İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler

0
283

İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler birçok çift tarafından merak edilmekte. Dünyanın en büyük ve en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’da kız ya da erkek arkadaşınızla ya da eşinizle gezmeniz, görmeniz gereken pek çok yer bulunuyor. Biz de işinizi kolaylaştırmak ve en güzel yerleri gezmenize olanak sağlamak için İstanbulda sevgiliyle gezilecek yerler listesi hazırladık. Listemizi dikkate alarak planlayacağınız gezilerden keyif alacağınızı düşünüyoruz.

İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler

1. Kız Kulesi

istanbulda sevgiliyle gidilecek yerler, istanbulda sevgiliyle gezilecek yerler

Kız Kulesi, İstanbul’un sembolü haline gelmiş yerlerden biri. Kime sorsanız Kız Kulesi ile ilgili bir fikri bir düşüncesi vardır. Siz de eğer İstanbul’da iseniz ya da İstanbul’a sevgilinizle geliyorsanız, Kız Kulesi’ne giderek muhteşem anılar yaşayabilirsiniz.

Kız Kulesi, Üsküdar Salacak’ta bulunuyor. Buraya gitmek istediğinizde, sahildeki teknelere binmeniz gerekecek. Kısa bir tekne yolculuğunun ardından kuleye varacaksınız. Kuleye çıktığınızda, sevgilinizle beraber yemek yiyebilir, bir şeyler içebilir ve enfes manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle güneş batışını buradan izlediğinizde keyfiniz en az iki kat daha artacaktır.

İstanbulda sevgiliyle gidilecek romantik yerler dendiğinde ilk akla gelen yer bizce burasıdır. Kız Kulesi’ni görmek istediğinizde illaki kuleye gitmenize gerek yok. İsterseniz sahildeki banklara oturup seyredebilir ya da orada bulunan küçük kafelerde çayınızı, kahvenizi yudumlarken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

2. Galata Kulesi

istanbulda sevgiliyle gidilecek romantik yerler

İstanbul’a gelenlerin vazgeçilmez uğrak noktalarından biri de Galata Kulesi’dir. Kule 6. yy’da Fener Kulesi olarak inşa edilmiş fakat yıllar sonra tarihi yansıtan bir yer olarak herkesin ziyaretine açık bir inşa haline gelmiştir.

Kule İstiklal Caddesi’nin bir başında yer alıyor. Buraya geldiğinizde sevgilinizle kuleye çıkabilir ve eşsiz İstanbul manzarasını izleyebilirsiniz. Kule gezisinden sonra aşağıda bulunan kafelerde oturabilir, güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Galata Kulesi’ne girmek için cüzi bir miktar ödemeniz gerektiğini ve genelde kalabalık olduğunu da belirtmeliyiz. Ama ne olursa olsun ziyaret edilmeye değer.

Size bir tüyo da vereyim. Efsaneye göre Galata Kulesi’ne beraber çıkan çiftler evlenirmiş. Siz de evlenmek istediğiniz kişiyi buraya çıkarın 😉

3. Galata Köprüsü

istanbul galata köprüsü

Galata ile başlamışken ismi yine Galata olan bir köprüyle devam edelim. Galata Köprüsü, önemli tarihi yerlerden bir diğeri. Buraya geldiğinizde sıra sıra balık tutan insanların olduğunu göreceksiniz. Sevgilinizle el ele tutuşup, hem balık tutanları izleyip hem de etrafta uçuşan martılara simit atabilirsiniz.

Galata Köprüsü’nün altında balıkçılar var. Balıkla aranız iyiyse oradaki mekanlara gidip, balık yemenizi de tavsiye ederiz.

İstanbul’da sevgiliyle gezilecek yerler listemizin 3. Maddesi Galata Köprüsü’ydü. Diğer yerleri vermeye hızla devam ediyoruz.

4. Rumeli Hisarı

istanbul'da sevgiliyle gidilecek yerler

İstanbul Boğazı’na geldiğinizde dikkatinizi çekecek yerlerden biri de Rumali Hisarı. Hisar, İstanbul’un fethi zamanında Anadolu Hisarı’ndan halat çekmek amacıyla yapılmış ve İstanbul’un sembolik yerlerinden biri haline gelmiştir. Sevgilinizle gezmek için yer arıyorsanız, burayı da mutlaka gezmelisiniz. Hisar biraz büyük olduğu için fazla zaman ayırmanız gerekebilir.

Hisar’ın çevresindeki mekanlarda kahvaltı yapabilir, bir şeyler içebilir ve boğazın tadını çıkarabilirsiniz. Eminiz ki burası size romantik anlar yaşatacaktır.

5. Pierre Loti Tepesi

pierre loti tepesi istanbul

İstanbulda sevgiliyle gidilecek yerler nereler dendiğinde akla gelen yerlerden biri de Pierre Loti Tepesi. Tepeye geldiğinizde yine eşsiz bir manzarayla başbaşa kalacaksınız. Manzarayı izlerken çay bahçesinde çay ve kahvenizi içebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan dürbünlerle manzarayı daha da keyifli hale getirebilirsiniz.

Pierre Loti Tepesi, Eyüp’te bulunuyor ve alt kısmında mezarlıklar var. Tepenin en güzel özelliği teleferiğin olması. İstediğiniz takdirde teleferiğe binerek tepenin keyfini çıkarabiliyorsunuz. Tepeyle ilgili bir sözü de söylemeden geçmeyelim. Bu tepeye çıkan çiftler eninde sonunda evleniyormuş. Ona göre çıkacağınız kişiyi iyi seçin 😉

6. Çamlıca Tepesi

istanbul çamlıca tepesi

İstanbulda sevgiliyle gidilecek sakin yerler listesinde yer alan en önemli yerlerden biri de Çamlıca Tepesi. Çamlıca Tepesi, İstanbul manzarasını en rahat ve en geniş çapta izleyebileceğiniz bir yer. Onun için buraya mutlaka gidin.

Çamlıca Tepesi’ne gittiğinizde, sizin gibi çiftlerin buraya geldiğini ve gezdiğini göreceksiniz. Siz de geldiğinizde belediyenin sosyal tesislerinde oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

7. Emirgan Korusu

emirgan korusu

Sarıyer’de bulunan Emirgan Korusu, çiftlerin yoğun ilgi gösterdiği uğrak noktalarından bir tanesi. Buraya geldiğinizde doğayla iç içe olacaksınız ve buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Koruda ayrıca piknik alanı da bulunuyor. İsterseniz piknik malzemelerinizi alıp burada piknik yapabilirsiniz. Çevrede bulunan gezi alanlarını da turlayabilirsiniz.

8. Fatih Korusu

fatih korusu

İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan koru, aynı zamanda Otağtepe olarak da anılmakta. Yalnız Emirgan Korusu gibi piknik yapacak veya çay içebilecek bir işletmeye sahip değil. Ben sevdiğim insanla burada ne yapabilirim peki diyorsanız ise bunun cevabı çok basit. Burası sahip olduğu Boğaz manzarası ile derin ve önemli konuların konuşulabileceği, önemli kararların ve fikirlerin ifade edilebileceği bir koru.

Tabi bunların yanı sıra fotoğraf çekilebilirsiniz. Burası yeme-içme gibi şeylerden daha çok birbirinize vakit ayırabileceğiniz bir koru. Eğer ki buraya gelmek gibi bir niyetiniz varsa manzara eşliğinde hatıralar biriktirmek ve birbirinize vakit ayırabileceğiniz güzel bir İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler olarak tercih edilebilir.

9. Atatürk Arboretumu

atatürk arboretumu nerede

Atatürk Arboretumu İstanbul için çok özel ve önemli bir yer. Burayı anlatmadan önce “Arboretum” ne demek onu söyleyeyim. Arboretum; içerisinde bir çok ağaç ve ağaç türlerinin bulunduğu, insanlar tarafından oluşturulan botanik bahçe demektir.

Atatürk Arboretumu İstanbulda sevgiliyle gidilecek güzel yerler arasında çok özel ve önemli bir yer demiştik. İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan arboretumun sahip olduğu güzelliklere değinecek olursak temiz ve ferah havası, göleti, yemyeşil bitki örtüsü ve yürüyüş yolları ile harikulade bir yer. Tabi bu doğal güzelliklerin içinde minik ve tatlı sincaplar da var. İstanbul gibi bir şehirde yaşayan her insan için burası şehrin ağır ve yorucu stresinden uzaklaşmak için mükemmel bir yer.

İstanbulda sevgiliyle gidilecek romantik yerler arasında gösterdiğimiz Atatürk Arboretumu’na giriş yaparken dikkat etmeniz gereken şeyler ise şunlar. İlk olarak buraya herhangi bir yiyecek içecek ile giriş yapmanız yasak. Bisiklet ile giriş yapmanız yasak. Evcil hayvan ile giriş yapmak yasak. Profesyonel kameralar (Normal telefon kamerası veya fotoğraf makinesi kastedilmiyor.)ile giriş yapmak yasak.

Belgrad Ormanları’na araç ile beş dakika uzaklıkta olan Atatürk Arboretumu’na gelmeden önce tok olmanızı, Belgrad Ormanları’nda karnınızı doyurduktan sonra veya piknik yaptıktan sonra buraya gelmenizi tavsiye ediyoruz.

10. Mihrabat Korusu

istanbulda sevgiliyle gezilecek yerler

İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler listemizdeki bir diğer koru da Mihribat Korusu. İçerisinde işletmesi ve çocuklar için oyun parkları bulunan, tam 3 kilometrelik bir yürüyüş parkuruna sahip olan, İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasına tanıklık edebileceğiniz çok güzel bir yer olan Mihrabat Korusu İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunuyor.

Koruya giriş ücretsiz. Bu da sizlere oradaki işletmelerden hizmet alabileceğiniz bir bütçe ayarlamanız ve ulaşımınız dışında bir masraf olmayacak demek. Boğaz manzarasında kahvaltı yapmak gibi gayet şık bir şey siz çiftlere iyi gelebilir. Ayriyeten korudaki yürüyüş parkurunda beraber spor yapmak, ya da çimlere oturup dinlenmek de değerlendirilebilecek seçenekler.

11. Belgrad Ormanları

istanbulda sevgiliyle gidilecek sakin yerler

Belgrad Ormanı’nı İstanbul’da sevgiliyle gidilebilecek yerler arasında göstermekten az bile gelir. Burası çoğu gezi ve aktivite listesinde başköşede olan bir yer. Size buradaki tek tavsiyemiz sabah erken saatlerde buraya gelmeniz. Diğer şeyleri yapacağınız faaliyet veya etkinliğe göre kendiniz ayarlayıp, planınıza göre bir zaman çizelgesi yapabilirsiniz ancak sabah erken saatlerde başlayan bir program sizler için en sakin ve huzurlu olan seçenek olacaktır.

İstanbulda sevgiliyle gidilecek tenha yerler arasında da gösterilen Belgrad Ormanı aslına bakarsanız çoğu zaman kalabalık. Hele ki ziyaret zamanınız hafta sonu ya da resmi tatil günleri içindeyse. Eğer birbirinize daha çok vakit ayırabileceğiniz bir plan ya da gezi düşünüyorsanız ve bu planınızın içinde Belgrad Ormanları varsa zamanını biraz dikkatli ayarlamanızda fayda var.

Burada yapılabilecek faaliyetlere gelecek olursak; burada piknik yapılabilir, yürüyüş yapılabilir, kafelerde oturulabilir, fotoğraf çekilebilir, orman içindeki bazı yerler ve yapılar gezilebilir, gölün kenarında vakit geçirilebilir, şahsi aracınız var ise araçla farklı rotalara gidilebilir. Eğer imkanınız varsa burada kamp bile yapabilirsiniz. Neden olmasın?

12. Gülhane Parkı

istanbul'da sevgiliyle gidilecek yerler

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Gülhane Parkı listemizin en özel parklarından. Burayı özel yapan şeylerden bahsedecek olursak burada neler oldu hemen anlatalım. Osmanlı İmparatorluğu zamanında saray bahçesi olarak kullanıldı, Tanzimat Fermanı burada okundu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Latin harflerini burada tanıttı.

Öneminden bahsettiğimize göre şimdi ise sıra güzelliğinde. Yeşilliğinin ve bahçelerinin güzelliği dillere destan. Setüstü Çay Bahçesi gibi yerler ve sevdiğiniz ile beraber çay içip sohbet edebileceğiniz ortamlar. Parktaki her anınızda sizlere eşlik edecek olan kuş cıvıltıları. Hatıra olması için çekilebileceğiniz harika manzaralar içinde fotoğraflar. Burası bir cennet gibi. Huzur ve aşk burada resmedilebilir. Bu yüzden İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler listemizde yer verdik.

13. Saklı Göl

şile saklı göl

İstanbulda sevgiliyle gezilecek yerler arasında çok da gösterilmeyen Saklı Göl, biraz konum itibari ile bazen kendini listelerde yer edinemeyebiliyor. İstanbul’un Şile ilçesinde bulunan Saklı Göl’e ulaşım eğer şahsi aracınız yok ise otobüsler ile 2 saati bulabiliyor. Bu gidişin bir de dönüşü olmayacak mı peki? Bu da toplamda 4 saatlik bir seyahat süresi demek oluyor. Ama güzel bir gezi için bir Pazar sabahı şahsi aracınız varsa değerlendirebilirsiniz. Eğer şahsi aracınız yoksa diğer maddelerimizi değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Peki şahsi aracınız var veya otobüsler ile gidip geleceksiniz diyelim. Sizleri neler bekliyor? Hemen anlatıyoruz.

Göl çevresinde yürüyüş yapılabilir, piknik yapılabilir veya oradaki restoranlar tercih edilebilir, en önemlisi ise gölün kenarında güzel bir kahvaltı yapılabilir. Buraya gelen ziyaretçilerin çoğu güzel bir kahvaltı planıyla geliyorlar. Göl çok güzel bir manzaraya sahne olurken bir de güzel bir kahvaltı ve çay ile tam bir huzur kaynağı oluyor.

14. Adalar Turu

istanbulda sevgiliyle gidilecek mekanlar

İstanbulda sevgili ile gidilecek yerler listemizin Adalar bölümündeyiz. Bildiğiniz üzere Adalar ilçesi beş adadan oluşuyor. Ve bu adaların 4 tanesi geziye ve turlara açık. Eğer tur şirketlerinin kampanyalı adalar turlarına denk gelebilirseniz sizler için güzel bir gün ve gezi olabilir.

Eğer ki birlikte gezip tozmak ve yeni yerler görmekten zevk alan bir çiftseniz değerlendirilebilir bir seçenek olabilir. Bu turların genel fiyatları kişi başı 100-150TL arasında değişiyor.

15. Hidiv Kasrı

istanbulda sevgiliyle gezilecek güzel yerler

İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan Hidiv Kasrı çok güzel bir restoran ve aynı zamanda sosyal tesistir. Burada açık büfe kahvaltı yapabilir, sanatsal nitelikte güzel fotoğraflar çekilebilir, hatta düğününüzü bile burada gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbulda sevgiliyle gidilecek kafeler biraz klasik gelecek diyorsanız burası sizin için çok isabetli bir tercih olacaktır. Saray gibi bir yer olan Hidiv Kasrı, zaten Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir Mısır Valisi tarafından yaptırılmıştı.

16. Ortaköy Sahili

sevgiliyle gezilecek yerler istanbul 2019

Her İstanbul kartpostalında karşılaşılan o meşhur camii (Ortaköy Camii) ve Boğaz Köprüsü’nü hatırlıyorsunuz değil mi? İşte o meşhur karenin çekildiği noktada bir fotoğrafınız da olmasın mı? Şaka bir yana İstanbulda sevgiliyle gidilecek sahiller çok gibi bir algı var ama her çiftin tarzının ve yaşantısının farklı olduğunu düşünerek sizler için kategorize edeceğiz.

Ortaköy Sahili daha çok hafta içi sakin olan zamanlarında tercih edilebilecek ve huzur aranacak bir sahildir. Rahatça fotoğraflar çekilir, güzel bir mekânda yemekler yenir, manzara eşliğinde kahveler içilir. Sakin ve huzurlu bir sahil ortamı hafta içlerinde belli zamanlarda oluşuyor.

Banklarında oturup kumpir yemeyi unutmayın. Bir de tatil zamanlarında aşırı kalabalık olduğunu.

17. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı

kapalı çarşı

İstanbulda sevgiliyle gidilmesi gereken yerler sadece eğlence ve dinlence yerleri ile sınırlı değil. Beraber alışveriş yapmak da önemli. En basitinden birlikte yapacağınız kıyafet alışverişi sizler için güzel ve hoş bir anı olabilir. Peki sadece bununla mı kalacak? Tabii ki hayır.

Sevdiğiniz kişiye buralardan güzel hediyelik eşyalar da alınabilir. Sürprizlerin her zaman özel gün ve zamanlarda gelmesi zaten günümüzde normalleşmeye başladı. Eğer isterseniz sevdiğiniz kişiye özel gün ve zamanlarınızın dışında da güzel bir sürpriz yapabilirsiniz.

18. Fethi Paşa Korusu

Aynı zamanda Fethi Paşa Sosyal Tesisleri olarak da bilinen Fethi Paşa Korusu İstanbul gibi kalabalık bir metropol için çok kıymetli bir yer. Boğazın harika manzarası eşliğinde kahvaltı yapma imkanı sunan tesis, aynı zamanda gayet şık bir restorana da sahip. İstanbulda sevgiliyle gidilecek restoranlar genel olarak yüksek fiyatları ile dikkat çeker ancak bu tesisin nispeten diğer restoranlara göre daha hesaplı olacağını söyleyebilirim.

Ekstra olarak yürüyüş yapılabilecek, manzaranın büyüsüne kapılabilecek aynı zamanda da güzel hatıralar biriktirebileceğiniz koru bölgesinde rahatlıkla üç-dört saate kadar hiç sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz.

19. Bebek Sahili

bebek sahili

Sadece İstanbul için değil, aynı zamanda Türkiye için de önemli bir sahil. Malum adım başı bir ünlüyle karşılaşmanın normal olduğu bir yer. Çok güzel olmasına rağmen pahalı. Ama felekten bir gün de biz çalsak ne olur sanki?

Burası İstanbulda sevgiliyle gidilecek yerler listemizin en lüks ve pahalı maddelerinden. Sabahları çok sessiz ve sakin olan sahilde sadece sabah sporu yapan insanlarla karşılaşırsınız. Akşam olduğunda ise tam tersi bir şekilde kalabalık ve canlı bir yere dönüşen sahil sahip olduğu lüks restoran ve kafeler ile sizler için iyi bir seçenek olabilir.

Yazımızdaki sahilleri kategorize ettiğimizi söylemiştik. Burası sakinlik ve huzur için değil, canlı bir şehir hayatı ve dolu bir gece için tercih edilebilir. Gece manzaraya karşı içeceğiniz kahvenin kırk yıldan fazla hatırı olur burada. Bizden söylemesi.

20. Caddebostan Sahili

cadde bostan sahili

Caddebostan Sahili listemizdeki diğer sahillerden farklı olarak daha çok bir aktivite yeri. Kadıköy’de bulunan sahilde bisiklet sürmek, paten veya kaykay ile eğlenmek tam da sizler için güzel bir aktivite olabilir. Yorulunca atarsınız kendinizi çimenlere, bir taraftan güzel deniz kokusu bir taraftan yemyeşil çimler. İnsan daha ne isteyebilir ki?

Kolanızı, çekirdeğinizi alıp çimenlerde birbirinize vakit de ayırabilirsiniz. Manzara eşliğinde hayaller de kurabilirsiniz, eğer yeni tanışıyorsanız ve kendinizi en iyi şekilde ifade edebileceğiniz bir ortam düşünüyorsanız kafeyi ya da restoranları boş verin. Burası sizler için biçilmiş kaftan.

Caddebostan Sahili anlayacağınız üzere her ruh haline uygun bir sahil. Ancak şunu da belirtelim İstanbulda sevgiliyle gidilecek romantik yerler lislerinde burası biraz daha sönük kalacaktır. Daha çok birbirlerini yeni tanımaya başlayan çiftlerimize öneriyoruz.

21. İstiklal Caddesi

istiklal caddesi

İstiklal Caddesi ülkemizin prestij noktalarından biri. Türkiye’yi veya İstanbul’u konu alan filmlerin çoğunda buraya illaki rastlanılır. Keyfine düşkün insanların ve kalabalık ortamlardan hoşlanan kişilerin de tercih ettiği cadde içerisinde birçok farklı eğlenceyi ve alışverişi barındırıyor.

İstediğiniz damak tadı ve ortama göre hizmet veren her konseptte restoran ve kafeler mevcut. Birlikte alışveriş yapabileceğiz birçok nokta var. Aynı zamanda oyun salonlarına da uğrayabilirsiniz. Bunlara ek olarak beraber fotoğraflar çekilebilirsiniz. Ya da bir yere gidecekseniz burayı geçiş güzergahınız olarak belirleyerek hem gideceğiniz yere giderken sıkılmazsınız, hem de İstanbul’un kalbinden geçerken güzel vakit geçirebilirsiniz.

22. Beyoğlu

istanbulda sevgiliyle gidilecek yerler

Sadece İstiklal Caddesi ile tanınmayan Beyoğlu arka sokaklarında ve derinliklerinde birçok güzel noktayı da barındırıyor. Yapıldığı dönemin en estetik mimarileri ile bezenen Beyoğlu’nda keşfedebileceğiniz ve beraber gezebileceğiniz pek çok güzel yer mevcut. Bolca gezebilir ve hatıra fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayriyeten sokaklardaki eski İstanbul şarkılarını seslendiren birçok sokak sanatçısını da dinleyebilirsiniz.

İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler açısından Beyoğlu maddemiz daha çok keşfedilebilecek ve özgür bir gezinti sunuyor. Eğer beraber bilmediğiniz yerleri gezmeyi ve keşfetmeyi seven bir çift iseniz Beyoğlu sokakları sizler için harika bir seçenek olacaktır.

23. Balta Limanı Japon Bahçesi

istanbulda sevgiliyle gezilecek yerler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen bahçe hem ekonomik, hem de güzel ortamı ile sizlere çok güzel bir hafta sonu sunuyor. Giriş ücretsiz ve aynı zamanda da buradaki hizmetler de kaliteli ve güzel. 2003 yılında “Türkiye’de Japon Yılı” ilan edilmesiyle Türkiye ve Japonya tarafından tadilat ve imar edilerek hizmete giren bahçe büyük bir öneme sahip. Buradaki hizmet ve hijyen çok kaliteli.

Bahçenin içerisindeki çay odasında çok güzel vakit geçirilebilir. Çardaklarda da güzel ve nezih bir ortamda sohbet edebilirsiniz.  Şelalesinde ve göletinde ise sinek veya gözü rahatsız edecek hiçbir durum yok. Tamamen düzenli ve temiz. Yürüyüş yapmak isterseniz patika da mevcut.

24. Mimar Sinan Kent Ormanı

Sultangazi Mimar Sinan Kent Ormanı

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde yer alan Mimar Sinan Kent Ormanı 820 metrekarelik alanı ile yediden yetmişte tüm herkese hitap eden bir yer. İstanbulda sevgiliyle gezilecek sakin yerler arasında da yer aldığı için sizler için de uygun. Giriş ücretsiz ve aynı zamanda ulaşımı da kolay.

Seyir tepesinde ya da ağaç kulelerde çok güzel vakit geçirilebilir. Mesire alanlarında piknik yapılabilir. Yapay köprüsünden geçilebilir. Gezilecek birçok alanı ve bölgesi var. Eşsiz manzarası ile her yerinde ve mekânında fotoğraflar çekilebilir.

Buradaki imkânlar aslında çok geniş bir yelpaze sunuyor sizler için. Yukarıda yazdığım şeylere ek olarak bisiklet ve yürüyüş yolları da var. Tırmanma parkurları bile mevcut. Bu sizin beraber sakin mi yoksa maceralı mı bir vakit geçirmek istediğinize göre tercih edilebilir şeyler.

25. Aydos Ormanı

istanbulda sevgiliyle gezilecek tenha yerler

Listemizdeki diğer ormanlara kıyasla macera ve faaliyet yelpazesi olarak geride kalan Aydos Ormanı bu açığını sakin ve huzurlu ortamıyla kapatıyor.

Gezilecek ve yürüyüş yapılacak yerlerin çokluğu, eşsiz manzaraları, beraber piknik ya da kahvaltı yapabilme imkanınızın olduğu ormanda birbirinize vakit ayırabilmek için çok vaktiniz olacak.

26. Miniatürk

istanbulda sevgiliyle gezilecek yerler

 

Kocaman ülkemizin minicik modellerini beraber incelemek isteyenler için Miniatürk harika bir seçenek. Güzel ülkemizin en ünlü ve tarihi, şık eserlerinin modellerinin yer aldığı Miniatürk her gün açık. Kişi başı ücretlerine ise resmi sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Beraber gezilmesi ve keşfedilmesi gereken birçok yerin modellerini görme imkanının yanı sıra eğer bir seyahat, gezi planınız varsa buradaki modelleri inceleyerek gitmek istediğiniz yerleri düşünüp, planlayabilirsiniz. Siz çiftler için çok güzel hatıralar ve umut, gelecek dolu planlar yapabileceğiniz bir yer. Kesinlikle değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

27. Madame Tussauds

istanbul Madame Tussauds

Türkiye’de ve Dünya’da ünlü kişiler ve şahsiyetlerin, liderlerin ve sanatçıların balmumu heykellerinin sergilendiği müzeyi ziyaret etmek sizler için çok güzel bir hatıra olabilir diye düşünüyoruz. Mustafa Kemal ATATÜRK, Fatih Sultan Mehmet gibi bir çok liderin bulunduğu müze hem birlikte sanatsal bir bilgi birikimi, hem de beraber eğlenerek zaman geçirmenize olanak sağlıyor.

Ancak şu detayı belirtmek istiyorum. Burasının giriş ücreti biraz pahalı. Burayı gezmeyi düşünüyorsanız önceden planlama yapmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer bilet alacaksanız İstanbul Sea Life ile ortak bilet olarak satılan bir bileti tercih edebilirsiniz. Sea Life, harika bir akvaryumdur ve ortak bilet alındığında çok hesaplı bir gezi olacaktır.

28. Yerebatan Sarnıcı

yerebatan sarnıçı istanbul

Tarihi dokusuyla ön plana çıkan İstanbul; pek çok estetik eserlere de ev sahipliği yapıyor. Bu kapsamda İstanbul sevgiliyle gezilecek yerler konusunda birbirinden farklı alternatif seçenekler sunabiliyor. Parıltısı ve ihtişamıyla bugün dahi ziyaretçilerini büyülemeyi başaran Yerebatan Sarnıcı bu eserler arasında yer alıyor. Bizanslılar döneminde 432 yılında yapılmış olan bu tarihi yapı; I. Justinianus tarafından yaptırılmış bir eser olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle sanatsal etkinliklere muazzam bir şekilde ev sahipliği yapabilen Yerebatan Sarnıcı; ışıkların yansıtıldığı mistik bir değer olarak tanımlanıyor. Ziyaretçilerini adeta tarihi bir gezintiye çıkartan bu muhteşem yapı; esasında şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmıştır. İstanbul Fatih’te yer alan Yerebatan Sarnıcı saat 09:00 ile 17:30 arasında ziyaretlere açıktır.

29. İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul’un sanatsal yaratıcılığını evrensel kültürel unsurlarla süsleyen İstanbul Modern Sanat Müzesi; 2004 yılında kurulmuştur. Çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapan müzenin; uluslar arası koleksiyonları da topladığı bilinmektedir. İstanbul’da sevgiliyle gezilecek kültürel yerler arasında her zaman favori konumda bulunan İstanbul Modern Sanat Müzesi; çağdaş sanat etkinliklerinin merkezidir.

Sanatseverlerin uğrak yeri olan bu müze; fotoğraf galerisi; süreli ya da süresiz sergi salonları, eğitim ve sosyal programları, sinema, kütüphane, mağaza ve kafesiyle ziyaretçilerinin ilgi odağıdır.  İstanbul’da modern kültürel etkinlerin merkezi konumunda yer alan İstanbul Modern Sanat Müzesi; pek çok insanın gezi rotasında yer almaktadır. Pazartesi Günü itibariyle kapalı olan müzenin; Salı, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri saat 10:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyarete açık olduğu biliniyor. Yine Perşembe Günü itibariyle saat 10:00 – 20:00, Pazar Günü itibariyle saat 11:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

30. Nişantaşı

istanbulda sevgiliyle gezilecek yerler

İstanbul’un gözde semtleri arasında yer alan Nişantaşı; gezilecek yerler konusunda iddialı olan bir semt olarak tanımlanıyor. Sanat, moda ve elbette ki lüks alıveriş söz konusu olduğunda ilk akla gelen seçenekler arasında Nişantaşı’na uğramak da yer alıyor. Esasında bu sosyetik semt; köklü bir tarihi değere de sahip. Nişantaşı’nda bulunan Teşvikiye Camii; bölgeye tarihi bir doku katıyor. III. Selim Dönemi’nden günümüze kadar uzanan süreç içerisinde Nişantaşı; tıpkı İstanbul gibi değişime ve gelişime uğruyor.

İstanbul’da sevgiliyle gezilecek yerler arasında farklı bir seçenek olarak karşımıza çıkan Nişantaşı; Şişli ilçesinde yer almaktadır. Nişantaşı çok sayıda lüks alışveriş merkezine ve eğlence yerlerine ev sahipliği yapmaktadır.

31. Burgazada

istanbulda sevgiliyle gidilecek sakin yerler

Prens Adalarının bir parçası olan Burgazada; Adalar ilçesinin bir mahallesidir. Yaklaşık olarak 2 km bir genişliği bulunan adanın; turistlerin uğrak alanı olduğu bilinmektedir. Şayet İstanbul’u denizden seyretmek istiyorsanız; Burgazada size muhteşem bir panorama sunacaktır. Bu ada esasında Bizans döneminde bir sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Bundan dolayı mistik bir havası da bulunmaktadır.

Deniz mavisi ve orman yeşilinin hakim olduğu Burgazada; İstanbul’da sevgiliyle gezilecek romantik yerler arasında bulunmaktadır. Kısa süreli tatil yapmak isteyenler doğal olarak rotayı Burgazada’ya yönlendirmektedir. Yine günübirlik geziler açısından da Burgazada; mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

32. Küçüksu Kasrı

İstanbul’un Üsküdar ilçesi, Beykoz Sahili’nde yer alan Küçüksu Kasrı; 17. Yüzyıldan günümüze kadar uzanan süreçte varlığını devam ettirmiş, tarihi bir yapıdır. Padişahlar tarafından dinlenme yeri olarak kullanılan Küçüksu kasrı; Göksu ve Küçüksu dereleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı bu tarihi yapının Kasrı Bahçe – i Göksu olarak da isimlendirildiği bilinmektedir.

İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler listesinde bulunan Küçüksu Kasrı; Pazartesi ile Perşembe günleri hariç olmak üzere her gün saat 09:00 ile 17:00’da ziyaretçilere açık olmaktadır.

33. Vieland Tema Parkı (İsfanbul)

Yeni adı İsfanbul olan Vieland Tema Parkı; ödüllü bir tema parkı olarak uluslar arası üne kavuşmuştur. Hemen her yaş grubundan insana hitap edebilen Vieland Tema Parkı; farklı ünitelerden oluşmaktadır. Alışveriş merkezleri, eğlence parkları ve gösteri alanları bu parkı cazibe merkezi haline getirmektedir. Adrenalin tutkunu sevgililer açısından son derece cazip bir gezi rotası olan İsfanbul; İstanbul Eyüp ilçesinde yer almaktadır.

Vieland Tema Parkı İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler arasında en hareketli ve en adrenalinli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde 200 mağaza bulunan bu tema parkın içerisinde tramvayla gezinti yapabilirsiniz. Saat 10:30 ile 21:30 saatleri arasında İsfanbul’u ziyaret edebilirsiniz.

34. Oyuncak Müzesi

7’den 70’e hemen her yaştan insanın ilgisini çeken Oyuncak Müzesi; sizi oyuncaklar konusunda tarihi bir gezintiye çıkartacaktır. Orta Çağ Avrupa’sına kadar uzanan bir oyuncak tarihini bu müzede gözlemlemek mümkün olmaktadır. Sanayi devrimi sonrasında oyuncak tasarımlarının da nasıl şekillendiğini gözlerinizle görmek istiyorsanız; bu müze mükemmel bir seçenek olarak tanımlanır. Şair ve yazar olan Sunay Akın tarafından kurulmuş olan Oyuncak Müzesi; 2005 yılından bu yana misafirlerini konuk etmektedir.

Sıra dışı tasarım özelliklerine sahip lambaların süslemiş olduğu bir sokakta bulunan Oyuncak müzesi İstanbul’da sevgiliyle gezilecek yerler arasında favori konumda bulunmaktadır. Tarihi bir köşkün içerisinde bulunan Oyuncak Müzesi; hemen her yaştan insana hitap ettiği de biliniyor. Pazartesi Günü itibariyle kapalı olan Oyuncak Müzesi; hafta içinde saat 09:30 ile 18:00, hafta sonlarında ise 09:30 ile 19:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

35. Ağva

istanbulda sevgiliyle gezilecek yerler

İstanbul’un Karadeniz kıyı şeridinde yer alan Ağva; hafta sonlarının vazgeçilmez gezi rotaları arasında yer almaktadır. Şile’de yer alan Ağva; M.Ö. 7. Yüzyıla kadar uzanan tarihi geçmişe sahiptir. Bölgede çok sayıda tarihi buluntulara ve etkileyici mağaralara rastlamak mümkün olmaktadır. Yemyeşil doğası ve masmavi deniziyle ziyaretçileri kendisine çeken Ağva; son zamanların önemli bir destinasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle deniz tatili ve doğaseverler açısından Ağva mükemmel seçenekler sunan bir bölgedir. Bundan dolayı İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler listesinde yer almaktadır. Ağva’ya sabah saat 06:45 ile saat 22:00 saatleri arasında sürekli otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bundan dolayı Ağva’ya ulaşım oldukça pratiktir.

36. Balat

İstanbul’da Balat turu yapmak; son zamanların favori etkinliği olarak tanımlanmaktadır. Özellikle İstanbul’da ayrılmadan kaçamak yapmak isteyenler için Balat; alternatifi bol seçenekler sunmaktadır. Günden güne güzelleşen Balat; kendine has dokusu ve kültürel özellikleriyle ön plana çıkıyor. Yine fotoğrafçılığa meraklı olanlar için Balat; mükemmel bir gezi rotası olarak tanımlanıyor. Fener semtinin bitişiğinde yer alan Balat; ismi Rumcada saray anlamına geliyor.

Balat; tarihi evleri, merdivenli yokuşları ve kendine has mekanlarıyla ziyaretçilerini kendisine çekiyor. İstanbul’da sevgiliyle gezilecek yerler söz konusu olduğunda Balat; farklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Antikacılar Çarşısı, Molla Aşkı Manzara Tepesi’yle Balat; ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Elbette Agora Meyhanesi; bölgenin simge mekanları arasında yer alıyor.

37. Otağtepe Parkı

Şayet İstanbul’u panoramik olarak seyretmek istiyorsanız; Otağtepe Parkı mükemmel bir seçenektir. Beykoz Korusunun içerisinde yer alan bu park; Hem Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü hem de Rumeli Hisarı’nı kadraja dahil edecek bir açıya sahiptir. Burada birbirinden güzel İstanbul manzara fotoğrafları çekebilir; sevdiğiniz insanla güzel bir vakit geçirebilirsiniz.

İstanbul’da sevgiliyle gezilecek farklı yerler söz konusu olduğunda saklı kalmış bir mekan olarak karşımıza Otağtepe Parkı çıkmaktadır. Hafta sonlarında uygun fiyatlı olarak serpme kahvaltı da yapabileceğiniz bu güzel park; Beykoz Sırtlarında yer almaktadır.

İstanbul’da sevgiliyle gidilecek yerler listemizde mümkün olduğunca en güzel yerleri vermeye çalıştık ve buralarda neler yapabileceğinizi de anlatmak için çabaladık. Şimdi sıra siz de. Eğer İzmir’e gelirseniz, İzmir’de sevgiliyle gidilecek yerler listesine de göz atabilirsiniz.

İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Yerler Nereler?

İstanbulda sevgiliyle gidilecek yerler çok. Kız Kulesi, Galata Köprüsü, Galata Kulesi gibi yerleri zaten biliyorsunuz. Detaylı şekilde İstanbulda sevgiliyle gidilecek yerler listesini görebilirsiniz.

İstanbul’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler Nereler?

Balat, Burgaztepe, Oyuncak Müzesi başta olmak üzere birçok gezilecek yer mevcut. İstanbulda sevgiliyle gezilecek yerler kısmından tüm yerleri görebilirsiniz.

İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Romantik Yerler Nereler?

Balta Limanı Japon Bahçesi, Ağva ve Saklı Göl başta olmak üzere romatik birçok yeri İstanbul’da bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz