1. Ana Sayfa
  2. Ankara Yazıları
  3. Ankara Gezilecek Yerler | En Detaylı Ankara Gezi Rehberi

Ankara Gezilecek Yerler | En Detaylı Ankara Gezi Rehberi


Yazımızı Puanlayabilirsiniz!
[Total: 0 Average: 0]

Ankara gezilecek yerler nelerdir? Ankara’da nereye gitmeli? İster hakiki Angaralı olun ister Ankara yollarına düşmeyi planlayan bir gezgin adayı olun; bu soruların cevabı sizi yakından ilgilendiriyor. O zaman daha fazla beklemenin âlemi yok, Ankara seni çağırıyor:

Yazıda Neler Var?

Ankara Gezilecek Yerler Listesi

Her şey 13 Ekim 1923’de başladı. Ankara başkent oldu ve o gün bugündür ülkemizin reisidir Ankara. Türkiye Büyük Millet Meclisi onda, Anıtkabir onda, Kuğulu Park onda, ne cevherler var onda, keşfedilmeyi bekleyen… İstanbul’dan sonraki en kalabalık 2. Şehir. Ülkemizin coğrafi ve siyasi bakımdan kilit noktası; adı üstünde başkent çünkü. Turizmde de en çok söz sahibi olan şehirlerden. Haliyle Ankara gezilecek yerler de gez gez bitmiyor. Yerlisi-yabancısı hiç eksik olmuyor, yaz kış ziyaretçisiz kalmıyor Ankara. Bizim onlardan neyimiz eksik dedik ve uzunca bir Ankara gezi rehberi hazırlamaya karar verdik.

(MÜHİM UYARI: Ankara özlemini depreştirir. Acil olarak Ankara’ya gitme isteğini tetikler. Hatta kendinizi birdenbire otogarda bulup ‘noluyo ya nerdeyim ben?’ falan olmanız muhtemeldir. Bunları göze alanlar devam edebilir.)

Ankara Akyurt Gezilecek Yerler

Ankara gezilecek yerler listemize Ankara’nın şirin bir ilçesiyle siftahı yapıyoruz. Akyurt, içerisinde Esenboğa Havaalanı’na çok yakın. Bu yüzden ilçede 300’den sanayi kuruluşu var. Eskiden Ravlı  olarak bilinen ilçenin adı sonradan Akyurt olmuş. Burada ilk yerleşim 5000 yıl öncesine dayandırılıyor. Özellikle bu ilçe Roma döneminde Krallar Yolu’nun üzerinde bulunduğu için önemi daha da artmış. 1402 yılında gerçekleşen Ankara Savaşı burada yapılmış. Burası Kurtuluş Savaşı’nda da büyük rol üstlenmiş. Akyurt gezilecek yerler ise şöyle:

Balıkhisar Köyü Höyüğü

Ankara gezilecek yerler listemizin ilk sırasında yer alan bu höyüğün asıl adıyla ‘Balasar’, yaygın adıyla Balıkhisar, ilçe merkezine 9 km uzaklıktadır. Eskiden burada balcılık yapan biri varmış. Ballarını koruyabilmek için onları ağaç dalına asıyormuş. İlçenin adı da buradan geliyormuş. Köyde bir höyük var. 15 metre yüksekliğe sahip olan bu höyükte kerpiç duvar kalıntılarına rastlanmış. Höyükte yapılan kazılar sonucu Hitit döneminden kalma kulplu vazo, toprak testi  ile Frig dönemlerinden kalan seramik parçaları bulunmuş.

Kızıleşik Tümülüsü

ankara gezilecek yerler, ankara akyurt gezilecek yerler‘Yaa burası Ankara gezilecek yerler içerisinde çok önemli bir yer.’ Diyemem tabii ki ama yine de bahsetmesem olmazdı. Elecik mahallesi’nde bulunan bu Tümülüste Roma döneminden kalma bir altın küpe bulunmuş, gözyaşı şişelerine, koku kaplarına, kolye, yüzük ve bronz halkalara rastlanmış. Mezarın milattan sonra 1. Ve 2. Yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülüyor.

Kızık Göleti

ankarada gezilecek yerlerAdı üstünde Akyurt ilçesinin Kızık Mahallesi’nde bulunuyor. Su seviyesinde meydana gelen ani değişikliklerden ve sahip olduğu jeolojik yapıdan dolayı bazen kuruyor. Fakat yağışlı dönemlerde kendine geliyor ve gölet suyla doluyor.

(Bu mudur yani Ankara gezilecek yerler?) diye küçümsemeyelim. Çünkü hafif bir başlangıç yapmak iyidir. Daha sizi yorucu bir gün bekliyor. Hatta günler demeliyim, çünkü Ankara’yı bir günde gezip bitirmek imkansız.)

Ankara Altındağ Gezilecek Yerler

İsmini içindeki Altındağ Tepesinden alan ilçe Ankara gezilecek yerler listesinin büyük bir kısmını dolduruyor. İşte onlardan bazıları:

Çengel Han

ankara'da gezilecek yerler, ankara altındağ gezilecek yerlerİlçe merkezindeki  Atpazarı Meydanında bulunan hanlar bölgesindedir. 1520’li yıllarda Kanuni Sultan Süleyman zamanında inşa edilmiştir. Damat Rüstem Paşa’nın yaptırdığı Çengel Han o dönemlerde yoldan geçenlerin konaklaması için kullanılmıştır. Uzun süre kervansaraylık yapan Çengel Han dönemindeki en pahalı ve en büyük han olmuştur. Vehbi Koç burada ticaret hayatına başlamış, sonra burayı restore ettirip müzeye çevirmiştir. (Ama bu bilgileri arkadaşlarınız arasında entelektüel gözükün diye vermiyorum, lütfen pratiğe dökün.)

Pirinçhan

ankara gezilecek yerlerAltındağ’a bağlı Kale Mahallesindeki Antikacılar Çarşısında’dır. Ahşap olarak yapılmıştır ve Ankara’nın emektar hanlarındandır. Handa otantik dükkanlar, antikacılar, kafeterya, bakırcılar, gümüşçüler ve resim atölyesi vardır. Otantik havasını solumalısınız. Burada fotoğraflayacak çok şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Gelmişken Suluhana da uğrayın. Ankara gezilecek yerler listesinde buraları es geçmeyin.

Cenabi Ahmet Paşa Camisi

ankara altındağ gezilecek yerlerİlçe merkezindeki Ulucanlar Caddesindedir. 1565 senesinde inşa edilmiş olup önceleri hazire, türbe ve mevlevihaneden oluşurken günümüze yalnızca  türbe ve cami ulaşabilmiştir. Caminin avlusunda bir de çeşme vardır, tez gidilip görüle.

Zincirli Camii

Altındağ merkezde, Ulus Anafartalar Caddesi’ndedir. Şeyhülislam Mehmet Emin’in 1685 senesinde inşa ettirdiği bu caminin iç ve dış mimarisi dikkat çekicidir. (İnanmıyorsanız gidip yakından bakın. Size yalan borcum mu var?)

Bu arada Altındağ Belediye Sarayının yanındaki Kurşunlu Camisine de uğramalısınız. Gelmişken bütün camileri ziyaret edin, tam olsun.

Ahi Şerafettin Külliyesi

ankara gezilecek yerlerAslanhane mahallesindeki bu külliye Aslanhane diye de bilinir. 13. Yüzyılda inşa ettirilmiştir. Yarı ahşap, dikdörtgen planlıdır. (‘Mimar mıyım ben, beni ilgilendirmez.’ Demeyin, emek var burda emek!) Kuzey dooğusunda da bir tane Aslanhane Zaviyesi varmış. (3254 tane olacaktı sanki.) Ama kötü haber şu ki, o zaviye harap olmuş. (Zaviyede vaziyetler iyi değil.) Ama Ahi Şerafettin Külliyesi bundan etkilenmemiş. (Dimdik duracaksın bu hayatta)

Hacı Bayram Camisi

İyi kültürlendik ama. Camiler, hanlar, külliyeler. Dur sen daha dur… Bu ne ki? Ankara gezilecek yerler sayması uzun, gezmesi daha da uzun yerler. Hacı Bayram Veli hazretlerini herkes bilir. (Bilmiyorsanız kimsenin yanında söylemeyin.) İşte bu mübarek zat adına 1427 yılı itibariyle inşa edilmiş bu cami. Ankara’nın sembollerinden biridir. Caminin bitişiğinde bir türbe, arka tarafında da Ak Medrese bulunuyor.

Cami demişken yine Altındağ’daki Ağaçayak Camisini ve Elvan Camii de görün derim.

Ahi Elvan Camii

Ahi Elvan Mehmet Bey’in 1382 yılında yaptırmış olduğu bu cami 1413 yılında da Çelebi Mehmet’in talimatıyla tamir ettirilmiş. Koyunpazarı Sokağı’nın başındadır. Selçuklu Dönemi’ eserlerinden olan bu cami Ahşap direklidir ve dikdörtgen planlıdır. ( Lisede de böyle olsaydım tarih sınavlarında full çekerdim. işte, kısmet.) Durun devam edeyim çok fena moda girdim.

Ahi Yakup Camii

ankara gezilecek yerlerBu da Altındağ camileri arasında yer alan bir cami. (Bu engin bilgiyi tekrar hatırlatmama gerek yoktu. Sonuçta hâlâ Altındağ’da olduğumuza göre size gidip Keçiören camilerinden basedecek değildim. Yalanla dolanla işim olmaz.) 1391’de Ahi Yakup Bey’in inşa ettirdiği bu cami İsmetpaşa Mahallesi’nde’dir. Alçıdan yapılmış bir mihrabı olup üzerinde de Kelime-i Tevhit yazmaktadır. 14. Yüzyıl Ankara camilerindendir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

ankara da gezilecek yerlerYüzyıllar öncesinden bugüne Anadolu’da neler olup bitmiş, bu müzede tanık olabilirsiniz. Hani bir olay olur da ‘dizlerimin bağı çözüldü ya, her şey gözlerimin önünden film şeridi gibi geçti’ dersiniz ya, burada da Anadolu tarihi öyle film şeridi gibi geçecek gözlerinizin önünden. Ama dizlerinizin bağı çözülmez heyecandan ya o kadar abartmaya gerek yok, Eyfel Kulesi’nin tepesinde değiliz sonuçta müzedeyiz Gençler kendinize gelin n’oluyor?) Kurşunlu Han ve Mahmutpaşa Bedesteni var ya duymuşsunuzdur, (artık duydunuz) işte onlar da burada. Yontma Taş Devri, Paleolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Neolitik Çağ, Eski Tunç Çağı; her türlü çağa ait kalıntılar sizi çağırır… Frigler, Urartular, Hititler; bilumum uygarlıklara ait tarihi eserler sizi bekler. Soğutmadan yiyin. (Pardon kendimi Ankara yemek rehberi yazıyormuş gibi hissettim bir an, ama yalan değil onu da yazdım okuyun.)

Bu müzede sergilenir, hep eski çağlar,

Bu müzeye gelen, nostalji yapıp ağlar, (?)

Tarih hakkında detaylı, bilgi almayı sağlar,

O kadar anlattım, gitmeyen yüreğimi dağlar.

(Her şeyi açıklayabilirim! Ankara’da deniz yok ya hani, siz serinleyin diye yaptım. Soğuk espri repertuvarımdan inciler umarım size bu noktada faydalı olmuştur.) [Bu arada Ankara’mı gri şehir, gri şehir diye küçümseyenlerin alnını karışlarım. Adamın âsabını bozmasınlar.) 1997 yılında da Avrupa Yılın Müzesi ödülü almış. (Yürü be Altındağ kim tutar seni, gururumuzsun aslanım.)

Ankara Kalesi

ankarada gezilecek yerlerBizans döneminde Arap saldırılarından korunmak için yapmış burayı. Yüksekliği 850 metre, iç ve dış olmak üzere 2 bölümden oluşuyor. Onarıla onarıla bugünlere gelmiş. Hititler inşa etmiş, yani büyük ihtimalle öyle olduğu sanılıyor. 1073 yılında burayı Selçuklular ele geçirmiş. Devamını merak edenler tarihi kaynaklara müracaat edebilir ancak bizim daha Ankara gezilecek yerler listesinde uğramamız gereken çok yer var.

Altınköy Açık Hava Müzesi

Altındağ’a Beşikkaya Mahallesi’ndeki bu müze, 1930-1950’li yıllar arasında Anadolu’nun köy hayatı nasıldı? Sorusuna detaylı cevap bulacağınız tarihi bir yapı. Altınköy, Ankara’nın en güzel tatil noktalarından biri. Altındağ Belediyesi’nin 2013 yılında başlattığı projeyle bölgede yer alan gecekondular yıkılıp 500 dönümlük arazi üzerine eski köy evleri yerleştirildi. Üstelik tek bir çivi bile çakılmadan. Evler köy eşyalarıyla güzelce donatılıp süslendi. Çamaşırhane, fırın, bakkal, okul, cami, asma köprü, su ve yel değirmenleri, kahve… Buradaki her şey ziyaretçileri alıp 100 yıl önceye götürüyor. İnsana o zamanların köy hayatını yaşıyormuş gibi hissettiriyor. Burada karşınıza zaman zaman tavuk, horoz, karaca, ceylan, geyik, eşek, at gibi hayvanlar da çıkıyor. Hele köy fırınında pişen dumanı üzerinde mis gibi köy ekmeği yok mu, yanında hiçbir şey olmadan bile öyle lezzetli ki…

Alaaddin Camii

ankara'da gezilecek yerlerBaşkentin ilk camisidir. 1211-1236 yıllarında yaptırılmış. Selçuklu Dönemine ait bu cami Osmanlılar tarafından onarılıp bugüne kadar gelmiş. Tabii Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 1954 yılındaki yenileme çalışmalarını da unutmamak gerek. Yenileme çalışmaları onu orijinalliğinden uzaklaştırmış olsa da cevizden yapılmış minberi hâlâ orijinalliğini koruyor.

Augustus Tapınağı

Hacı Bayram Camii’nin çok yakınında bulunan tapınağın günümüze sadece kalıntıları ulaşmış. Bizanslılar döneminde eklemeler yapılarak pencereleri açılmış ve kiliseye dönüştürülmüş. Dr. Hamit Zübeyr Koşay tarafından 1930 senesinde yapılan kazılar tapınağın mimari yapısını ortaya çıkarmış.

Cumhuriyet Müzesi

Ankara müzeleri bitmez, hele Altındağ’daysak ohoo… 1923 senesinde parti merkezi olsun diye yapılmış, sonra meclis binası olmuş, bugün de Cumhuriyet Müzesi olarak kullanılıyor. 1981 senesinden beri ziyaret edilen bu müzede Atatürk ilkelerinin ve devrimlerinin anlatıldığı bilgi panoları, görseller var. Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün ve Celal Bayar’ın bazı kişisel eşyaları da burada yer alıyor. Dolmabahçe Sarayı’ndan getirilen eşyalar da mevcut.

Çengelhan

Ankara’da gezilecek yerler içerisindeki bu han, 1522 – 1523 yıllarında yapılmış. Damat Rüstem Paşa’nın  bir eseri olan Çengelhan At Pazarı Mahallesi’ndedir. Uzun süre boyunca tiftik deposu olarak kullanılan bu handan kimler gelmiş kimler geçmiş… Anıtlar Yüksek Kurulu 1980 yılında burayı ‘Korunması Gereken Eski Eser’ statüsüne almış. 2005 yılında da Koç Holding burayı kiralayıp restore ettirmiş. Eee bize de gidip görmek düşer.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi

ankara'da gezilecek yerlerSanayi alanında başkentteki ilk müze burası. Ankara Kalesi’nin hemen girişindeki tarihi bir kervansarayın içinde. Burada ilk daktilo, arabalar, ilk TV gibi önemli eşyalar vardır. Gidin kervansarayı gezin, içerisindeki bu koleksiyonları da görün; bir taşla iki kuş vurun.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Altındağ-Ulus’ta Namazgah Tepesi’nde’dir. 6 Nisan 1980 tarihinde hizmete açılmıştır. Türk plastik sanatı Cumhuriyet’ten önce nasıldı, sonra nasıl gelişti; bunu yansıtan eserlerle doludur. Osman Hamdi Bey, Abdülmecid Efendi, Şeker Ahmet Paşa, Fikret Mualla gibi pek çok sanatçıya ait orijinal eserler burada sergileniyor. Gel de ziyaret etme şimdi… Hiç olur mu?

Etnografya Müzesi

Altındağ, Ankara müzeleri ve Ankara camileri bakımından zengin bir ilçe. Namazgah Tepesi’nde kurulan bu müze de sözümüzün ispatı niteliğinde. Önceleri arkeoloji müzesi olması planlanırken sonra ‘resim heykel müzesi olsun’ diye karar değiştirilmiş. Dile kolay 1930’dan beri Ankara’nın sahip olduğu tarihi miraslardan biri olmayı sürdürüyor. Türk sanatının farklı dönemlere ait en güzel örneklerini burada görmek mümkün. Süs eşyaları, halk giysileri, takunyalar ve ayakkabılar, oyalar, keseler, uçkurlar, peşkirler, çevreler, bohçalar, gelin kıyafetleri, yatak örtüleri, damat tıraş takımları, halılar ve kilimler… Daha bitmedi! Osmanlı’da kullanılan yaylar, oklar, çakmaklı tabancalar, kılıçlar, tüfekler, Kütahya porselenleri, çeşitli levhalar… Neler neler var, ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Ayrıca Atatürk’ün naaşı Anıtkabir’e nakledilene kadar burada kalmış. O kısım sembolik bir mezar şeklinde korunuyor.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Altındağ-Kale Meydanı yakınlarında bulunan bu müze 2015 itibariyle ziyarete açıldı. Arkeolojik eserlere ev sahipliği yapmasına ilaveten pek çok sanatsal etkinliklere de sahne olan müzenin Kütüphanesi, hediyelik eşya dükkanı ve kafesi mevcut. Hem nostalji yaparsınız, hem dinlenirsiniz işte ne güzel.

Gençlik Parkı

ankara gezilecek yerlerAnkara gezilecek yerler listemiz daha Altındağ ilçesiyle devam ediyor, hatırlatayım. Bu park 1943 yılında hizmete açılmış ve o günden beri küçük-büyük herkesin Ankara eğlence mekanları arasında yer alıyor. Ülkemizin ilk bilim merkezi de burada kurulmuştur. Gidin 150 metrelik dönme dolabına binin, çocukluğunuza inin, biz yaşayamadık siz yaşayın daha ne söyleyeyim…

Bu arada Altındağ’a gelmişken Karacabey Camii’ne, Mehmet Akif Ersoy Evi’ne, Roma Hamamı’na, PTT Müzesi’ne, Türk Hava Kurumu Müzesi’ne, Telekomünikasyon Müzesi’ne, Hamamönü’ne ve Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’ne de uğramayı unutmayın. Ulus’taki Jülian Sütunu’nu ve Cermodern Sanat Merkezi’nin önündeki ‘Su Perileri’  heykelini de görün.

Ankara Ayaş Gezilecek Yerler

Lezzetli dutlarıyla ünlü Ayaş ilçesi, tarihi ipek yolu’nun üzerinde bulunduğu için tarih boyunca önemini hiç yitirmemiş. Ankara’da gezilecek yerler listenizi bu ilçede uygulamaya devam ederken dutlarından da yemeyi ihmal etmeyin. Peki Ayaş’ta nereye gidilir?

Kilik Camisi

ankara ayaş gezilecek yerlerAyaş’ın merkezinde, Hacı Veli mahallesindeki bu cami 1560 yılında inşa ettirilmiş. Ahşap minaresinin sonradan 20. Yüzyılın başlarında yapıldığı söyleniyor. İlçede Sinanlı Köyü Ulu Camisi adında bir cami de bulunuyor. Oraya da uğramaktan bir şey kaybetmezsiniz.

Ayaş yöresel ürünler pazarı da ilçenin önemli alışveriş noktalarından.  Beypazarı kara yolu üzerindeki bu Pazar maalesef pandemi döneminde artık kurulmuyor. Umarız her şey bir an önce normale döner.

Karakaya Kaplıcaları

Ankara-Ayaş kara yolu üzerindeki bu kaplıca ilçenin ‘Kırkevler’ mevkiindedir. Çifte hamam olarak yapılmıştır ve suyunun şifalı olduğu söylenmektedir. Suyun sıcaklık derecesi ise 31’dir. 2 havuzu ve 4 özel banyosu vardır.

Kaplıca demişken Ayaş’taki Paşa Hamamı’na da bir uğramanızı öneriyorum. Ulu Caminin doğusundaki bu hamamın suyu da vücudunuza iyi gelecektir, eminim diyemiyorum çünkü adı hamam, kendisi sergi salonu olarak kullanılıyor. Ilıklık, sıcaklık gibi bölümlere ayrılmış olan bu hamam Selçuklu dönemine aittir.

Ayaş İçmesi ve Kaplıcası

Ankara il merkezine 83, Ayaş ilçe merkezine 23 km uzaklıktaki bu kaplıcanın termal suları 52 derece sıcaklıktadır. O zaman birini ‘senin suyun ısındı, dur sen dur…’ diye tehdit edince sonradan ‘Ya seni Ayaş Kaplıcası’na götürecektim’ diye lafı kıvırabiliriz.

(Saçmalamakta Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi düşünüyorum da, ondan hep bunlar…) Kaplıcaların suları bolca mineral içeriyormuş. Sağlık Bakanlığı da içilebilir ve kullanılabilir diye ruhsat vermiş. Gidip faydalanmak gerek. Romatizmaya, cilt hastalıklarına vs. şifalıymış. (Kızlar selülitlere de iyi geliyor olabilir, %1.1.1.1 ihtimal bile olsa onlardan kurtulmak için her yolu denemek şart.)

Asarcık Höyük

Ilıca köyünde yer alır. Köyün batısından Güdül-Ankara karayolu geçer. (Konum da atayım gelin.) Burada Bizans ve Roma dönemlerinden kalma paralar bulunmuş. Antik dönemlerde burası bir kaleymiş ama kesin bilgi değil. Ayrıca Galat Kalesi ve Tekke Köyü Höyüğü, Çıngıllı Mağaraları da burada yer alıyor. Bu mağaralarda eskiden insanların yaşadığı düşünülüyor. Çünkü birinde tuğla havuza diğerinde de bir kuyuya rastlanmış.

Ankara Balâ Gezilecek Yerler

Burası taksicilerin memleketi diye biliniyor nedense… Ankara’da gezilecek yerler arasında sevimli bir ilçecik kendisi. Peki Bala’da nereye gidilir? diye sorayım ve cevaplayayım.

Aliasos Antik Kenti

ankara bala gezilecek yerlerBala ilçe merkezine 14 kilometre uzaklıktaki bu kent Bala’daki tek antik kenttir. Zaten Ankara’da hepi topu birkaç tane antik kent var,bu da onlardan biri. Afşar beldesindeki bu antik kenti Galatların kurduğu düşünülüyor. (Katılıyorum, kesin öyledir.) Ayrıca buradan tarihi Haç yolu geçiyormuş. Tarihe ilginiz varsa ve Ankara’daysanız bütün şartlar oluşmuş demektir. Buraya gidip nostaljik dakikalar geçirebilirsiniz. (Arkadaşlarınıza da çok bilmiş bilmiş hava atarsınız, hadi hadi.)

Kesikköprü

Kesikköprü köyünün yakınında yer alıyor. (Bu isim nereden geliyor derseniz bence çok trajik bir hikayesi var. Şimdi ona bir senaryo yazardım ama sallamasyon olur, oysa Ankara’da gezilecek yerler doğru bilgilerle anlatılmalı.) Bu köprü Kızılırmak üzerindedir ve Selçuklular tarafından 1251 senesinde yapılmış. Bu arada Kesikköprü Barajı da Kızılırmak Nehri’nin üzerinde, 1966’da inşa edilmiş. Baraj gölünde yüzülebilir ve su sporları yapılabilir.

Ankara Beypazarı Gezilecek Yerler

Beypazarı güveci ve Beypazarı kurusuyla ünlü olan bu ilçeAnkara’nın turizm bakımından en önemli yerlerinden biri. İlk çağlardan beri yerleşim yeri olarak kullanılan Beypazarı Hititl, Romalılar, Frigler, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılara ev sahipliği yapmış. Her köşesinde Anadolu kültürünün ve tarihinin izlerini taşıyan Beypazarının çarşıları da adeta birer sanat sergisi. Beypazarı konakları ise bölgenin öne çıkan mimari güzelliklerinden. Beypazarı’nda gezilecek yerler nereler, daha fazla uzatmadan konuya geçelim.

Beypazarı Evleri

Burada evler genellikle 2 veya 3 katlı. Birbirine bitişik konakların samimi görüntüsü burada halkın birbirine ne kadar güvendiğini de gösteriyor. (İstanbul’da da millet birbirinden kaçacak yer arıyor.) İlçede Osmanlı döneminden kalan binlerce konak Ankara’nın sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginliklerden. Üstelik bu konaklar birbirinin manzarasını ve ışığını kesmeyecek biçimde yapılmış. Beypazarı evlerinin bir kısmı da pansiyon ve restoran olarak hizmet veriyor, kimileri ise el emeği göz nuru ürünlerin ve yöresel lezzetlerin satıldığı mağaza durumunda. Beypazarı evlerinin üzerinde ‘guşgana’ denilen bir alan var. Burası depo gibi kullanılıyor; yemekler kurutulup saklanıyor. Bu evlerin kapı tokmakları da rastgele seçilmiyor. Her evin kapı tokmağı o evdeki ailenin sosyal statüsüyle ilgili bilgi veriyor. Kapının üzerindeki halkalar eğer birbirine bağlıysa, bu demektir ki ev sahibi evde yok.

Alaaddin Sokak: Beypazarı konaklarının çoğu bu sokakta. Burayı gezerken tarhana, bazlama, cevizli sucuk gibi ürünlerden de almayı unutmayın.

Tarihi Suluhan Kervansarayı Nasuh Paşa Hanı

Beypazarı Çarşısı’nın yakınlarında bulunan Suluhan Nasuh Paşa Kervansarayı, Nasuh Paşa tarafından 1613 yılında yaptırılmış. Önceden kervanların sık sık uğradığı noktalardan biri olan bu hanın 26 odası, dükkanları, Pazarı ve mescidi varmış. Şu an kafetaryalar, mağazalar var. Bu otantik ortamda kendinizi tarihte yolculuk yapıyormuş gibi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Halk Evi

ankara gezilecek yerlerBeypazarı geleneklerini ve kültürünü canlı tutmak için 25 Şubat 1936 itibariyle yapımına başlanmış, 29 Ekim 1939’da tamamlanarak tiyatro, sinema salonu, sergi ve seminer yeri gibi amaçlarla kullanılmış. Şu an Cahide Gürsoy Müze Evi olarak kullanılıyor.

İmaret Meydanı’ndaki Dükkanlar

Ankara’da gezilecek yerler denilince neredeyse unutulma derecesine gelmiş olan el sanatlarının yaşatılmaya çalışıldığı bu dükkanları da yâd etmek gerekir. Beypazarı’na geldiğiniz zaman mutlaka bu dükkanlara da teşrif edin. Bakırcılık, demircilik, kunduracılık, gümüşçülük, dokumacılık, semercilik, yorgancılık, kalaycılık, bindallı işlemeciliği ve buna benzer el sanatlarına dayalı mesleklerin tanıtımı yapılıyor bu dükkanlarda. Ayrıca birbirinden değerli ürünler satılıyor. Hem kendinize hem de sevdiklerinize bir şeyler almadan çıkarsanız size yakışmaz.

Tarihi Beypazarı Çarşısı

Kurtuluş Mahallesi’ndeki bu çarşı Milli Egemenlik Caddesi’nin üzerindedir. Küçük olduğuna bakmayın, gayet samimi bir yer. Çarşının tarihi 6 asır öncesine dayanıyor. Tabii ki defalarca restore edilmiş. Telkari işlemeciliğinden bakırcılığa, kalaycılıktan demirciliğe kadar birçok yöresel sanatının hayranlık uyandıran ürünleri mevcut burada. ‘Amaan paranın gözü kör olsun bee’ deyip ne bulduysa alası geliyor insanın. Her yeri buram buram tarih kokuyor, insana nerede olduğunu unutturuyor… (Ben burada mahallenin Çarşamba pazarına tâlim edeyim, Beypazarı orada dursun… Yok ya? İçinizden geçenlere tercüman olduysam Ankara bileti bakmaya başlayabilirsiniz.)

Tarihi Gümüşçüler Çarşısı

ankara beypazarı gezilecek yerlerBirbirinden güzel takılar var desem yeterli midir kızlar? Kesinlikle. Ama ben 72 millete sesleniyorum, yurdumun dört bir yanındaki bay-bayan herkesi alkışlarınızla buraya davet ediyorum! (Yine devrelerin yanmaya başladı demeyin, ben gülüyor muyum? Gayet ciddiyim.) Burada takılara bakarken çarşının tarihi havasını içinize çekerek kendinize nostaljik detoks uygulayın. (Gerçi bayanlar takılara bakarken başka işle uğraşamaz. Tüm dikkatini oraya vermelidir. Önemli bir iş yapılıyor.)

Eğriova Tabiat Parkı

Beypazarı’na 50 km uzaklıkta. Eğriova Yaylası diye de biliniyor ve her tarafı ormanlarla çevrili. Manzarası harika, pınarların meydana getirdiği gölet mevcut bir de bu yaylada. Doğayla epey bir samimi olacağınız bu tabiat parkına mutlaka uğrayın. Piknik yapın, gölde balık tutun, at ile gezinti  yapın, uzun uzun yürüyün. Burada Karaşar Eğriova Yayla Şenliği de düzenleniyormuş ancak tabii ki yılda bir defa düzenlenen bu şenliği bekleyecek değilsiniz. Kafanıza esince gidebilirsiniz.

İnözü Vadisi

İnözü Çayı’nın aşındırmasıyla oluşmuş bir vadi. Beypazarı’ndan başlayıp Ankara’nın farklı ilçelerine doğru uzanıyor. Dik yamaçlara oyulan mağaraları ve tarihi kalıntıları görebileceğiniz bu alanda manzara, doğa, huzur sizi bekliyor. Burası doğal sit alanı olarakkoruma altında.

Beypazarı Hıdırlık Tepesi

ankarada gezilecek yerlerAnkara’nın gezilecek yerleri arasında özel bir yere sahip olan bu tepeden Beypazarı’nın panoramik manzarasını izleyebilirsiniz. Beypazarı Uçurtma Şenliği de her yıl burada düzenleniyor. Çay bahçesine oturup keyif yapın ama Ankara gezilecek yerler buralardan ibaret değil, ona göre tüm günü burada harcamayın.

Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı

1 Nisan 2016’da ülkemizin 201. Tabiat parkı ilan edilmiş. Başkentin de 9. Tabiat parkıymış. Beypazarı’na çok yakın bir konumda yer alıyor ve adından da belli olduğu üzere burası kelebeklerle dolu. Doğa yürüyüşü yapmak, yaban hayatını fotoğraflamak, kuş gözlemi gibi aktiviteler için gayet uygun bir yer.

Tekke Dağı Milli Parkı

İlçeye ortalama 15 km uzaklıktaki bu park 2011 yılında tabiat parkı statüsü kazanmış. Burada her sene Piknik ve Güveç Günü’ne kutlanıyormuş, o güne denk getirebilseniz ne güzel olur fakat tabii ki bütün yıl onu bekleyemezsiniz. Öyleyse ne yapıyorsunuz? Beypazarı’na gelince buraya da muhakkak uğruyorsunuz, konu kapanmıştır.

Ankara gezilecek yerler listesi içerisinde yer vermem gereken daha 20 ilçe var. O yüzden burayı kısa kesmem gerekiyor. Beypazarı’na geldiğinizde Kirmir Çayı ve Gönen Vadisi, Türk Hamam Müzesi, Beypazarı Kent Tarihi Müzesi, Beypazarı Tarih ve Kültür Evi, Yaşayan Köy Müzesi, Beypazarı Yaşayan Müze, Beypazarı Termal Tesisleri, Sultan Alaaddin Camii, Akşemsettin Camii, İncili Camii, İmaret Camii, Tabakhane Camii ve Yediler Türbesi, Boğazkesen Kümbeti, Gazi Gündüzalp Türbesi, Karaca Ahmet Sultan Türbesi gibi yerlere de uğramanızı tavsiye ederim.

Ankara Çamlıdere Gezilecek Yerler

Her yanı ormanlarla kaplı şirin mi şirin bir ilçedeyiz. Çamlıdere’nin ortasından da bir dere geçiyor ismine uygun olarak. Günübirlik piknik için gayet ideal bir yer olan Çamlıdere’de her sene Yağlı Güreş Şenlikleri düzenleniyor. Yine burada Çamlıdere Aluç Dağı Festivali de yapılıyor. Çamlıdere gezilecek yerler nelerdir, buyursunlar:

Aluçdağı Parkı

ankara çamlıdere gezilecek yerlerKızılcahamam’ı geçtikten ortalama 8 km sonra karşınıza çıkıyor. İçerisinde bir de ‘Fosil Ormanı’ var. Bu ormanda eşine az rastlanan taşlaşmış ardıç, meşe ve çam ağaçları yer alıyor. Bu ağaçların tarihi 23 milyon yıl öncesine dayandırılıyor.

Çamkoru Mesire Yeri

ankara da gezilecek yerlerUzun yıllar boyu Hacettepe Üniversitesi’nin kullandığı bu alan kısa süre önce Ankara Büyükşehir Belediyesine devrolunmuş. 2008 senesinde ülkemizin 23’ncü Tabiat Parkı olmuş. Kampçıların uğrak yeridir ve yan tarafında geyik üretim alanı vardır. Burada yetiştirilen geyikler doğaya salınır. Ayrıca burada dağ çileği ve Kuzu göbeği mantarı toplanır.

Benli Yaylası

Aslında burası Bolu’nun Gerede ilçesine dahilmiş. Fakat bu civardaki köylerde yaşayan halk; ‘Bu yayla bizum, yaylamuzu yedurtmeyuz’ demişler. Gerede idaresiyle bağlarını koparmışlar. Sonra bu yayla Çamkoru’ya bağlanmış. Fakat bu öyle kolay olmamış. Yer misin yemez misin diye birbirlerini dövenler;

– Bu yayla benim!

– Hayır benim!

Diye odasını paylaşamayan iki kardeş gibi kavga edenler olayı iyice abartmışlar. Hayır yani altı üstü bir toprak parçası değil mi, ölümlü dünya şunun şurasında… (Tabii hâriçten gazel okumak kolay, aynı yayla benim olsa zırnık koklatmam kimseye…) Sonra burada ‘Benli Hüseyin’ diye bir adam varmış. (Çocuklar Duymasın’daki Çaycı Hüseyin gibi.) [Kötü espride sınır yok, unlimited kötü espri!] İşte Benli Hüseyin’i vurmuşlar bu yayla uğruna Gerede’liler. (İnsanlık ölmüş ağlayanı yok.) Sonra tabii olay daha fazla büyümesin diye burayı terk etmişler. (Vurdun öldürdün zaten daha neyi büyüteceksin seni utanmaz herif Seni!)

Şimdi buraya neden geldim bilmiyorum ama demek istiyorum ki siz bu yaylaya gidiverin. Mahya Tepesi’ne de çıkın. Manzarası 10 numara.

Şeyh Ali Semerkandi Türbesi

Şeyh Ali Semerkandi hazretlerinin büyüklüğünü ve faziletlerini herkes duymuştur. Hazret-i Ömer’in soyundan gelen ve ömrünü insanları irşâd etmekle geçirmiş büyük evliyâlardandır. Çamlıdere’ye geldiğinizde bu türbeye uğrayıp dua etmeyi unutmayın.

Ayrıca Tarihi Peçenek Cami de Çamlıdere’de bulunuyor. Çamlıca ilçesindeki tarihi ve dini yapıların başında bu cami geliyor. Selçuklular döneminden kalan bu cami de Ankara’da görülecek yerler arasında.

Ankara Çankaya Gezilecek Yerler

Geldik Ankara’nın kalbine. Anıtkabir burada, müzeler, vadiler, parklar, çeşit çeşit doğal güzellikler burada.

Anıtkabir

Anıtkabir’in Atatürk’ün anıt mezarı olduğunu bilmeyen yoktur. Eski adıyla Rasathane’de yani Anıttepe bulunan Anıtkabir, özellikle 29 Ekim, 10 Kasım, 23 Nisan ve 19 Mayıs gibi günlerde ziyaretçi akınına uğrar. 750 bin metrekarelik alanı kaplayan Anıtkabir Aslanlı Yol, Tören Meydanı, Barış Parkı  ve Anıt Blok olmak üzere 4 bölümden meydana gelir. Ankara tarihi yerler arasında başı çeken Anıtkabir Ankara’nın sembollerinden biri. Tandoğan Kapısı’ndan girince sizi Barış Parkı’ndaki onbinlerce ağaç ve bitki karşılayacak. AnıtMezar’a Aslanlı Yol  üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Kuleler, Şeref Salonu, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, İsmet İnönü’nün mezarı gibi yerler de buradaki ziyaret bölgeleridir. Anıtkabir’e girişte ücret alınmaz.

Dikmen Vadisi

ankara çankaya gezilecek yerlerAyrancı ve Dikmen semtleri arasında konumlanmış olan Dikmen Vadisi onlarca yapraklı ağaç türüne, binbir renkte çiçeklere, 20 binden fazla ağaca ev sahipliği yapıyor. Park alanı 1994, 2002 ve 2009 olmak üzere 3 ayrı dönemde aşamalı olarak tamamlanmış. Havuzları ve yeşillikleriyle iyi bir kaçış noktası. Melih Gökçek’in evi varmış karşı binaların birinde. Yani bu nedenle adım başı bölgede güvenlik görevlisi var. Geceleri de rahat rahat takılabilirsiniz, hatta koşu bile yapabilirsiniz.

Atakule

Yemek, eğlence ve manzara üçlüsünün tadını çıkaracağınız Atakule de Ankara’yı Ankara yapan şeylerden. Atakule’nin uzunluğu 125 metre, döner kule mantığıyla 360 derecelik manzara sunuyor. 2 tane asansör var, bunlarla seyir terasına ulaşıyorsunuz. Dönen kısmında bar, kafe, restoran gibi mekanlar var. Kulenin zirvesinde ise ülkemizin ilk döner restoranı var.Giriş ücreti 10 TL’dir. 13 Ekim 1989’da Turgut Özal tarafından açılmış olan Atakule, bir süre kapalı kalmış fakat 2018 yılından beri aralıksız olarak ziyaret edilmektedir. Buraya gitmişken Ankara Botanik Parkı’na da uğramalısınız.

Ayrıca Atakule nerede yazımıza da bakarak detayları öğrenebilirsiniz.

Kocatepe Camii

ankara'da gezilecek yerlerBaşkentin en büyük camisi Kocatepe Camii. Kültür Mahallesideki bu cami Turgut Özal’ın öncülüğünde açılmış. Merkezi noktaların neredeyse her yerinden rahatça görülebiliyor. 4500 metrekarelik alanı kaplayan caminin 4 minaresi var. Avizeleri, çinileri, minberi, mihrabı ve mermerleri özel olarak dekore edilmiş. İnşaatıne 1967 yılında başlanmış ve 1987 yılında tamamlanmış.

Kuğulu Park

Kavaklıdere Mahallesindeki Kuğulu Park, Polonya Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Tunalı Hilmi Caddesi arasındadır. Parkta çocuk oyun alanları, havuz, Tunalı Hilmi Bey’in Heykeli ve Öpüşenler Heykeli vardır. Havuzda ördek, kaz, kuğu gibi farklı kuş türleri barınmaktadır. Kavak ağaçlarıyla çevrilidir ama çınar, alıç ve erguvan gibi ağaçlar da vardır, sit alanı statüsündedir.

Parkın sınırlarını hiç ter ketmeyen beyaz ve siyah kuğulardan dolayı buraya Kuğulu Park denmiş. Sevgililerin buluşma noktası olan Kuğulu Park, tam arkadaşlarla takılmalık, kendi kendine kafa dinlemelik; aileyle beraber güzel bir gün geçirmelik…

Ziraat Bankası Kuğulu Sanat Galerisi

Kuğulu Park demişken buradan da bahsedelim. ‘Sanat İçin Sanatın İçinde’ sloganı ile yola çıkmış olan Ziraat Bankası’na ait bir sanat galerisi. (Slogan daha iyi olabilirdi, ‘Avantaj’ın varsa avantajın var’ reklamından çalmış gibi… Olmamış.) Her yıl onlarca sergiye ev sahipliği yapıyor, bunun benzeri İstanbul’da da var. Sanata meraklıysanız mutlaka gitmelisiniz. Eğer ‘yok ben sanat manat anlamam’ diyorsanız yine de Ankara’nın hatırı için gidin.

Tunalı Hilmi Caddesi

Çankaya’nın en hareketli caddesidir Tunalı Hilmi. İsmini TBMM üyelerinden Tunalı Hilmi Bey’den alır. Ankara’daki sosyal hayatın nabzı burada tutulur, herkes burda kop kop yapar. Ankara’daki genç nüfusun %57,2’si (istatistiksel rakamlara itibar etmeyiniz, benim tahminim) burada takılır. Kafeleri, restoranları bol, bence en güzel yanı da bu. Tabii trafik sizi fitil edebilir, haliyle sürekli yoğun.

Tunus Caddesi

ankara gezilecek yerlerAkün Sineması ve Şinasi Sahnesi burada. Atılım, Bilkent ve ODTÜ’ye giden otobüsler de buradan hareket eder. Ankara gezilecek yerler listesi içerisindeki alışveriş, yemek ve eğlence ihtiyaçlarınız için buraya uğrayabilirsiniz. Burası da her dakika ana-baba günü gibi, bir kalabalık bir kalabalık; sanırsın para dağıtıyorlar… Bu arada Çayyolu Park Caddesi’ndeki mekanlara da uğrayabilirsiniz ama fiyatlar biraz tuzlu.

50. Yıl Parkı

çankaya gezilecek yerlerBaşkentin seyir terası diye de bilinen bu park Ankara gezisi sırasında rotanıza mutlaka dâhil olmalı. Burada Anıtkabir’i, Atakule’yi, Kocatepe Camii’ni, Ankara Kalesi’ni ve daha pek çok yapıyı  360 derecelik açıyla seyredebilirsiniz. Seyredin seyredin, gözleriniz dert görmesin. Ayrıca bu parkta ülkemizin en uzun bayrak direği var: Tam 120 metre. Öte yandan burada basketbol sahasından lunaparka, buz pateni pistinden piknik alanlarına, kamelyalı dinlenme alanlarından çocuk parklarına kadar birçok hizmet var. Bol bol selfie çektirin, İnstagram’a story atın, hatta canlı yayın yapın, videolar çekip kanalınızda paylaşın… Ne kadar sosyal medya hesabınız varsa buraya gittiğinizi âlem-i cihana duyurun!

Congresium Ankara

Burası Ankara’nın dünyaya açılan kapısıymış. Yani kendilerini öyle nitelendiriyorlar. Ankara Ticaret Odası’na aittir ve Söğütözü Bulvarı’nda yer almaktadır. Gösteriler, festivaller, kongreler burada düzenleniyor. Şehir dışından gelenler burayı zaten iyi bilir. İki bölünebilir salonu, ticaret sergilerine ayrılmış bir salonu, 3.107 kişilik bir oditoryumu varmış. (Neden 3107? Hayır o 2 kişi ne alaka? Ya da 3110 olmaz mı? Kafamda deli sorular… Canım siz de böyle eksantrik istatistiksel veriler paylaşmayın. Ben Google amcanın yalancısıyım.)

Şefik Bursalı Müzesi

Ünlü ressamlardan Şefik Bursalı’nın eserleri burada yer alıyor. (Ben öyle bir ressam duymadım. Benim duyduğum tek ressam Picasso ve Davinci diyorsanız, sizi buraya davet ediyorum.) [Davinci değil DA Vinci ama hadi neyse, herkes böyle yazıyor çağa ayak uydurmak gerek.] Ayrancı mevkiindeki bu müze Ankara’da gezilecek yerler listenize girmeli. Şehit Cuma Dağ MTA Tabiat Tarihi Müzesi de Çankaya’da, oraya da uğrayabilirsiniz fakat adı biraz uzun, daha okumaya üşendim, şimdi kim oraaya gidecek de, ziyaret edecek de…. Diye düşünmeyin. Kalabalık bir grup halinde gidecekseniz randevu almalısınız. Burada Burası ülkemizin ilk ve en büyük Tabiat Tarihi Müzesi’dir. 3 katlı bu müzede Güneş Sistemi ziyareti, omurgasız ve omurgalı fosiller, uzay yolculuğu; birbirinden ilginç şeyler var.

Bu arada Çankaya’ya gelmişken Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’ni, Fırça Sanat Galerisi’ni ve Nurol Sanat Galerisi’ni de ziyaret etmenizi öneririm.

Kızılay Meydanı

Ankara’nın kilit noktası olan Kızılay Meydanı şehrin tam merkezindedir. 60 darbesinin ardından ismi Hürriyet Meydanı olmuş fakat halk buraya Kızılay Meydanı diyor. (Türk milleti ne diyorsa o) Protestolar, mitingler, resmi kutlamalar hep burada yapılıyor. Mağazalar, kafeler, restoranlar, dükkanlar istemediğiniz kadar var. Kızılay AVM de burada. Sakarya Caddesi, Karanfil Sokak, Limon Baazar, Yüksel Caddesi gibi yerler de Kızılay Meydanı’nda. Kızılay, Ankara gezi rehberi içinde ilk sırada yer almalıydı aslında fakat ilçelere göre gittiğimiz için buraya şimdi gelebildik. Burası ne gece ne gündüz hiç sessizliğe bürünmüyor.

Çankaaya’yı ziyaret etmişken ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisleri’ne de uğrayabilirsiniz. Burada konser, sergi, tiyatro gösterisi, galeri, müzikal gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Ankara Botanik Parkı

Cinnah CAaddesi’yle Çankaya arasında yer alan bu parkta çocuk oyun alanı, çim alan, spor alanı, havuz gibi bölümler var. 1970’li yıllardan beri hizmet vermekte olan park yeşillik bakımından zengin.

Güvenpark

ankarada sevgiliyle gezilecek yerlerÇankaya-Kızılay Meydanı’nda bulunan Güvenpark, 1970’de kurulmuş. Çocuk bahçesi, çiçek serası ve havuzdan oluşuyor. Ankara’nın göbeğindeki bu park adeta Anıtkabir kadar ziyaret ediliyor. Buraya Emniyet Parkı da deniyor. (Bence itimat parkı da denebilir. Sonuçta güven ve emniyet ile müteradif kelimeler… Nasıl öneri ama?)

Seğmenler Parkı

Başkentin en ünlü parklarından biri de Seğmenler Parkı. Kavaklıdere mevkiindeki bu park 67 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. 1983’den beri şehrin en meşhur gezi ve eğlence merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor. Ankara’da nereye gidilir? sorusunun en iyi cevaplarından biri olan bu park’ta oyun alanları, yeşil çim alanlar, havuzlar, çay bahçeleri, kültür ve gençlik merkezleri, restoranlar ve Cumhuriyet Anıtı var. Hele hafta sonu iğne atsanız yere düşmüyor.

İsmet İnönü Evi (Pembe Köşk)

Çankaya Mahallesi’nde, Şehit Ersan Caddesi’ki bu ev, Ankara’daki en eski villadır. İsmet İnönü hayatının 48 yılını bu evde geçirmiş. Çeşitli stratejik toplantılar, galeri açılışları ve satranç turnuvaları da burada olmuş. Burada İsmet İnönü’nün fotoğrafları ve kişisel eşyaları sergileniyor. Giriş ücretsiz fakat her zaman değil, İnönü Vakfı’nın belirlediği dönemlerde ziyaret edilebiliyor.

Çankaya gezilecek yerler anahatlarıyla bu kadar. Ayrıca burada Kurtuluş Parkı’na, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne, Haritacılık Müzesi’ne, TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi’ne de uğrayabilirsiniz.

Ankara Çubuk Gezilecek Yerler

Barajlarıyla ve turşusuyla ünlü bir Ankara ilçesidir… O halde beklemez Çubuk, gezelim çabuk diyorum ve size Çubuk gezilecek yerler nerelerdir, onları servis ediyorum:

Karadana Köyü

Eski Hititlerin burada yerleştiği düşünülüyor. (Eski-yeni ne farkediyor, Hitit hitittir dimi ama… Her cümleden sonra engin yorumlarımı yapmasam olmaz.) Burada ‘Oyulu’ adlı bir kaya mezarı varmış. (Adı bile korkunç. Kim kimi oymuş da adı Oyulu olmuş acaba? Kesin burada bir aile faciası oldu.) İlçe merkezine 11 km uzaklıktaymış. (Tam 11) Benim gibi tarihe büyük ilgi (!) duyuyorsanız gidip görebilirsiniz.

Çubuk Barajları

ankara çubuk gezilecek yerlerÇubuk 1-2 diye 2 baraj var burada. (Recep İvedik gibi dallasa dönmesin, tadında bırakmak lazım. Bir filmin 2. Ve 3. Uzantıları gelince olmuyor, o duyguyu alamıyorum.) Çubuk 1 Barajı’nın yapmına 1930’da başlanmış. Atatürk’ün talimatıyla yapılan bu baraj 1936’da tamamlanmış. Burada o yıllardan kalan anıtlar da var.

Çubuk 2Barajı ise Çubuk 1 Barajı kirlenince 1961 senesinde yapılmış. (Arkadaşlar suları tasarruflu kullanalım, barajlarımıza sahip çıkalım. Yoksa kurur barajlar, bunlar tehlikeli virajlar diyorum.) ]Olmadı, yine tutturamadık iyi mi?] Burada piknik alanı da mevcut ve siz, burada piknik yapmayı hak eden 100.000 şanslı kişiden birisiniz.

Hacılar Köyü Şelalesi de burada gezilecek yerlerden. Çubuk doğal güzellikleri arasında yer alan bu şelalenin yüksekliği 5 metre ve burada ondan başka şelale yok. Bu yüzden kıymeti bilinmeli ve ziyaret edilmelidir.

Melikşah Hamamı

Yaz-kış hizmete devam eden, yorulmak nedir bilmeyen bu hamamı da ziyaret etmelisiniz. Burası  1402senesinde Timur Han tarafından kızı Melikşah Hanım adına yaptırılmıştır. Bir açık hava hamamıdır ve bilhassa deri hastalıklarına şifalı olduğu söylenir. 1979’da kaynağın suları kurumuş olsa da sondaj çalışmasıyla tekrar sıcak su çıkarılmış ve tesise aktarılmıştır.

Sele Köyü

Barajlar, hamamlar, köyler… Çubuk da böyle bir yer işte. Bu köyün özelliği de iki önemli türbenin burada olması. Siyami Dede ve Kalender Veli türbeleri buraya gelenlerin ilgi odağı olur. Kalender Veli türbesinin yan tarafında bir cemevi vardır.

Karagöl

ankara çubuk gezilecek yerlerKaragöl bir krater gölüdür ve Ankara merkezine 68 km uzaklıktadır. Yemyeşil ortamı, temiz havası ve piknik alanlarıyla günübirlik gidip-gelmek için uygundur.

Ankara Elmadağ Gezilecek Yerler

Elmadağ gezilecek yerler çok fazla değil ancak yine de burayı anlatmak gerek. Yeşildere ve Hasanoğlan mahalleleri Elmadağ’ın en önemli mahalleleri. Aslında önceleri Küçük Yozgat ismiyle Bala’ya bağlıyken 1936’da Çankaya’ya bağlanmış… Sonra demiş ki ‘ya arkadaş ona bağlan buna bağlan nereye kadar? Kendi ayaklarımın üzerinde durmam lazım benim…’ 1941 senesinde bağımsızlığını ilan edip Elmadağ ilçesi olmuş. (Can Yücel ne kadar doğru demiş;

Bağlanmayacaksın bir şeye, öyle körü körüne.

“O olmazsa yaşayamam.” demeyeceksin.

Demeyeceksin işte.)

Elmadağ Kayak Merkezi

ankara elmadağ gezilecek yerlerKış mevsiminde misafiri eksik olmaz. Kar kalınlığı 30-60 santim arasındadır. Kayak pistinin uzunluğu da yaklaşık 700 metredir. Bahar ve yaz mevsimlerinde doğa yürüyüşleri yapılabilir, bölgede hizmet veren tesisler vardır. Elmadağ’ın kuzey yamacındadır. Yine de Ankara gezilmesi gereken yerler arasında Elmadağ ilçesinin adı geçince buradan bahsedilir. Burası merkezin biraz daha güneyinde. Çankaya’dan bakılınca yüksekliğiyle göz dolduruyor. Uludağ’dan neyi eksik, kayak dersen kayak, kar dersen kar… Sizi zirveye çıkaran, 700 kişi kapasiteli ve 548 metre uzunluğunda bir teleski de var. Snowboard için de gayet uygun bir ortam. Kar üzerinde turlamak için atlar da mevcut. Karda at turu 10 dakika sürüyor. Yalnız düşmemeye dikkat edin… Karlar düşer, düşer düşer ağlarım demeyin; bol bol eğlenin. Karda yürüyüş yapın, kızakla kayın, restoranda salebinizi içerek manzarayı seyredin, doğayı fotoğraflayın, stres atın, sakinleşin, deşarj olun, pozitif enerji yüklemesi yapın… Günübirlik turlara da katılabilirsiniz, nerede çokluk orada eğlence demişler… (Evet evet öyle demişler siz bakmayın bu sözün aslına.) Turlar sabah 08:30’da başlıyor. Merak etmeyin araç içerisinde sabah kahvaltısı ve onun ardından küçük ikramlar var… (İnsan herkesi kendi gibi bilirmiş, ben ilk bunu düşünmüştüm de o yüzden.) Sucuk, mangalda ekmek arası köfte, salata, meşrubat vs. adamlar bonkör. Rehberlik hizmeti, koltuk sigortası, profesyonel video/fotoğraf çekimi gibi hizmetler dahil hepsi kaç TL sizce? 65! Hiçbir şey… Kesinlikle bu daha avantajlı… Fakat kayak ücretleri ve kişisel harcamalarınız bu fiyatın içerisinde değil.

Hasanoğlan Kasabası

Her zaman şirin bir kasabada mütevazi bir hayat sürmek istemişimdir. (Gereksiz bilgiler ansiklopedimden bu bilgiyi sizinle paylaştığım için kendimi mutlu hissediyorum.) Bu kasabayı ziyaret sebebiniz içerisindeki Hasandede Türbesi olmalıdır. Türbenin yanında da Hasandede Pınarı vardır. Gitmişken tirit ve yoğurtlu tarhana da yiyin. Ziyaretiniz Nisan ayına denk gelirse belki Tirit Festivali’ne de katılma fırsatı bulabilirsiniz.

Ankara Etimesgut Gezilecek Yerler

Şehrin merkezi ilçeleri arasında yer alan Etimesgut gezilecek yerler bakımından sizi tatmin edecek düzeyde bir çeşitliliğe sahip. Şöyle ki;

Göksu Parkı

ankara göksu gezilecek yerlerBurası Ankara’daki en büyük parklardan biri. 2003 yılından beri istikrarlı bir şekilde hizmet vermeyi sürdürüyor. İçinde piknik yerleri, restoran, koşu yolu, yürüyüş yolu, lunapark vs. yer alıyor. Çocukluğuna dönmek isteyenler, egzersiz yaparak 300-500 gram da olsa zayıflamak isteyenler; yediden yetmişe herkese hitap ediyor. Burada su bisikleti, basketbol, go-kart, dağ kızağı, tenis, voleybol gibi birçok aktivite yapılıyor. Piknik alanında da yaklaşık 470 barbekü hizmet veriyor. (Sayısı artmış da olabilir.) Gölün etrafında 9 tane yüzer iskele gelenlere balık tutma imkânı sağlıyor. Parka giriş ücretsiz. Dağ kızağından deniz fenerine her türlü atraksiyon mevcut. Gölün içerisinde gezintiye olanak veren Missisipi Gemisi’nide unutmamak gerek.

Tepetaklak Ev ve Neşeli Köy

ankarada gezilecek yerler‘Yahu işlerim hep ters gidiyor, battı balık yan gider.’ Diyenlerin durumuna uygun somut bir yer Tepetaklak Ev. Yapımı 6 ayda tamamlanmış ve ülkemizin 2. Ters evi. (İlki de Antalya’da) Eve demir bir merdivenle çıkıyorsunuz, fakat daha bu aşamada ‘dönüyor aman dünya, başım duman!’ moduna girebilirsiniz. Bütün eşyalar tavana asılı, yanni ‘sakata gelmeyelim şimdi? Ya tepeme düşer de gerçekten tepetaklak olursam?’ diye endişe etmekte haklısınız. Ama güvenlik testleri yaptırılmış, beyaz eşyaların da içlerini boşaltıp asıyorlarmış galiba; bir şey olmaz. Burada oturma odası, çocuk odası, banyo ve tuvalet, mutfak; yani normal bir evde bulunan tüm odalar var. Ancak klozet dahil her şey tavanda asılı. İnsanın nevri dönüyor. Halılar, televizyon, elektrik süpürgesi, koltuklar; her şey tepenizde. Dolayısıyla siz kendinizden şüphe etmeye başlıyor; ‘bende mi bi terslik var acaba?’ diye kendinizi sorguluyorsunuz. Burada fotoğrafların panaromik çekilmesi gerek. Yoksa hem eşyaları hem kendinizi kareye sığdıramazsınız. Çektiğiniz fotoğrafları da ters çevirmeniz lazım tabii. Burada ülkemizin ilk İlizyon Müzesi de var, neyse ki burada her şey normal. Neşeli Köy’de bir hayvanat bahçesi de var. Ayrıca Niloya Köyü de burada. Fakat uyarayım, yanınızda çocuğunuz varsa buradaki Niloya ürünlerinden almazsanız oradan çıkamazsınız. Zira o buna izin vermez, illa alınacak illa alınacak. Çocukları üzmeyin.

Neşeli Köy’deki Cafe Hare ve yanındaki şişme park da ziyaret edilebilir.

Hava Kuvvetleri Müzesi

ankara'da gezilecek yerler1998 senesinde Türkiye’nin ilk kadın pilotu ve Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen tarafından açılan müzenin 2000 metrekarelik kapalı, 62.000 metrekarelik de açık alanı vardır. Açık alanda askeri uçaklar ve helikopterler sergileniyor. Ayrıca Bulgaristan, Pakistan  ve Macaristan’dan hediye edilmiş savaş uçakları da var. Kapalı alanda ise 1900’lü yıllarda kullanılan uçakların maketleri var. Pazartesi hariç her gün ziyarete açık.

Kemal Sonunur Parkı

ankara gezilecek yerlerEryaman Beldesi’nde bulunan park 2004 yılında açılmış. Kapladığı alanın büyüklüğü ortalama 20 bin metrekare. Alanın büyük bir bölümü yeşil çimlerden oluşuyor. Oyun parkı, koşu ve egzersiz alanları da mevcut. Piknik ve hafta sonu yürüyüşü için tercih edilebilir.

Alparslan Türkeş Parkı

Halka açık bir park ve Etimesgut-İstasyon mevkiinde yer alıyor. Çevresi yemyeşil ağaçlarla kaplı, özel barbekülerin bulunduğu piknik alanı, çardaklar, koşu ve yürüyüş yolları, büfeler ve oyun parkı var. Buraya giriş de bedava. Çoluğu çocuğu toplayın gelin.

Ahi Evran Türbesi

esnaflar birliği ve ahilik teşkilatını kuran Ahi Evran-ı Veli hazretlerinin türbesidir. Evran denilen büyük bir yılan onu görünce sakinleşirmiş, o yüzden kendisine Evran denilmiş. 1482’de inşa edilen  cami ile türbe iç içedir.  Baş ağrısı çekenler burada şifa bulurmuş, öyle deniyor.

Ankara Evran Gezilecek Yerler

Ankara gezi rehberi devam ediyor. Evren; merkeze en uzak ilçe. Merkez ile arasında 178 kilometre mesafe var. İlçede yer alan Hirfanlı Barajı Ankaralıların deniz özlemini biraz olsun gideriyor. Gezilecek yerleri de şöyle:

Semizbağı Höyük

İlçe merkezine uzaklığı 2 km olup Evren- Sarıyahşi karayolu üzerindedir. (Semizbağı Mevkii) Yüksekliği 30 metre, genişliği de 80-100 metre arasıdır. Burada arkeolojik çalışmalar yapılmış ve antik dönemden kalan seramiklere rastlanmış.

Sığırcık Kalesi

İlçe merkezine bağlı Çatalpınar Köyünün 2 km uzağındadır. Bizanslıların ve Osmanlıların da kullandığı bu kale günümüze yarı sağlam ulaşmayı başarabilmiştir.

Hirfanlı Baraj Gölü

ankara evran gezilecek yerler1953-1956 arasında inşa edilen Hirfanlı Barajı Türkiye’nin en büyük barajları arasında yer alıyor. Yüksekliği 78 metre olup en derin yeri 70 metredir. Su kuşlarının barındığı yerlerden biri olan baraj gölü’nün etrafında çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor, burada su sporları yapılıyor. Gölün kıyısı da piknik ve kamp için uygun.

Ankara Gölbaşı Gezilecek Yerler

Gölbaşı, Ankara merkeze 20 km uzaklıkta yer alan bir ilçe. Adıyaman-Gölbaşı ile karıştırılmamalı.  Güneyinde Haymana, batısında Yenimahalle, doğusunda Bala, kuzeyinde Çankaya var. Tarihinin milattan önce 3. Yüzyıla dayandığı söyleniyor. Gölbaşı’da gezilecek yerler ise şu şekilde:

Mogan Gölü

ankara gölbaşı gezilecek yerlerGölbaşı Gölü olarak da bilinen bu gölün doğa parkı 650.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulu. 200’den fazla kuş türünün bulunduğu Mogan Gölü Pasbaş patikaların ve  dikkuyruklarınüreme alanlarındandır. Buraya geldiğinizde asma köprüleri kullanarak marina adası’na ulaşabilir, piknik alanlarında zaman geçirebilir, koşu yolu, ahşap kıyı yolu ve yaya yollarından geçebilirsiniz.  Ayrıca burada engelli çocuklar için özel olarak düzenlenmiş oyun alanı, 3 adet tenis kortu, istasyonlu koşu pisti, basketbol ve mini futbol sahaları da var. Spor merkezi, binicilik merkezi, Mogan Gölü Araştırma Merkezi, kayıkhane, deniz feneri binası, çeşitli kafeteryalar, su deposu, tuvalet binaları, danışma binaları, golf, tenis, bisiklet ve kaykay kulüpleri de mevcut. Bir de bu göle ait bir efsane anlatılır. Rivayete göre bu köyde bir zamanlar Ganey ve Monza isimli iki genç yaşarmış. Bunlar birbirlerine aşık olmuş. (Klasik Türk dizilerinden alışık olduğumuz senaryo) Ancak onların aileleri bunların kavuşmalarını istemiyormuş. (Ne olacak oğlanın anası ‘oğlum sana kız mı yok bırak şu pasaklıyı’ diyodur. Kızın anası da ‘boşver şu çulsuzu be, düzgün birini bul yoksa sütümü helal etmem’ falan diyodur.) Tabii gençler bakmışlar ki bunlar keçi gibi  inat ediyor, çareyi kaçmakta bulmuşlar. (Neyse ki o zamanlar Müge Anlı yokmuş, yanmıştınız, 70 milyona rezil olmuştunuz.) Ama bunlar iki farklı tepeye tırmanmışlar. (Hey ben sizin aklınızı seveyim. Gelsene kız bu tarafa, oğlan burda!) İkisi de tırmandıkları tepenin üzerinde yıllarca ağlayıp durmuşlar. (Niye kaçtınız o zaman oturun sıcak sıcak evinizde ağlayın.) Bunların sicim gibi gözyaşları sel olup akmış, tepeden inerek bir yerde toplanmış ve böylece Mogan Gölü oluşmuş. Sonra bunların o kadar ağlamaktan göz pınarları kurumuş tabii ve kör olmuşlar. (Aşkın gözü kördür diye bu yüzden mi diyorlar acaba?) İşte Monza ve Ganey isimleri birleştirilerek Mogan Gölü diye anılmaya başlanmış.

Eymir Gölü

ankara'da sevgiliyle gidilecek sakin yerlerGölbaşı’nın kuzeyindeki bu göl ODTÜ arazisinde yer alıyor. Su yüzeyi deniz seviyesine göre 969 metre olan bu alüvyonlu göl S şekline benziyor. 108,8 hektar alanı kaplayan Eymir Gölü 250 metre genişliğe, 4,2 kilometre toplam uzunluğa sahip. Burada piknik yapabilir, balık avlayabilir, kürek aktivitesinde bulunabilirsiniz. Barış Çeşmesi de burada bulunan gizli bir hazine. Zaman zaman su taşkınlarının etkisiyle Mogan Gölü’ne bağlanan Eymir Gölün derinliği yaklaşık 4 metredir. ODTÜ Üniversitesi’nin kürek takımı için de bir antrenman alanı olup çeşitli su sporları için kullanılıyor. Kıyı uzunluğu 9 kilometre ve derinliği de takriben 3.80 metre. Gölün çevresinde yeşilbaşlı ördek, sakarmeke, bahri ve elmabai patka gibi kuş türleri yaşıyor.

Kuş Gözlem Alanları

Eymir Gölü ve Moğon Gölü pek çok kuş türüne ev sahipliği yaparken bazılarına da göç sırasında geçici barınma yeri oluyor. Bu göllerin çevresinde kurulan kuş gözlem alanlarını ziyaret ederek onları doğal yaşamlarında gözlemleyebilir ve kuşlarla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca buralarda Sevgi Çiçeği (Yanardöner Çiçeği) diye bilinen ve sadece burada yaşayan bir çiçek türünü de görebilirsiniz.

Beynam Ormanları

Beynam köyüne yakın bir konumda bulunuyor ve adını o köyden alıyor.  (Beynam ormanlarına gideyim de beynime oksijen gitsin bari) Beynam ormanlarında karaçam türü hâkimdir. 1966’danberi koruma altındadır. Kır gazinosu ve piknik ile zaman geçirebileceğiniz doğal bir ortamdır. 400’den fazla bitki türünü barındıran bu ormanın havası tertemiz, her tarafı yeşilliktir. (Ufak bir not: 400 tane bitki değil bitki türü. Yoksa kim bilir kaç bin tane bitki vardır koskoca orman sonuçta.)

Altınçanak Köyü

Kalkolitik Çağ’da çeşitli uygarlıkların yerleşim yeri olarak kullandığı bu köy Gölbaşı’nın tarihi noktalarından biri. Köyün etrafında yer alan höyükler de bunu doğruluyor. Köyde Ev Çeşmesi adlı bir çeşme vardır, üzerinde bir  yazıt mevcuttur. Bu arada  Gölbaşı’na gelmişken BEZİRHANE KALESİ’ni, BEZİRHANE KÖYÜ’nü, Bağiçi Köyü ile oradaki Seyyid Yusuf Dede türbesini ve ülkemizin en büyük damlataş mağarası olarak nitelendirilen TULUMTAŞ MAĞARASI’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Güdül Gezilecek Yerler

Leblebisi ve Kirmir çayı meşhurdur. Gezerken bunları da tatmak gerekir. Haziran ayında da burada kiraz festivalleri düzenlenir.

Güdül Evleri

ankarada gezilecek yerlerGeçmişini, geleneksel yapısını yansıtan Tarihi Güdül evleri, ilçenin sokaklarını süsler ve nostaljik bir atmosfer oluşturur. Bu evleri fotoğraflayarak İnstagram’da paylaşıp beğeni kasabilirsiniz, yorum kasabilirsiniz. (Şu an tüm romantizmi, tüm nostaljiyi nostaljiyi bozdum. Excuse me!)

Sorgun Göleti

ankara güdül gezilecek yerlerAnkara gezilecek yerler nerelerdir diye sorguluyorsanız Sorgun Göleti’ne gidebilirsiniz. (Muhteşem tespitler) İlçe merkezine 23 km mesafede bulunuyor. Gölet Sorgun Yaylasında ve yeşil, temiz hava, doğa üçlüsünün mükemmel kombinasyonu. Etrafındaki bitki örtüsü de baktıkça insanın içini açıyor. Sorgun Göleti Tabiat Parkı doğa fotoğrafları çekmek ve manzara seyretmek için harika bir alan. Ayrıca burada Yabani Tavşan, Porsuk, Çakal, Tarla Faresi, Gelincik, Sansar, Kurt, Orman Faresi ve tilki gibi hayvan türleri de bulunmakta.

Yeşilöz – Kirmir Vadisi

Yörenin turistik yerlerinden biri de burası. (Öyle olmasa neden size gezmenizi tavsiye edeyim ki? Kara kaşı kara gözü için mi?) Güdül – Kızılcahamam yolu üzerindeki bu bölgede mola verip biraz soluklanırken kayalıklara oyulan mağaraları görebilirsiniz. (Bu mağaralarda Hititler ve Romalılar yaşamış, tarihi milattan önce 3000’li yıllara kadar gidiyor.)

Ankara Haymana Gezilecek Yerler

Haymana daha çok kaplıcalarıyla ön plana çıkan bir ilçe. Bu ilçenin tarihi ve turistik bakımından Ankara gezilecek yerler listesine ekleyebileceğimiz bölgeleri var.

Haymana Kaplıcaları

ankara haymana gezilecek yerlerKızılcahamam’dan sonra sağlık turizmi açısından Ankara’nın en popüler noktası diyebiliriz. İlçe sınırlarında pek çok tesis var. Romatizmaya, kalp hastalıklarına, kas yorgunluğuna, cilt problemlerine iyi geldiği söylenen kaplıca suları hep 44,5 derecedir.

Gavur Kalesi

İlçe merkezine ortalama 15 km uzaklıktaki Dereköy Mahallesi sınırlarındadır. Buranın sembolü haline gelmiştir ve Hititlerden kaldığı ifade edilir. Frigler de bu kaleyi kullanmış olup burada bir kayanın üzerine oyularak yapılmış olan iki insan figürü vardır.

Cimcime Sultan Türbesi

İlçe merkezine çok yakındır, yürüme mesafesindedir. Şifa bulmak isteyenler hem kaplıcaya hem de buraya uğrarlar. Cimcime Sultan, küçükken çocuğu olmayan bir aile tarafından evlatlık alınır. Gl zaman git zaman bu çiftin de bir çocuğu olur. Sonra çocuk büyür, Cimcime Sultan’a düşman kesilir. Kıskanmalar, çekememezlikler, fesatlıklar… (N’oluyo kızım sen yokken o vardı kimi nerden kovuyosun sen be!) Neyse bu kız rahat durmaz bir türlü, gidip-gelip anne babasına;  ‘Anneee bak bu Cimcime Sultan’dan kurtulmamız lazım tamam mı? Yoksa ben onu çok fena cimcikliyicem tamam mı?’ falan der, telkinlerde bulunur. Babası da ikna olur ve Cimcime’yi o uyurken götürüp bugün türbenin bulunduğu alana bırakır. (Ormanlıkmış o zaman buralar) [Hiç mi vicdanın sızlamadı?] Kız uyanınca her tarafının yara-bere içinde olduğunu görür. Çok korkar, adeta dünyası başına yıkılır. Ama durumu kabullenip toparlanır ve burada bulunan sıcak su kaynaklarında banyo yapıp hastalıklarından kurtulur. Sonra bu olay her tarafa yayılır ve bu bölgeye kaplıcalar yapılır. Kız da ölünce buraya gömülmeyi vasiyet eder.

Haymana Göletleri

Bu ilçede termal tesisler kadar göletler de ön plandadır. Haymana Göleti, Dikilitaş Göleti ve Soğulca Göleti bunların başlıcalarıdır. Soğulca Göleti’nin ilçe merkezine uzaklığı yaklaşık 18 km, Haymana Göleti’nin uzaklığı ortalama 2 km ve Dikiltaş Göleti’nin uzaklığıysa takriben 60 km’dir. Burada amatör balıkçılık yapılır. Bisiklet turları, kürek kanosu, kamp ve piknik gibi çeşitli aktiviteler için de tercih edilen önemli bir alandır.

Taburoğlu Kalesi

1402’de Ankara Savaşı’ndan galip çıkan Timur Han Haymana’da konaklamış. Burası ilçe merkezine 30 km uzaklıkta bulunan Demirözü Mahallesi’ninna dahil… Taş bloklardan meydana geliyor, bir tepe üzerine kurulu. Yalnızca temelleri günümüze ulaşmış olsa da manzara seyiri yapılabilecek güzel bir nokta. Tırmanış ve trekking için de gayet ideal. Alt yamaçlarına oyulan mağaralar var. Efsaneye göre bu mağaraya girenler çıkışı bulamıyormuş ve burada hapsoluyormuş.

Ankara Kahramankazan Gezilecek Yerler

Kısaca Kazan olarak da anılan bu ilçenin kazan kavurması meşhur, önce onu belirteyim. Turizm alanında geri kalmış fakat lezzet konusunda paçayı kurtarıyor. Geçerken uğrayabileceğiniz bazı yerler:

Asarkaya

ankara kahramankazan gezilecek yerlerİlçeye Karalar Mahallesi’ndeki büyük bir kaya kütlesi. Çok sayıda sur ve mağara kalıntısı bulunuyor. Antik çağlarda askeri bir bölge olarak kullanıldığı düşünülüyor. Mağaralardan çanak-çömlek kalıntıları da çıkmış.

Akıncı Ovası

Bu da ilçeye bağlı Yıldırım Beyazıt Mahallesi’ndedir. Merkezin 3 km güneyinde yer alır. Önceden ismi ‘Mürted’ imiş bu ovanın. (Yahu bu ne biçim isim, düşün düşün bunu mu buldunuz? İnsan korkar buraya gelmeye.) [Mürted kelimesi, ‘dinden çıkan’ anlamına geliyor biliyorsunuz.] Ankara Savaşı sürerken bazıları Timur Han’ın yanında olduğu ve onu savunduğu için Yıldırım Beyazıt’ın bunları tekfir ettiği, ‘mürted’ dediği söylenir. Sonra ismi değiştirilip Akıncı Ovası yapılmış.

Bitik Höyük

ankara gezilecek yerlerYalnız Bitik Höyüğüne geldik biz de bit(t)ik arkadaş. Gez gez ayaklarımıza kara sular indi. Neyse üşenmek yok, devam. Bitik Mahallesindeki bu höyüğe de uğrayabilirsiniz. 1942 senesinde yapılan kazı çalışmaları sonucu Hitit, Frig, Erken Tunç ve Kalkolitik Çağ’dan kalma tabakalar bulunmuş. Bitik vazosu da kazılarda ele geçirilen eserlerden. Geniş ağızlı, yumurta gövdeli, Silindir boyunlu ve 4 şerit kulplu vazoyu 4 parça halinde bulmuşlar. Ayrıca burada çanak çömleklere de rastlanmış.

Ankara Kalecik Gezilecek Yerler

Ankara gezi rehberi yazımızı Üzüm festivalleriyle ünlü bir Ankara ilçesiyle sürdürüyoruz. Burası Ankara merkeze 65 km uzaklıkta bulunuyor, Ankara-Çankırı karayolu’na ise 5 km. Romalılar zamanında Bursa Tekfuru Kalecik kasabasını kızına çeyiz olarak yaptırmış. (Şimdikiler çeyiz alışverişi üç kuruş aşağı olsun diye 40 takla atıyor.) Burası Küçük Adana olarak da biliniyor. Üzümü meşhurdur ve lezzetlidir. Bölge, güneşi tam olarak aldığından üzümlerin aroması başka üzümlere benzemez. Hatta kalecik karası üzümleri 3 kez birinci seçilmiş Fransa yarışmalarında. Kalecik ayvası ve kalecik ekmeği de ünlüdür.

Kalecik Kalesi

ankara'da gezilecek yerlerÇankırı yolu üzerindeki bu kalenin inşaatına başlayan Galatlılar olmuştur. Sonra kaleyi Romalılar onarıp kullanmıştır. Yüksekliği 150-160 metre arasıdır. Sur duvarları:nın yıkma taşlar ile örülmüş olduğu söylenir fakat bugün surların çok küçük bir bölümü sağlam kalabilmiştir. İçinde mezar odası, sarnıç ve mahzen bulunur.

Kızılırmak Köprüsü

Kalecik-Kırıkkale karayolu civarlarında kurulu olan bu köprü bazı köylere ulaşım için kullanılıyor. 1990’lara kadar burası Kızılırmak’taki tek geçitmiş. Selçuklular döneminde yapıldığı düşünülüyor. Zira köprünün alt kısımlarında ve ayaklarında sarımtırak renkte kesme taşlar var, bu da Selçuklu mimarisini çağrıştırıyor. Ankara Savaşı’ndan önce Osmanlı ordusu bu köprüden geçerek Çubuk ovasına inmiş ve Timur Han kuvvetlerini önlemek için köprüyü tahrip etmişlerdir.

Tabakhane Camisi

İlçede bulunan kalenin kuzeybatısındadır. Tabakhane Mahallesi’nde yer alan cami  1907-1909yıllarında inşa edilmiştir. O dönemlerde buralar Ermeniler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılıyormuş ve onlar da tabakçılık-dericilik yaparak geçiniyorlarmış. Mahallenin adı buradan geliyormuş.

Yukarı çarşıda’daki Hasbey Camii, yine ilçedeki Şehşuvar Camisi, Ahi Kemal mahallesindeki Kazancıbaba Türbesi, çarşı hamamının karşısında, Cumhuriyet meydanına hakim bir noktada, Şehsuvar camisinin yukarısında bulunan Hükumet Binası da burada ziyaret edebileceğiniz yerlerden.

Ankara Keçiören Gezilecek Yerler

Burası da Ankara’nın merkezi ilçelerinden biri. Gezilecek yerler bakımından zengin bir ilçe. Bunların başında Estergon Kalesi geliyor.

Estergon Kalesi

ankara keçiören gezilecek yerlerBuraya Estergon Türk Kültür Merkezi de deniyor. Burası tarihi bir kale değil aslında, sonradan yapılmış. İçerisinde ipek, altın, antika gibi ürünlerin satıldığı dükkanlar, müzeler vardır. Restoranlar da Ören Köşk diye bilinen alandadır.

Keçiören Şelalesi

Bu doğal bir şelale değildir. Ülkemizin en büyük yapay şelalesidir. Kalaba Mahallesi’nde’dir. Keçiören girişinde bu şelaleyle karşılaşırsınız. Geceleri ışıklandırmalarla süslenir. Etrafında park alanları ve çay bahçesi vardır.

Ankara Meteoroloji Müzesi

Keçiören yolu üzerinde, Kalaba Caddesi’ndedir. Hafta içi ziyarete açıktır. Müze binası Kurtuluş Savaşı zamanında Genelkurmay Başkanlığı binasıymış. Müzede meteorolojiyle ilgili kitaplar, fotoğraflar, belgeler ve cihazlar vardır. Müze birkaç bölümden oluşuyor: İlk bölümde görsel ve yazılı dökümanlar var. ‘Atatürk Odası’ da burada. İkinci bölümde meteorolojik cihazlar mevcut. Müzede ayrıca radyozonde aletleri, meteoroloji uyduları, rüzgar ölçüm aletleri, deprem kayıt aletleri, yağış ölçüm aletleri, çeşitli meteorolojik aletler bulunuyor.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi de ilçede yer alan bir başka müze. 2007 yılında açılmış. Aslında tarihi 1982 yılına dayanıyor diyebiliriz. Çünkü ziraat fakültesi o zaman kurulmuş. Türlü böcekler, tarım araç gereçleri, ders deneyim aletleri sergileniyor.

Bu arada Ankara Teleferik, Ankara Antares Alışveriş Merkezi ve Ankara Forum Alışveriş Merkezi de Keçiören’de tercih edebileceğiniz seçenekler arasında fakat onların detayına girmeyeceğim.

Bağlum

Bağlum, Keçiören ilçesinin manevi bölgelerindendir. Evliyalar semti diye de bilinir.  Yakub Evliya hazretlerinin türbesi buradadır. Seyyid Abdülhakîm-i Arvâsî hazretlerinin türbesi de yine burada yer almaktadır. ‘Ankara’ya herkes gider ancak Bağlum’a davet olunanlar gider.’ demişlerdir. Bu söz de Bağlum’un manevi büyüklüğünü ortaya koymaktadır.

Ankara Deniz Dünyası Akvaryum

ankara gezilecek yerlerBuraya ulaşmak epey zor. Tutmuşlar Keçiören’in en ücra köşesine yapmışlar. Buradaki çoğu kişi bile bilmiyor. (Ama Kuponall olarak biz size anlatıyoruz; tarzımız farkımız…) Yani insan en azından birkaç yere tabela mabela koyar bir şey yapar… Cık cık cık yani, hiç yakışık almamış. Tesis bölümünde bir akvaryum bölümü var. Bir de Amazon ormanlarını yansıttığı söylenen bir alan var. (Kime göre, neye göre?) Seminer salonu, deniz feneri, kafeterya vs. mevcut.  Akvaryum bölümünde bir tünel akvaryum, akrilik camdan yapılmış 12 tane akvaryum, 7 tane özel canlı akvaryum var. Silindirik akvaryumlar dokunma akvaryumu ile dalgıç başlığı akvaryumu da yer alıyor. Burada Mersin Balıkları, etçil olmasıyla meşhur Amazon canavarı Prinhalar, tatlı su köpek balıkları bulunuyor. Ortadaki silindirik akvaryumun içi boş, süs olsun diye koymuşlar zâhirr… Hep övecek değiliz ya, biraz da eleştiri yapalım. Çok loş, ışıklandırma bakımından yetersiz bir yer. ‘Turgut Reis Heykeli’ diye bir şey var ama heykel mi başka bir şey mi belli olmuyor. Yanına yaklaşınca üzerindeki yazıdan anlıyorsunuz. Akvaryum ışıklandırması da çok zayıf… Balıkları hayal meyal göreceksiniz, şimdiden uyarayım.

Ankara Kızılcahamam Gezilecek Yerler

Özellikle kaplıcalarıyla ünlü bir ilçedir Kızılcahamam. Ona bu ismin nasıl verildiğine dair şöyle bir şey anlatılır: Ankara Savaşı devam ederken Timur Han şifa için buradaki kaplıcalara gelir. Aksayarak yürüyordur ve bu problemden kurtulmak istemektedir. Kaplıcanın sıcaklığı yaklaşık 80 derecedir. Bacağını suya soktuğu an ‘Aman bire kızılca Hamaaam!’ diye feryat etmiştir. İlçenin adı da buradan gelmektedir.

Kızılcahamam’da ne yapılır derseniz size önerilerim şunlar:

Keşif yürüyüşü yapın, çarşısını, sokaklarını gezin. Selçuklu Camisi’ne, Hacı Ali Camisi’ne, Yukarı Kilise Köyü Camisi’ne, Çeltikli Beldesi Eski Cami’ye uğrayın. eski hanları ve hamamları ziyaret edin. Sey Hamamı’na gidin. Rotanızı Kırmızı Ebe Türbesi’ne, Oruç Gazi Sultan Türbesi’ne, Abdül Cemil Türbesi’ne de çevirin. Taşlıca Köyü’ndeki Gelin Kayası’nı yakından görün. Ağsar Kalesi, Başköy Kalesi, Kız Kalesi gibi yerleri de unutmayın. Volkanik bir alanda yer alan, hem soğuk hem de sıcak su kaynaklarına sahip olan Soğuksu Milli Parkı’nda eğlenin. Ünü Türkiye’nin her yerine yayılmış olan Kızılcahamam Kaplıcaları’nın sularında vücudunuzu dinlendirin. Karagöl manzarasını seyredin ve göl etrafında yürüyün. Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı projesiyle korumaya alınmış olan Güvem Bazalt Sütunları’na da yakından bakmayı ihmal etmeyin. Hazır oralardayken Ankara merkez gezilecek yerler de sizi bekler. Kızılcahamam gezilecek yerlerin bazılarını kısaca açıklayayım;

Başköy Kalesi

İlçeye bağlı Başköy’e yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Kalenin Galatlar zamanında yapıldığı düşünülüyor. Tepe üzerine kurulmuş olan kalenin manzarası tek kelimeyle muazzam. 300 metre aşağı tarafında da 5 katlı mağaralar var. Bu mağaraların Osmanlılar tarafından güvenlik amaçlı kullanıldığı tahmin ediliyor. Ayrıca buradan günbatımını izlemek de çok keyifli olur.

Ayrıca burada Mahkeme Ağacin Köyü ve Alicin Manastırı da bulunuyor. Kızılcahamam- Alicin Kanyonu’ndaki bu manastır Sümela Manastırı ile benzerlikler gösteriyor.

Kızılcahamam Kaplıcaları

Sularının romatizmal hastalıklar, cilt hastalıkları, siyatik, jinekolojik hastalıklar, ortopedik sorunlara iyi geldiği söylenir. Burada iki kaplıca var: Birisi Büyük Kaplıca, diğeri ise Küçük Kaplıca. Büyük Kaplıca’nın sıcaklık derecesi 50 civarında ve ilçenin hemen girişinde yer alıyor. Küçük Kaplıca’nın sıcaklık derecesi de bu şekilde. Kadın-erkek olmak üzere iki bölümden oluşmadığı için öğleye kadar erkeklere, öğleden sonra da bayanlara hizmet veriyor.

Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam merkezde yer alan bu park volkanik bir bölge üzerinde kurulu olduğu için gerek soğuk gerek sıcak su kaynaklarını aynı anda barındırıyor. Doğayla iç içe bir yer, günübirlik gidilebilir. Yürüyüş yolları, çeşmeler, piknik masaları vs. var. Oksijen depolamak için burayı tercih edebilirsiniz. Şahinler Tabiat Parkı’na da uğrayabilirsiniz. Her neyse Soğuksu Tabiat Parkı, 1959 itibariyle milli park unvanı kazanmış. Atatürk de burayı ziyaret edip çay içmiş. O alan Atatürk Çamı diye biliniyor. Ayrıca Atatürk burayı Ankara’nın akciğeri olarak nitelendiriyormuş. Kara Akbaba ve kartal türleri başta olmak üzere soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan birçok kuş türü de bu parkta.

Abacı Peribacaları

Ülkemizdeki peribacaları oluşumlarından biri de Kızılcahamam’da bulunuyor. 5.000 metrekarelik büyük bir alanı kaplayan peribacalarının olduğu bölgede dinlenme alanları ve seyir terasları da var. Burada süper fotoğraflar çekebilirsiniz.  Shutterstock’taki doğa görselleri yanında halt etmiş…

Kızılcahamam’a gelmişken Çamlıdere Aluçdağı Tabiat Parkı’na, Mahkemeağacin Köyü ve İndibi Mağaraları’na, Pazar Köyü’ne, Kırmızı Ebe Türbesi’ne ve Oruç Gazi Türbesi’ne de uğrayın.

Kızılcahamam Jeopark

Kızılcahamam’ın kurulu olduğu bölge biyolojik ve jeolojik bakımdan büyük bir çeşitliliğe sahip. Yüksek dağlar, aktif volkanlar, değişik yeryüzü şekilleri… Burada hayretten ağzınızın açık kalmaması mümkün değil. Kızılcahamam Jeopark alanına geldiğiniz zaman Acı Deresi Travertenleriyle, Alicin Kültürel Jeositi’yle, Beşkonak Bazalt ve Balcılar Bazalt Sütunları’yla, Beşkonak Fosil Yatakları Jeositi’yle, Abacı Peri Bacaları’yla, Gelin kayası’yla, Kaplumbağa Kardeşler Jeositi’yle, Pelitçik Ağaç Fosilleriyle karşılaşacaksınız.

Ankara Mamak Gezilecek Yerler

Mamak, başkentin en büyük dördüncü ilçesi. Haliyle gezilecek yerleri de fazla:

Demirlibahçe

Burası Değirli Bahçe diye de biliniyor. Yürüyüş yapmak ve temiz hava almak için ideal bir yer.

Hüseyin Gazi Tepesi

Mamak’ın en yüksek tepesidir ve burada gündoğumunu ve günbatımını izlemek oldukça keyif vericidir. Burası geçmişte birçok savaşa tanıklık etmiş. Sadece doğal güzellikleri değil tarihi değeri de var yani.

Hatip Çayı

Akarsuyu ve etrafındaki tarihi kaleleriyle Ankara’da görülmesi gereken yerler arasında. Kaleler akarsuya yürüme mesafesinde.

Bayındır Deresi

Bayındır barajı suyunu buradan alıyor. Çok coşkulu bir şekilde akıyor, ürpertici bir görünümü var. Merak ediyorsanız buyrun gidin.

Kıbrısköy Deresi

Mamak’ta bulunan bir doğal sit alanı. Daha doğrusu bu statüye sahip tek yer. Berrak, sakin bir dere; mutlaka görülmeli.

Seyyid Hüseyin Gazi Zâviyesi Ve Türbesi

Tekkedağı’nda’ki bu türbe Osmanlı mimarisinin örneklerinden. İçindeki duvarların desenleri de oldukça ilgi çekici.

Nenek Hatice Hatûn Çeşmesi

1819 tarihinde Hatice Hatun isimli bir kişi tarafından yaptırılmış. Suyu tatlıdır, hem içilir hem ferahlatır. Kayaş Hacı Satılmış Ağa Çeşmesi da Mamak’ta yer alan diğer bir çeşme.

Ankara Mavi Göl

Burası Samsun yolu’nda, Mamak-Yeni Bayındır bölgesinde bulunuyor. Bayındır Barajı Gölü diye de biliniyor. Ankara merkezine 12 km uzaklıkta. Yürüyüş, dinlenme, piknik ve kamp için biçilmiş kaftan. Mis gibi havasıyla, tertemiz doğasıyla tam size göre bir yer. Ankara’da gezilmesi gereken yerler listenize mutlaka ekleyin.

Aqua Vega Akvaryum

ankara gezilecek yerlerBurası büyük bir tünel akvaryumu. Ülkemizdeki en büyük, Avrupa’daki 2. En büyük demek daha doğru olacak. Çocuklarla gidilecek eğlenceli bir yer. Akvaryum 21 bölümden oluşuyor, Çankırı’daki tuz mağarası baz alınarak yapılan yapay bir tuz mağarası var. Pet shop, deniz kabukları müzesi, hediyelik eşya reyonları, dalış okulu, Fotoğraf Çekim Alanı, Adrenalin Dünyası, amfi, dokunma havuzu, Akvaryum Restoran, Aqua Cafe, Tünel Akvaryum ve Koi Balıkları akvaryumu gibi pek çok alan bulunuyor.

Ankara Nallıhan Gezilecek Yerler

Burası başkentin kuş cenneti olarak anılıyor. İpek Yolu üzerinde ve ilçenin yakınından Nallı Suyu geçiyor, ismindeki ‘Nallı’ buradan geliyor. Han ise Nasuh Paşa tarafından yaptırılan hanı ifade ediyor. Sarıyar  ve Çayırhan  olmak üzere iki beldesi var. Nallıhan’ın gezilecek yerleri  arasındaki Nallıhan evleri İç Anadolu mimarisini yansıtıyor. Restorasyondan geçirilerek ziyarete açılan bu evlerin haricinde Nallıhan, başka gezilecek yerleri de barındırıyor:

Nallıhan Kuş Cenneti

İlçenin en önemli turistik yeri burası. 1959 senesinde açılmış ve Sarıyar Barajı’nın kuzeyinde bulunuyor. Davutoğlan Köyü’ndeki bu Kuş Cenneti, yüzlerce kuş türünün barınma alanı. Göçmen kuşlar da burada konaklıyor. Karşısındaki dağların meydana getirdiği manzara ayrı güzel.

Kocahan

Nasuh Paşa’nın 1599 senesinde yaptırmış olduğu bu han ilçenin simgelerinden biridir. Dış duvarlarında kireç harç ve mozol taş kullanılmış, kapı kemerinin dışında ise 18 delik bulunan bir nal vardır. Kitabesi 1944’da gerçekleşen bir deprem sonucu zarar görmüştür. Burada Pazartesi günleri halk pazarı kuruluyormuş.

Nasuh Paşa Camii

ankara nallıhan gezilecek yerlerNasuh Paşa’nın inşa ettirdiği bir diğer eser de bu camidir. Yangında zarar gördükten sonra tekrar yaptırılmış. Kesme taştan, çatısı da ahşaptandır. Yine burada sadece minaresi günümüze ulaşmış olan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin restore edip ibadete açtığı Uluhan Camiide vardır.

Uyuzsuyu Şelalesi

Nallıhan Kuş Cenneti’nden sonra ilçedeki en meşhur doğa harikası budur. Merkezden 30 km uzaklıktadır. Uluhan yolu’ndan Karacasu’ya doğru ilerleyerek ulaşabilirsiniz. Sarıçalı Dağı’nın kuzeybatısında çıkan suyun deniz seviyesinden yüksekliği 1.200 metredir. Yüksekten dereye düşen sular Uyuzsuyu Şelalesi’ni meydana getirmiştir. Bölge çam ağaçlarıyla kaplıdır ve piknik yapmaya uygundur.

Doğal güzellik demişken; Anıt Ağaç’ı da görmeniz önerilir. Hacılar Köyü-Esenler bölgesindeki yaklaşık 8 asırlık bu ağaç tabiat anıtı olarak tescillenmiş. Boyu 20 metredir, ihtişamıyla hayranlık uyandırır.

Juliopolis Nekropolü, Kuzucular Köyü Kanyonu, Sarıyar Barajı ve yakınındaki yüzme havuzu; Taptuk Emre Türbesi, Bacım Sultan Türbesi, Şeyh Cafer Sadık Türbesi, Hasan Dede Türbesi, Hoşebe Türbesi de Nallıhan gezilecek yerler arasındaki diğer yapılar…

Ankara Polatlı Gezilecek Yerler

Ankara gezi rehberi son 5 ilçedeyiz. Polatlı da bundan öncekiler gibi Ankara’nın gezilecek yerler bakımından zengin bir ilçesi. Misal:

Dua Tepe Anıtı

İlçe merkezine 15 km mesafede yer alıyor. Burası Büyük Taarruz sayesinde düşmanın elinden alınmış olan ilk tepeymiş. Tepe Polatlı’ya hakim bir yerde olduğundan manzarası da muhteşem. Burada Metin Yurdanur’un yapmış olduğu heykeller bulunuyor. Üzerlerinde ise tepede şehit düşmüş kişilerin adları yazıyor.

Gordion Müzesi

ankara polatlı gezilecek yerlerYassıhöyük Köyündeki bu müze 1963’de açılmış. Ankara tarihi konusunda önemli bilgiler alabileceğiniz bir yer. Eski Tunç Döneminden kalma eserler, Erken Frig Dönemine ait eserler, Midas Tümülüs’ünden çıkarılan tarihi kalıntılar sergileniyor.

Malıköy Tren İstasyonu Müzesi, Kayabaşı Mozaiği, Gordion Antik Kenti de ilçede görmeniz gereken diğer yerlerden.

Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı

Polatlı’nın 6 km batısındaki Kartaltepe’de bulunan anıt, Tüpraş ve Koç Holding işbirliğiyle yaptırılmış. Türkiye’nin en yüksek anıtıdır ve Sait Rüstem’in eseridir. Heykel bölümü 22 metre, toplam yüksekliği 32 metredir.

Ankara Pursaklar Gezilecek Yerler

Ankara’nın kuzeyindeki bu ilçenin yakınında Çubuk 1 Barajı vardır. Şehir merkeziyle Esenboğa Havaalanı arasındaki ulaşımın sağlandığı ‘Protokol yolu’ bu ilçeden geçer. Ne yazık ki gezilecek yerleri pek yok ancak;Yunus balıklarına yakından bakmak için Dolfinaryum ve Yunus Gösteri Merkezi’ne gidebilirsiniz. Yine yüksekten seyir zevki için Kayaönü’ne uğrayabilirsiniz. Paşa Kayalıkları’nı görebilir,  Tebessüm Piknik Alanı’nda yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz. Şehit Ali Ataş Caddesi’nin ve havaalanının kesiştiği noktada yer alan 2006 yılında açılmış  Avrupa Birliği Parkı’nda kafa dinleyip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Ankara Sincan Gezilecek Yerler

Burası Ankara’nın metropol ilçelerinden biri. Her yıl burada Lale Festivali düzenleniyor. Dağlık alanlarla kaplı, Ayaş ve Karyağdı dağlarının arasında bulunuyor. Sincan kelimesi ’neşeli insanların yurdu’ anlamına geliyormuş. İlçenin gezilecek yerleri kısaca şu şekilde:

Sincan Harikalar Diyarı

ankara sincan gezilecek yerlerKurulduğu alanın büyüklüğü 1.320.000 metrekare olup 5 Ekim 2004’te açılmış. Suni göletler vardır, bu göletlerde su bisikletleri ve kayıklar ile gezinti yapılabilir. Oyuncakistanlar, barbekülü çardaklar, kaykay pisti, Gokart pisti, model uçak pisti, model gemi yüzdürme alanı, halı sahalar, model araba pisti,  mini golf sahaları, basket sahaları, tenis kortları, masa tenisi alanları ve 5.000 kişilik Nejat Uygur Amfi Tiyatrosu’nu bünyesinde barındırıyor. Ayrıca parktaki trenle tüm parkı baştan başa gezmek mümkün. Kendinizi masal diyarındaymışsınız gibi hissedeeceğiniz bu yerde Alaaddin’in Sihirli Lambası, Nasreddin Hoca, Hacivat ve Karagöz, Keloğlan gibi geleneksel kahramanların heykelleri  var. Daltonlar, Red Kit, Gulliver, Mickey Mouse, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler  ve Şirinler gibi çizgi kahramanlar da burada sizi karşılayacak.

Ali Yakut Köyü Camii de Sincan’da ziyaret edebileceğiniz bir başka yer. İlçenin İlyakut Köyü’ndeki bu caminin 14. Yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Eski Bucuk Köyü Camii ve Kötürüm Beyazıt Camii de Sincan camileri arasında.

Ankara Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Merkeze en uzak ilçe burasıdır fakat gezilecek yerleri bu uzaklığı aşmanız için geçerli bir sebep. Tuz Gölü’yle meşhur ve damadın kahvesine tuz atma geleneği ilk burada başlamış. Ne zaman elinize tuz alsanız, aklınıza buranın güzelliği gelecek… Gölden tuz ve tuzlu su, bir de buradan tuz lambası almayı unutmayın. İşte Şereflikoçhisar gezilecek yerler:

Tuz Gölü

Ülkemizdeki tuz gölleri arasında en büyük ikinci göldür. Tz ihtiyacımızın %40 kadarı buradan karşılanır. ‘Bozkırın gelinliği’ de deniyor ve günbatımındaki ışıltılı manzaraları görülmeye değer. Tabii ki göl tam bir mineral deposu… Gölün tuzu egzama, mantar gibi deri hastalıklarının iyileşmesine yardımcı oluyor. Buz parıltısına benzer görünümü büyüleyici. Burada çıplak ayağınızla yürümek tüm negatif enerjinizi alacak. Gölün etrafında karpuz ve kavun tarlaları var. Ayrıca bu gölden masaj kremleri, şampuan, cilt bakım ürünleri, sivilce kremleri, çamur maskesi ve çeşitli ilaçlar elde ediliyor. UNESCO Dünya Mirasları listesine de girmiş olan Tuz Gölü Ankara gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

Sarıkaya Mahallesindeki Camii, Hirfanlı Baraj Gölü, Hacı Enbiya Türbesi ve Şereflikoçhisar Kent Müzesi de burada gezip görmeniz gereken diğer yerler…

Ankara Yenimahalle Geezilecek Yerler

Nihayet son ilçedeyiz. Ankara’daki her taşın altına baktık, her köşesine bir iz bıraktık. Son olarak, Yenimahalle’nin gezilecek yerlerini de elden geçirelim:

Atatürk Orman Çiftliği

ankara yenimahalle gezilecek yerlerBu arazi 1925 yılında Atatürk’e hediye edilmiş ve Atatürk bunu 1937’de devlet hazinesine baığışlamış. Çiftliğin kapladığı alan 102 bin hektar. Parkı, Gazi Piknik Alanı, Gazi Orman Çiftliği, Atatürk Evi, Atatürk Orman Çiftliği’ne ait Müze ve Sergi Salonu ve benzeri pek çok bölümden oluşan bu çiftliğin geniş parkında kocaman bir gül bahçesi mevcut. Oturma alanlarında da karaçam, sedir, meşe gibi ağaçlar var, manzarayı taçlandırıyorlar. Bu çiftlikteki Ankapark (Wonderland Wonderland Eurasia) da ayrıca ziyaret etmeniz gereken cıvıl cıvıl, renkli bir yer. 12 tematik bölümden oluşuyor, 17 lunapark tüneline sahip. Çocuklar buraya bayılır zaten orası kesin ancak siz de çılgınlar gibi eğleneceksiniz, eminim. Aynı zamanda onları Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi’ne de götürmeyi unutmayın. Son olarak; Akköprü, Ankara Hayvanat Bahçesi, 75. YIL ANKARA HİPODROMUda Yenimahalle gezilecek yerler arasında.

Ankara’da ne yenir ve Ankara’da sevgiliyle gidilecek yerler yazılarımızı da okumayı unutmayın 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezmeyi ve içerik üretmeyi seven bir kişi, geleceğe dair umut dolu hayalelleri var. İçeriklerimde eklenmesi gereken, güncellenmesi gereken yerler varsa yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yap