İzmir Festivalleri [TÜM FESTİVALLER]

0
1552

İzmir festivalleri ve şenlikleri 2019 yılında nasıl olacak? Şehrin keşfetmeye değer yerleri ve doğal güzelliklerinin yanında her yıl düzenlenen ünlü festivalleri de var. Bu festivallerde çeşitli etkinlikler, ürün satışları, konserler ve gösteriler düzenlenmekte. Ayrıca çevre şehirlerden ve bazen diğer ülkelerden ziyaretçiler bu festivallere yoğun ilgi göstermektedirler. Biz de bu yazımızda size festivalleri tanıtacağız ve İzmir festival takvimi 2019 yılında nasıl onu vereceğiz.

İzmir Festivalleri 2019

İzmir festivalleri neler diye bakarken festivallerin özelliklerini neler, nerede gerçekleşiyor ve hangi tarihlerde gerçekleşiyor onları da vereceğiz. Gerçekleşen festivallerin bazıları İzmir yaz festivalleri arasında yer alırken bazıları ise İzmir kış festivalleri arasında yer alıyor. Bu yüzden tarihler önemli. Festivalleri görmeye Alaçatı Ot Festivali’ni inceleyerek başlayabiliriz.

Alaçatı Ot Festivali

alaçatı ot festivali, izmir festivalleri

Alaçatı Ot Festivali, 2010 yılında düzenlenmeye başlamış ve İzmir’in en bilinen festivallerinden biridir. Festivalin düzenleniş amacı Alaçatı’nın doğasını, ürünlerini ve güzel yerlerini tanıtmaktır. Her yıl baharın gelişiyle birlikte Nisan ayında düzenlenir. Festivalde yüzlerce ot çeşidi sergilenir ve her yıl bir ot çeşidi ön plana çıkartılarak festival onun üzerine kurulur. Alaçatı Ot Festivali 2019 teması ise ”Pazı”dır.

Festival günleri boyunca Alaçatı sokaklarında stantlar ve tanıtım masaları kurulur. Çeşitli atölye çalışmalarıyla bazı ürünlerin yapılışları gösterilir. Genellikle zeytinyağı, sabun, şerbet gibi ürünlerin yapılışlarını görebiliriz. Ayrıca yerel yemeklerin nasıl yapılacağını da bu festivalde kurulan stantlarda görebilirsiniz.

Festival, sosyal aktiviteler açısından da oldukça iyi. Festival boyunca çeşitli yürüyüşler, gösteriler ve konserler düzenlenmekte. Siz de eğer bu festivale katılırsanız, hem Alaçatı’nın keyfini çıkarabilir hem de düzenlenen aktivitelerle eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca festivalin son günü düzenlenen en çok ot toplama ve otlardan en güzel yemeği yapma yarışmalarına da katılabilirsiniz.

Alaçatı Ot Festivali Programı 2019

İzmir Ot Festivali 2019, 4-5-6-7 Nisan 2019 tarihinde düzenlendi. Festivalin 3. Günü yani 6 Nisan Cumartesi günü Yeni Türkü isimli müzik grubu konser verdi.

10. Alaçatı Ot Festival nerede yapılıyor?

İzmir festivalleri arasında en çok bilinen festival olan Alaçatı Ot Festivali, Alaçatı’nın girişinden başlayarak Yel Değirmenleri’nin altına kadar uzanan büyük bir alanda yapılıyor.

İzmir Retro Festivali

izmir retro festivali, izmir festival takvimi

Nostaljiye önem verdiğinizi biliyoruz. Size bir iyi ve bir kötü haberimiz var. İyi haber şu ki ülkemizde çok güzel ve çok geniş yelpazeye sahip bir festival var. Başlıkta da belirttiğimiz gibi adı İzmir Retro Festivali. Kötü haber ise bu konseptte, yani nostalji konseptinde ülkemizde tek.

İzmir Retro Festivali 2019 yılına bomba gibi etkinlik ve sergilerle damga vuracağa benziyor. Bu yıl 2.’si düzenlenecek olan festivalde neler mi var? Festivalde gerçekleşecek olan belli başlı faaliyetleriyle ki kısaca açıklayacak olursak el sanatları, nostalji danslar ve şarkılar,hikaye ve masal dinletileri, sinema gösterimleri, eğlenceli yarışmalar, partiler, atari yarışmaları ve konuk sanatçılarıyla eğlenceye ve nostaljiye doyacaksınız. İzmir Retro Festivali Nerede? Bu yıl Alsancak Garı tarafından düzenlenecek olan festival İzmir’in Konak ilçesinde gerçekleşecek.

Festivalde bolca retro, vintage ve nostalji fotoğrafları çekebilir, arkadaşlarınız veya ailenizle keyifli anlar yaşayabilir, eğer o günleri yaşadıysanız gözlerinizin dolduğuna şahit olabilirsiniz. Gönül ister ki ülkemizde retro ve nostalji festivallerinin sayısı artsın. Edindiğimiz bilgiye göre İzmir Retro Festivali yönetimi ülkemizdeki diğer şehirlerde şenlikler yapmak için çalışmalar yapmakta. Başarılı olacaklarına inanıyoruz.

İzmir Retro Festivali Tarihi

İzmir Retro Festivali Tarihi ise 19-23 Nisan 2019. Daha geniş bilgi sahibi olmak ve İzmir Retro Festivali Programı hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için buradan bilgi alabilirsiniz.

İzmir Çikolata Festivali

izmir çikolata festivali ne zaman

Geldik listemizin et tatlı festivaline. Aslında sadece çikolata konseptinde olmayan eğlence ve müziği de içinde barındıran bir festival. İzmir Çikolata Festivali 2019 yılında nisan ayında 2. festivalini gerçekleştirdi. Çikolata ile pastalardan tutun yüz modellemeye kadar birçok etkinlik gerçekleştirildi. Ünlü şeflerin katılımlarıyla imza günleri düzenlendi. Çocuk etkinlikleri ve partileri ile de eğlence tavan yaptı.

İzmir Çikolata Festivali Tarihi

Bu yıl 12-14 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. İzmir Çikolata Festivali 2020 yılında da aynı tarihte düzenlenir diye düşünüyoruz. Umuyoruz ki her sene daha yoğun ve eğlenceli geçsin.

İzmir Kahve Festivali

izmir kahve festival, izmir kahve festivali

İzmir Kahve Festivali aynı zamanda İzmir Coffee Festivali olarak da bilinir. Dünya genelindeki kahve festivallerine kıyasla katılımı çok yüksek olan ve insanların sabırsızlıkla bekledikleri festivaller arasında yer alan İzmir Kahve Festival, kahve severleri bir araya getirmekle kalmayıp bu işin uzmanlarını da görme imkanını sizlere sunuyor.

İzmir Kahve Festivali Programı

Bugün itibariyle yayınlanmış bir program mevcut değil (17.05.19). Ancak buradan organizatörler programı yayınladıklarında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ama ben sizlere İzmir Kahve Festivali 2019 da gerçekleşmesi muhtemel etkinlik ve faaliyetleri paylaşacağım.

Festivalde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da envai çeşit kahve tadımı, uzman söyleşileri, yarışmalar, kahve bilgiselleri, sergiler ve kahve atölyeleri tanıtma programları bekliyorum. Bunların yanı sıra danslar ve konserler de programda yerlerini alacaktır.

İzmir Kahve Festivali Tarihi

İzmir Kahve Festivali 2019 da 11-13 Ekim tarihlerinde İzmir Arena’da gerçekleşecek.

İzmir Kahve Festivali Nerede?

İzmir Kahve Festivali İzmir Arena’da gerçekleşiyor. Peki, İzmir Arena Nerede? Hemen cevaplayalım. İzmir’in Bayraklı ilçesinde bulunuyor. Nasıl bir yer orası diye de merak ederseniz, denize manzaralı, hem açık alanları hem kapalı salonları olan yaklaşık 17.000 metrekare alana sahip bir çok organizasyon ve çoğu İzmir festival organizasyonuna ev sahipliği yapan güzel bir yer.

İzmir Boyoz Festivali

izmir boyoz festivali 2019

Boyoz, İzmir ile özdeşleşmiş lezzetlerden biri. İzmir’e gelen birçok kişi bu lezzeti tatmak istiyor. Boyoz, kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerinden. Durum böyle olunca İzmir’de Boyoz Festivali düzenlenmesi de kaçınılmaz hale gelmiştir. Peki boyoz nereden geliyor ve özelliği ne? Boyoz, araştırmalara göre Seferadlar tarafından 15. Yüzyılda İzmir’e getirilmiş bir yiyecek. Özelliği ise nohut mayası ile yapılması. Birçok kişi milföy hamuru ile karıştırmaktadır. Fakat onunla bir alakası yoktur.

İzmir Boyoz Festivali, 2012 yılında düzenlenmeye başlamıştır. Bu tarihten itibaren her yıl düzenlenmekte. Festivalde boyozun kardeşleri haşlanmış yumurta ve çay ile birlikte lezzet şöleni yapılmaktadır. Festival, Alsancak’ta yer alan Kordon Sahili’nde gerçekleştirilir. Boyozu kahvaltılarının vazgeçilmezi haline getiren İzmirliler bu festivale yoğun ilgi göstermekte.

Festivalde, boyozun yapılış sırları da verilmekte. Çeşitli seminerlerle bunlar anlatılmakta. Ayrıca festivalde boyoz yeme yarışmaları da düzenlenmekte.

İzmir Boyoz Festivali 2019 Tarihi

29 Nisan 2019’da Alsancak’ta düzenlenmiştir. Bir sonraki ise 27 Nisan 2020’de düzenlenecektir.

Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali

uluslararası izmir tiyatro festivali, izmir festival

Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri adıyla bilinen festival İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. Bu festivalle birlikte İzmir, sanat şöleni yaşar. Zor rastlayacağınız etkinliklerden biri olan tiyatro festivalinde ülkenin her yerinden başarılı tiyatro oyunlarını görebilirsiniz. 100’den fazla tiyatronun gösterime girdiği festivalde sokak tiyatroları, çocuk oyunları ve panellere de katılabilirsiniz.

Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri Tarihi

Bu yıl 37.si düzenlenen festival 8 Mart’tan itibaren 21 gün boyunca sürmüştür. Festivalin sloganı ‘Sahneİzmir’ dir. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali 2019 yılında denlenmiş gelecek festival ise 2020 yılında düzenlenecek. Bu yılki festival tarihi geçti.

İzmir Midye Festivali

izmir midey festivali, izmir festivalleri ve şenlikleri

Aslında İzmir Bira Festivali ve İzmir Midye Festivali aynı şeyler. Tam adıyla İzmir Midye Bira Festivali. Ancak size hemen önemli bir bilgi vereyim. Bu festival resmi değil. Yani İzmir halkının hadi eğlenelim bu gün dedikleri bir organizasyon. Bu organizasyon tamamen sizin eğlence anlayışınıza ve çevrenizdeki oraya gelen insanlara bakış açınıza göre çok güzel geçer ya da geçmez. İzmir Midye Festivali 2018 yılında, diğer ismiyle İzmir Bira Festivali 2018 yılında yoğun bir katılımla ve insanların şarkılar türküler söyleyerek eğlendiği güzel bir organizasyon, festivaldi. İzmir Festivalleri her zaman resmi olacak diye bir şey yok. İnsanlar toplanıp kendi festivallerini bile düzenleyebiliyor. Yeter ki istesinler.

İzmir Midye Festivali Tarihi ve İzmir Bira Festivali Tarihi (İzmir Midye ve Bira Festivali)                 

İzmir Midye Festivali 2019 yılında nerede düzenlenir resmi bir bilgi yok. Dediğim gibi İzmir Bira Festivali 2019 da ne zaman düzenlenir bunun hakkında da resmi bir bilgi yok. Zaten iki festivalin de halkın kendi arasında planlayıp programladığını söylemiştik. Şu an için herhangi bir gelişme yok. Gelişme olursa tarihi sizlerle paylaşırız.

Uluslararası İzmir Festivali

uluslararası izmir festivali, uluslararası izmir fuarı

Uluslararası İzmir Festivali, Avrupa Festivaller Birliği üyesidir. İKSEV tarafından düzenlenen festival hem ülkemizi hem de İzmir’i uluslararası arenada temsil etmekte, hem de ülkemizi ve İzmir şehrini medeni bir şekilde tanıtmaktadır. Dünyaca ünlü sanatçıların ve kişilerin katıldığı festival, dünya kamuoyunda da bilinmekte ve değer görmektedir. İzmir festivalleri arasında en prestijli olan festival olma unvanını taşır. Peki, Uluslararası İzmir Festivali’nde neler gerçekleşiyor? Onlara göz atalım.

İlk önce şunu belirtelim eğlenceden daha çok sanat ve kültür ön planda. Orkestralar, konserler, tiyatrolar, balolar, senfoniler ve gösterilerle çok geniş bir yelpazeye sahip. Hem de bu etkinlik ve faaliyetler İzmir’in tarihi ve sembol yerlerinde gerçekleştiriliyor. Etkinliklerin bir çoğu ücretli de olsa festival yönetimi tarafından hedeflenen seviyeli ve ortalama üstü bir festival havası için makul ücretler ödeyerek hem festivale, hem de bu tarz etkinliklerin devamına destek olabilirsiniz.

Uluslararası İzmir Festivali Tarihi

Bu yıl 33. İzmir Uluslararası Festivali 25 Mayıs – 1 Temmuz 2019 tarihlerinde gerçekleşecek.

İzmir Caz Festivali

izmir caz festivali ne zaman

İzmir müzik festivalleri arasında yer alan ve İzmir Avrupa Caz Festivali adıyla da bilinen festival, Türkiye’nin AB üyeliği çalışmaları sırasında başlamış ve halen daha devam etmektedir. Festivalde Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen caz sanatçılarıyla gençlerin buluşmaları ve sanatsal gösterimleri gerçekleştirilmekte. Birçok caz sanatçısı için buluşma noktası olan festival sadece ülkemizden değil, Avrupa vatandaşları tarafından da ziyaretçileri ağırlamakta.

Festival aynı zamanda ülkemizdeki genç caz sanatçıları için eğitim yuvası gibidir. Bu festivaldeki eğitim ve çalışmalarda başarılı olan gençlerimiz İtalya’daki Siena Caz Ustalık Kursları’na burslu olarak gönderilmektedir. Bugüne kadar gönderilen öğrenci sayısı 21.

İzmir Caz Festivali Tarihi

İzmir Caz Festivali bu yıl 2-20 Mart 2019 tarihinde gerçekleşti. Bu yıl düzenlenen festival 26. İzmir Avrupa Caz Festivali idi.

İzmir Bayraklı Deve Güreşi Festivali

bayraklı deve güreşi festivali

İzmir’in Bayraklı ilçesinde gerçekleştirilen festival çok renkli ve rekabet içinde geçer. Hem piknik yapılıyor hem de güreş festivali izleniyor. Festival hem kıran kırana mücadelelere ve eğlenceli anlara sahip olmakla beraber deve güreşi geleneği bayram havasında gerçekleştiriliyor.

Bayraklı Deve Güreşi Festivali Tarihi

Bu yıl 8.’si düzenlen festival 10 Mart 2019 tarihinde gerçekleşmişti.

İzmir Enginar Festivali

izmir enginar festivali

İzmir’in Urla ilçesinde gerçekleşen İzmir Enginar Festivali sadece Türkiye’de değil yurtdışında da nitelik sahibi olan bir festival. Dünya Gurme Şehirler üyesi olan İzmir’i bu alanda uluslararası olarak temsil etmekte. Urla Belediyesi tarafından düzenlenen festival çiftçiler, enginar üreticileri ve yöre esnafı tarafından desteklenmekte. İzmir Enginar Festivali boyunca Urla ilçesinin meydanı ve sokakları mutfak atölyelerine, sanat atölyelerine ve müzik dinletilerine ev sahipliği yapıyor.

İzmir Enginar Festivali Tarihi

İzmir Enginar Festivali 2019 yılında 26-28 Nisan tarihlerinde gerçekleşti ve İzmir Urla Festivalleri 2019 yılında hareketli geçti. İzmir Enginar Festivali 2020 yılında ise 24-26 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek.

Uluslararası İzmir Kukla Festivali

izmir kukla festivali ne zaman

İzmir Kukla Festivali olarak da bilinen ama aslında resmiyette İzmir Kukla Günleri olarak geçen bu festivale değinmesek olmazdı. Gösterileri ve sahneleri Arjantin’den tutun Japonya’ya kadar dünyanın her yerinden ünlü göstericiler tarafından sunulan sahneler ve programlar, ilgiyle ve merakla kukla-sahne şovları bekleyen insanlar için mükemmel bir atmosfer.

Gösteriler İzmir’in dört bir tarafındaki Sanat ve Kültür Merkezleri’nin yanı sıra gezici sahneler ile en gözde cadde ve sokaklarda da sizlerle buluşuyor. Genellikle her gün bir tane ülke sahne ve gösteri gerçekleştiriyor. Sanırım İzmir Kukla Festivali Nerede? Sorusuna da cevap verdiğimize göre tarihine geçebiliriz.

İzmir Kukla Festivali Tarihi

İzmir Kukla Festivali tarihi bu yıl 01–13 Mart 2019 idi. İzmir Kukla Festivali 2020 yılında da tahminen yakın belirttiğimiz tarihe yakın gerçekleşecektir.

Meraklısına*: 2019 yılında gerçekleşen İzmir Kukla Festivali programı için buraya tıklayabilirsiniz.

İzmir Mandalina Festivali

izmir mandalina festivali, izmir festival

İzmir Mandalina Festivali; İzmir’in Seferihisar ilçesinde gerçekleştirilen bir festivaldir. Festival içerisinde konserler ve yarışmalar da mevcuttur. Bilindiği üzere Seferihisar “satsuma” cinsi mandalinaları ile dünyaca ünlüdür. Özellikle bu alanın gurmeleri tarafından ilgiyle takip edilir buradaki mandalina yetiştiriciliği.

İzmir Mandalina Festivali Tarihi

İzmir Mandalina Festivali 2019 yılında 15 Kasım Cuma günü İzmir’in Seferihisar ilçesinde başlayacak. Tahminen 4 gün sürmesini bekliyoruz.

İzmir Çiçek Festivali

bayındır çiçek festivali

Tam adıyla İzmir Bayındır Çiçek Festivali. Bayındır Belediyesi tarafından bu yıl 22. Festival gerçekleşti. İzmir festivalleri denildiğinde muhakkak akla gelen bir festival. Bölge esnafının ve halkın müthiş özveri ve çalışmasıyla mükemmel kortejler ve sokaklar bizlere felekten bir gün çalma fırsatı sunuyor. Eşiniz veya sevgilinizle gidebileceğiniz en renkli festival olarak sizlere kesinlikle tavsiye ederim. (Bu arada sevgilinizle gidebileceğiniz İzmir’de sevgiliyle gidilebilecek yerler yazımızı okumadıysanız göz atmanızı tavsiye ederim.) Sözü uzatmadan İzmir Çiçek Festivali nerede? Sorusuna yanıt verdiğimize göre İzmir Çiçek Festivali ne zaman? Sorusuna cevap verip diğer İzmir Festival maddemize geçelim.

İzmir Çiçek Festivali Tarihi

İzmir Çiçek Festivali 2020 yılında muhtemelen bu yıl olduğu gibi 03-05 Mayıs tarihlerinde gerçekleşir. Birkaç gün sapma olabilir o günkü koşullara göre ama siz referans olarak bu yıl gerçekleşen tarihi alabilirsiniz.

İzmir Üzüm Festivali

kavacık üzüm festivali

Kavacık Üzüm Festivali olarak bilinen İzmir Üzüm Festivali, İzmir’in Karabağlar ilçesine bağlı Kavacık Köyü’nde gerçekleşmektedir. Festivale İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karabağlar Belediyesi destek vermekte. Festivalin amacı Kavacık üzümünü tanıtma, yerel kalkınmaya destek verme ve ekonomiye katkıda bulunmaktır. Ayrıca üzümün üretimini artırma ve sağlıklı şekilde gelecek nesillere aktarmak da başlıca hedeflerden biridir.

Kavacık Üzüm festivali ne zaman düzenlenmeye başladı? Festival 2010 yılından bu yana düzenlenmekte ve festivalde tanıtılan üzüm ‘’AlphonseLavallee’’ isimindedir yani ‘’Kavacık Üzümü, Enfes Üzüm’’.

Kavacık Üzüm Festivali Tarihi

Kavacık Üzüm Festivali 2019 yılında 15-16 Eylül’de Kavacık’da düzenlenecektir. Bu yıl 9. Kez düzenlenecek festivale, doğal ürünlere ilginiz varsa mutlaka katılmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Kavacık Köyü, doğal güzellikleriyle de sizleri cezbedecektir.

Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği

urla bağ bozumu şenliği

Urla Geleneksel Bağbozumu Şenliği, 25 yıldır Urla Belediyesi ve Ziraat Odası’nın desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Bağbozumu, ürünlerin verimliliğe ulaştığı ve en güzel olduğu zamanlarda yapılır. Urla’da yapılan bu şenlikte de bu gün eğlence havası içerisinde kutlanılır.

Üzüm, yüzyıllardır bu topraklarda yetişen bir meyve. Hem yerel ekonomiye hem de ülke ekonomisine katkı sağlamakta. Urla’da geçmişte Almanya, Hollanda ve İngiltere’ye ihraç yaptığı gibi günümüzde tüm avrupaya ihraç etmeye devam etmektedir.

Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği’ne geldiğinizde, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bahsettiği gibi büyük asmaları, farklı üzüm çeşitlerini, evlerin arasında adeta köprü olmuş üzüm dallarını göreceksiniz. Hem görsel açıdan tatmin olacak hem de farklı üzüm çeşitlerini tadarak damak zevkinizi şenlendireceksiniz.

Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği 2019

Şenlik, 14 Ağustos 2019 Çarşamba günü kutlanacaktır ve bu yıl 26. sı düzenlenmektedir.

Alaçatı Country Life Kids Festivali

Alaçatı Country Life Kids Festivali, 2013 yılında düzenlenmeye başlayan, çocukların hayata ısınmalarını, doğaya alışmalarını ve kırsalda tecrübe edinmelerini amaçlayan bir festivaldir. Festivalde çeşitli atölye çalışmaları mevcuttur. Sokaklarda oyunlar, danslar, maskot gösterileri olur. Siz de eğer çocuğunuza böyle bir deneyim kazandırmak istiyorsanız bu festivale götürebilirsiniz.

İzmir festivalleri 2019 yılında nasıl olacak ve hangi festivaller düzenlenecek genel olarak anlattık. Bunların dışında İzmir gezilecek yerler listesi ile İzmir’de gezebileceğiniz yerleri, İzmir Çim Konserleri yazısı ile de fuarda gerçekleşecek konserleri öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz