1. Ana Sayfa
 2. Gezilecek Yerler
 3. İzmir Gezilecek Yerler 80+ | En Geniş İzmir Gezi Rehberi
Trendlerdeki Yazı

İzmir Gezilecek Yerler 80+ | En Geniş İzmir Gezi Rehberi


Yazımızı Puanlayabilirsiniz!
[Total: 2 Average: 5]

İzmir gezilecek yerler nereler? İzmir’de nereye gidilmeli? Türkiye’nin 3. Büyük şehri olan İzmir, gezilesi ve görülesi yerlerle adeta donatılmış bir kenttir. İzmirdeyseniz ya da İzmir’e gelmek istiyorsanız, bu yerleri ziyaret etmeden dönmeyin. Tabi ki gezilecek yerler bir iki günde bitecek kadar az değil. Onun için zaman ayırmanız gerekli. Benim tavsiyem ise İzmir’de gezilecek yerler nereler ise buraları gezmediğiniz için pişmanlık duymamak için yola çıkın ve İzmir’in tadını çıkarın.

Coronavirüs sebebiyle tüm dünyada hayat durdu. Ülkemizde de büyükşehirlere ve birçok gezilecek yere giriş çıkış engellendi. Önümüzdeki günlerde salgın kontrole alınıp, gezmek serbest olduğunda İzmir gezilecek yerler 2020 diye araştırmalar başlayacak. Herkes İzmir’in tadını çıkarmaya başladığında, her yer şenlenecek ve eski günlerdeki gibi eğleneceğiz.

İzmir Hakkında Kısa Bilgi

İzmir gezilecek yerler listesi vermeden önce size İzmir’in kısaca genel özelliklerinden bahsetmek istiyorum. İzmir’in eski adı ne? Bilinen tarihte, bu topraklarda yaşamış olan Lelegler, şehre  Mirina adını vermiş; sonradan gelen İyonyalılar, Smirna adını vermiş; Türkler şehri himayeleri altına alınca da ismini İzmir yapmışlardır.

Yukarıda da bahsettiğim üzere İzmir, yaklaşık 4.5 milyon nüfusuyla nüfus bakımından Türkiye’nin 3. Büyük şehridir. 30 adet ilçesi bulunan şehir, Ege Denizi’nin kıyısında bulunan bir liman kentidir. Denize yakınlığı sebebiyle yüzyıllardır birçok medeniyetin uğrak noktası olmuş ve her medeniyetin gözbebeği konumunda olmuştur. Deniz kenarında olmasının en önemli etkilerinden biri de ulaşım dolayısıyla ticaretin gelişmesi itibariyle çok kültürlü bir yapıya sahip olmuş bununla beraber de bilim ve sanatta gelişmiştir. Birazdan vereceğim İzmir gezi rehberi ile de bu çok kültürlülüğe tanıklık etmiş olacaksınız. Burada ayrıca İzmirin tarihi yerleri, İzmirde yapılacaklar, İzmir’in saklı cennetleri ve İzmir gezilecek noktalar neler onları göreceksiniz.

İzmir Gezilecek Yerler Listesi

İzmir’de ne yapılır ve İzmir’de nereye gidilir diyorsanız, bu rehber tam size göre. Yazımda bu şehirde neler yapılabilir, nerelere gidilebilir detaylı şekilde açıklayacağım. Ayrıca gezilecek yerleri daha kolay anlamanız için ilçe ilçe vermeye çalışacağım. Siz de İzmir’e geldiğiniz de nereye gitmeliyim diye düşünürken çok daha rahat fikir sahibi olacaksınız. O halde İzmir gezi rehberi yazımıza başlayarak İzmir’in en güzel yerleri nereler görelim.

İzmir Merkezde Gezilecek Yerler

İzmir merkez demek Konak ve civarı anlamına gelir. Dolayısıyla burada İzmir Konak Gezilecek yerler nereler onları göreceksiniz. Ayrıca buradaki bazı yerlerin İzmir’de günübirlik gezilecek yerler arasında yer aldığını da belirtelim.

1. İzmir Saat Kulesi

izmir saat kulesi, izmir gezilecek yerler
İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi, şehrin simgeleşmiş inşalarından biridir. Adeta İzmir dendiğinde gözlerde saat kulesi canlanır. Hatta İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin logosunda da saat kulesinin resmi vardır. Peki Saat Kulesi nerede? Saat Kulesi, İzmir’in merkez ilçelerinden biri olan Konak’tadır. Konak Meydanı adı verilen bölgede yani İzmir Büyükşehir Belediye binasının hemen yanında bulunur. Buraya ulaşım oldukça kolay. Gerek metro ile gerek otobüs seferleri ile gerekse yeni yapılan tramvay hattı ile İzmir’in her yerinden kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Konak Meydanı’na geldiğinizde 18. Yüzyıldan kalma Konak Yalı Camii de sizi karşılayacak.

Saat Kulesi’nin kısaca tarihine bakacak olursak; Kule, II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. Yılı nedeniyle, İzmirliler tarafından padişaha armağan olarak 1901 yılında yaptırılmıştır. Kulenin boyu 25 metredir ve 4 yanında çeşmeler bulunur. Kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir.

Saat Kulesi’ni görmek için Konak Meydanı’na geldiğinizde sizi büyük bir kalabalık karşılayacak. Çünkü burası İzmir’in merkez noktalarından biri olduğu için bu bölge yerli halk ve yerli-yabancı turistler, buraya oldukça çok ilgi göstermekte.

Konak Meydanı’na gelmişken Kemeraltı Çarşısı’na uğramadan dönmeyin.

2. Kemeraltı Çarşısı

izmirde gezilecek yerler, kemeraltı çarşısı
Kemeraltı Çarşısı

İzmir tarihi yerler açısından önemli bir kent demiştik. İşte Kemeraltı Çarşısı da buna kanıt olabilecek yerlerden birisi. Peki Kemeraltı Çarşısı nasıl bir yer? Çarşı, çok sayıda kültürel öğeleri bir arada bulunduran han, hamam, cami bakımından zengin ve günümüzün birnevi her aranılanın bulunabileceği yerlerinden biri. İzmir gezilecek yerler nereler dediğinizde birçok kişi size Kemeraltı’nı işaret edecektir.

Kemeraltı ismi nereden geliyor? Havra sokağı ile Şadırvanaltı Cami arasında yer alan yolların ve sokakların üstü örtülü olduğu için buraya Kemeraltı denilmiş. Buraya girdiğinizde de bunların farkına varabileceksiniz. Yalnız şunu söylemem gerekir ki genelde çok kalabalık oluyor. Çünkü yabancı turistlerin yanında Türkiye’nin farklı şehirlerinden turistler ve alışveriş yapmak isteyen insanlar buraya geliyor. Eğer kalabalık ortam sevmiyorsanız, ona göre daha sakin olduğu zamanarda gidebilirsiniz.

Kemeraltı Çarşısı’nda neleri görebilirsiniz? Çarşı’nın bir çok tarihi binaları içinde bulundurduğunu söyleyebilirim. Bunların başında ismi çokça duyulan Kızlarağası Hanı var. Kızlarağası Hanı, sahafları, antika dükkanlarını, plakçıları ve diğer birçok dükkanı içinde bulunduran bir yer. Buraya gelirseniz mutlaka içini gezin. Ardından hanın avlusunda kumda Türk kahvesi’ni tadın. Hanı gezdikten sonra hemen yanında bulunan Hisar Camisi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Çarşıda ayrıca İzmir’in en eski oteli olarak bilinen Yeni Şükran oteli, şehrin en eski kütüphanelerinden Milli Kütüphane, sanatın simgelerinden biri olan Devlet ve Opera Balesi binası da bulunmakta. Gelmişken hepsini gezip Kemeraltı Çarşısı’nın tadını çıkarabilir, sevdikleriniz için çeşitli hediyeler alabilirsiniz.

3. Konak Pier

konak pier, izmir de gezilecek yerler, konak gezilecek yerler
Konak Pier

İzmir merkeze yanı İzmir Konak’a geldiyseniz, uğramanız gereken yerlerden biri de Konak Pier. Şuan farklı bir görünümde olsa da inşa ediliş amacı farklıdır. 1890 yılında inşa edilen yapı, Fransız mimar Gustave Eiffel tarafından gümrük binası olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş. Bina yapılırken yığma taşlar kullanılmış ve dış sıvayla kaplanmıştır. Çatısı yapılırken de ayrı destek malzemeleri kullanılmıştır. İnşa edildikten sonra gümrük binası olarak kullanılırken içerisinde ihraç işleri yapılmaktaydı. Bu güzel yapının güneyde ve doğuda olmak üzere 2 adet ana giriş kapısı bulunmakta.

Konak Pier’e girdiğinizde; taşlarla örülü duvarları, zeminle birleşen kemerleri ve ilginç çatı sistemini görebileceksiniz. Çatıda yer alan ufak boşlukların olduğunu ve buralardan ufak kuşların girebildiklerini de göreceksiniz. Ayrıca bina artık günümüzde alışveriş merkesi olarak kullanıldığı içim içeride çeşitli markaların giyim mağazalarını, takı mağazalarını, kitapçıları, sinema salonlarını ve yeme içme yerlerini görebileceksiniz. İzmir’de yaşayıp da burayı gezmeyen daha doğrusu yolu buraya düşmeyen çok az insan vardır diye düşünüyorum. Çünkü çok merkezi bir yerde, Kordon Boyu denilen yerin başında bulunan bir inşa. Buraya ulaşmak için Konak Metro istasyonunda inmeniz ve az yürümeniz yeterli.

Peki ne zamandan beri alışveriş merkezi olarak kullanılıyor? Önce gümrük binası olarak kullanılmaya başlayan yapı, bir süre sonra balık hali olarak kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra 2003-2004 yıllarında restorasyon yapılarak alışveriş merkezi haline getirilmiştir.

4. İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

izmir de gezilecek yerler
İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

İzmir merkezde gezilecek yerler listemdeki yerlerden biri de Arkeoloji ve Etnografya Müzesi. Müze, Bahribaba Parkı içerisine kurulmuş ve Körfezi karşıdan görmekte. Etnografya Müzesi aslında 1831 yılında vebalı hastalar için St. Rock Hastanesi olarak kurulmuş, sonra da kimsesiz Hristiyan çocukları misafir etmek için kullanılmıştır.

St. Rock hastanesi yakın tarihte müzeye çevrilmiş ve İzmir’in çeşitli yerlerinden çıkarılan tarihi eserler burada sergilenmeye başlanmıştır. Müzede yer alan en önemli eserler, Bronz Koşan Atlet Heykeli ve Bronz Demeter Heykeli’dir. Ayrıca müzede Roma Dönemi’nden kalma ‘’Androklos Heykeli’’ de bulunmakta.

Müzeyi gezerken nazar boncuğu yapımını anlatan odalar da göreceksiniz. Tarihi ve tarihi eserleri seviyorsanız, İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi sizin için önemli gezilerden biri olacaktır.

5. Aziz Voukolos Kilisesi

aziz voukolos kilisesi
Aziz Voukolos Kilisesi

Namıdiğer Gözlü Kilise. Bir zamanlar (1922 yılına kadar) Ortadoks Rum Kilisesiydi. 1886 yılında inşa edilen kilise, büyük İzmir yangınında zarar görmeyen tek kilise olarak İzmir tarihi yerler listelerinde yer alıyor. İzmir’in Konak ilçesinde, Basmane semtinde bulunan kilise günümüzde kültürel etkinliklere kente gelen Rumların ayinlerine ev sahipliği yapıyor.

Kilise haftanın tüm günlerinde ziyarete açık, aynı zamanda ücretsiz. Şunu da belirtelim, konserlere, panellere veya toplantılara denk gelme ihtimaliniz yüksek. Kilisenin duvarları Hz. İsa tasviriyle, melek tasvirleyle göz kamaştırırken geniş ve akustik yapısıyla zamanında opera salonu olarak bile hizmet vermişliği mevcut.

Buraya gelmişken kilisenin hemen yanında ziyaret edebileceğiniz İzmir Basın Müzesi mevcut. İçerisinde İzmir ve Türkiye basınının tarihinden izler bulunan müzeyi de ziyaret ederseniz bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Müze içerisinde öldürülen gazetecilerin son anlarında yanlarında bulunan eşyaların sergilendiği bölüm bile var. Bu müze pazartesi hariç hafta içi mesai saatlerinde ziyarete açık.

Unutmadan; “Radyo ve Demokrasi Müzesi” burdan beş dakika uzaklıkta!

6. Radyo ve Demokrasi Müzesi

izmir radyo ve demokrasi müzesi
Radyo ve Demokrasi Müzesi

İzmirde görülmesi gereken yerler diyorsak “Avrupanın En İyi 16 Müzesi” arasında yer alan Radyo ve Demokrasi Müzemizden bahsetmezsek olmaz. İzmir’in Konak ilçesinin Basmane semtinde bulunan müzemiz alanında oldukçu önemli bir konuma sahip. 2013 yılının Aralık ayında açılan müze açılışını ünlü spikerler ve radyo programı sunucularıyla yaptı.

Müzenin içerisinde ilginç bölümler mevcut. Mesela kronolojik olarak sıralanmış bölümlerde hangi yıllardaysanız o döneme ait radyo kayıtlarını dinleyebiliyorsunuz. Benim en çok darbe yıllarındaki radyo kayıtları tüylerimi ürpertmişti. Tanık olacağınız radyo kayıtları insanı yeri geldiğinde güldürürken bazen de derin düşüncelere sevk ediyor. Yakın geçmiş konusunda bilgi sahibi olma açısından çocuğunuz varsa özellikle ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Müze pazar ve pazartesi günleri haricinde mesai saatleri içerisinde ziyarete açık. Eğer elinizde bir gezi listesi varsa mutlaka yer edinmeli.   

7. Kızlarağası Hanı

kızlarağası hanı, izmir konak gezilecek yerler
Kızlarağası Hanı

Kemeraltı Çarşısı başlığında da bahssettiğim üzere gezilmesi gereken yerlerden biri de Kızlarağası hanı. Han, 1744 yılında Kızlarağası Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmış. Han, yaptırıldığı tarihten itibaren limana gelen tüccarların ve zanaatkarların uğrak noktası olmuştur. Tahminlere göre bu tüccar ve zanaatkarlar, hanın üst bölümünde bulunan odalarda konaklamaktaydılar. Ayrıca hizmetkarlar için de odalar ve depolar bulunmaktaydı.

Han, kare şeklinde inşa edilmiş ve orta kısmında bir şadırvanın olduğu düşünülmekte fakat bu şadırvan günümüzde bulunmamaktadır. Günümüzde bir alışveriş merkezi gibi görünen Kızlarağası Hanı’nın içinde çeşitli el emeği ürünler, gümüş ve altın takılar, kahve içilebilecek yerler bulunmakta. Ayrıca hanın orta kısmında büyük bir bahçe var. Buraya gelenler, çaylarını, kahvelerini içebiliyor ve tarihin kokusunu içine çekerek derin duygulara kapılabiliyor.

Buraya gelmek isteseniz Kemeraltı Çarşısı’nın içine girmeniz gerekiyor. Çarşı’ya girdikten sonra çeşitli tabelalarla Han’a kolayca ulaşabilirsiniz.

8. İzmir Tarihi Asansör

izmir tarihi asansöre nasıl gidilir
İzmir Tarihi Asansör

İzmirin gezilecek yerleri muhabbetleri geçerken kesinlikle sorulur, bahsedilir. Evet, tahmin ettiğiniz gibi İzmir Tarihi Asansör şu anki gezi maddemiz. Kulemiz 1907 yılında bir işadamı tarafından yaptırıldı. Yapılış amacı iki caddeyi birbirine bağlamak olan bu kule sahip olduğu yükselti sayesinde bir anda güzel bir üne kavuştu. Günümüzde de restorasyon ve ışıklandırma çalışmaları ile bayağı romantik bir havaya ulaşarak İzmir sevgiliyle gidilecek yerler listelerine de girdi.

Asansöre ulaştığınızda karşınıza ilk Dario Moreno Sokağı çıkacak. Burda sokakta hediyelik eşyalar satılır ama biz bu sokağa ismi verilen sanatçıyı da araştırmanızı tavsiye ederiz. Sokaktan ilerleyince karşınıza ihtişamıyla çıkan o kule ise asansör. Gün batımı meraklısı arkadaşlara da hemen civardaki kafeler ve restorantlar eşlik edebilir. Körfeze elinizdeki çay, kahveyle eşlik etmenin huzurunu hissedeceğinizden eminim. Bir de romantik havaya kendinizi bırakın. Kasmayın.

Ulaşımı kolay. Metroya yürüme mesafesinde. Bol bol fotoğraf ve video çekebileceğiniz, keyifli dakikalar geçirebileceğiniz romantik bir yer için fazlasıyla güzel.

9. Smyrna Agora Antik Kenti

izmir çevresi gezilecek yerler
Smyrna Agora Antik Kenti

Sözlük anlamı olarak Agora; şehir meydanı, çarşı, Pazar anlamlarına gelmetedir. Bu gibi bölgelerde ticari, dini, siyasi, sanatsal faliyetler meydana gelmektedir. Ayrıca anıtlar, sunaklar ve heykeller bu bölgede bulunur. Peki İzmir Agora Antik Kenti neresidir?

Agora Antik kenti, İzmir’in Namazgah semtinde bulunur ve Roma Dönemi’nden kalmadır. Hippodamos şehir planıyla merkeze yakın yerde inşa edilmiş ve 3 kat halindedir. Yapılan kazılarda, Zeus kabartmaları, Tanrı Hermes, Eros, Dionysos, Herakles heykelleri ve bunların yanında mermer, taş, pişmiş topraktan yapılmış figürler bulunmuştur. Ayrıca çeşitli yazılı eserlere de rastlamak mümkün. Yazıtlarda ise MS 178 yılında meydana gelen İzmir depreminde, kente yardımları dokunanlar hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Yapılan kazılarda birçok su yolu da bulunmuştur. Günümüzde 2 su yolu hala çalışır vaziyettedir. Bu kanallarla şehrin aşağı mahallelerine su taşındığını da ortaya çıkmıştır. Eğer İzmir tarihi yerler konusunda meraklı iseniz buraya uğrayabilirsiniz.

İzmir Agora’ya nasıl gidilir? Kent, İzmir’in Konak İlçesinde bulunuyor. Konak Vapur İskelesi’nden 15-20 dakika yürüme mesafesi uzaklıkta olan bu yere kolayca ulaşabilirsiniz. Konak’a ulaşmak için de şehrin her yerinden dolmuş, otobüs ve metroyu kullanabilirsiniz.

10. İzmir Enternasyonal Fuarı

izmir fuarı, basmane fuar
İzmir Enternasyonal Fuarı

İzmir’e hiç gelmeyenlerin bile duyduğu yerlerden biri de Enternasyonal Fuarı’dır. Çünkü yıllardır burada çeşitli fuarlar düzenlenir ve bu fuarlarda çeşitli konserler, etkinlikler, panayırlar olur. Bunun yanında tiyatro gösterileri ve müzikaller de yer alır.

Her yaz İzmir Fuarı adı altında 7-10 gün boyunca Türkiye ve yurtdışından ünlü sanatçılar getirilerek, büyük bir organizasyon düzenlenir. Eğer yazın İzmir’e gelmek istiyorsanız, fuar zamanını da göz önüne alabilirsiniz.

Fuar alanı oldukça geniş bir alana kurulmuştur ve Basmane denilen bölgede yer alır. Fuar alanının içinde parklar, yürüyüş alanları, çeşitli mekanlar ve lunapark yer alır. Eğer İzmir Enternasyonal Fuarı’na gelmek istiyorsanız, Basmane Metro istasyonunda inebilir, 5 dakikalık yürüşle fuara varabilirsiniz.

Bu yılki etkinlikler hakkında aşağıdaki İzmir fuar etkinlikleri yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Önerilen Yazı
İZMİR FUAR ETKİNLİKLERİ

11. Polycarp Kilisesi

izmir polycarp kilisesi
Polycarp Kilisesi

Kilise aynı zamanda İzmirin Meşhur Yerleri listelerinde de yer alıyor. Sultan Süleyman’ın izniyle 1625 yılında yapıldı. Kiliseye adı verilen St. Polikarp, İzmir Psikopusu ve aynı zamanda Aziz makamındadır. M.S 69-155 yılları arasında yaşayan bu zat 155 yılında dönemin Roma yetkilileri tarafından Kadifekale eteklerinde yer alan Roma Stadyumu’nda infaz edilmiştir. İnfaz sebebi ise inancından dönmemesi.

Kilise mimari olarak dikdörtgen şeklinde bir bazilika. Hemen bitişiğinde çan kulesi de mevcut. Dışarıdan sade bir yapı gibi güzüken kilisenin içerisine girdiğinizde pandoranın kutusunu açmış gibi ruhani bir havayla karşılaşıyorsunuz. Ziyaret ettiğinizde freskler, tasvirler ve Hz. İsa’nın kefeni ile katolik mezhebinin önemli eserlerini görmüş olacaksınız.

Kilise pazar günleri hariç 15.00-17.00 arasında ziyarete açık. Kapı kapalıysa zile basarak içerideki görevliden sizinle ilgilenmesini isteyebilirsiniz. Burdan istikametimiz ise Pasaport İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı olacak. Devam ediyoruz.

12. Pasaport İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı

pasaport iskelesi
Pasaport İskelesi

İzmirin gezilecek yerleri listenizde yer açın. İzmir’in ilk limanı. Hem de içerisinde kahve, çay, nargile, tavla gibi hizmetlerden eğlenerek yararlabileceğiniz bir mola noktası. O kadar tarihi ve nostaljik yer gezdik. Burası verilebilecek en güzel mola noktamız.

Cumhuriyet Meydanı ise Ankara için Kızılay neyse, İzmir için Cumhuriyet Meydanı o. Şehrin önemli törenleri ve geçitlerinin gerçekleştiği bir meydan. İzmir yandıktan sonra yeniden kuruluş sembollerinden birisi.

13. Gürsel Aksel Stadı

gürsel aksel stadı nasıl gidilirKonak ilçesinin batı ucunda, Üçkuyular’da Göztepe hayran kitlesinin manevi evi olarak kabul edilen bir yer var. Kulübün stadyumu burada, plaja sadece 350 metre mesafede, 1949 yılında inşa edildi. Zamanla, stadyum profesyonel futbola ev sahipliği yapmanın ötesinde, özellikle ciddi mekansal kısıtlamalar ve birçok disipline (atletizm veya tenis dahil) ayak uydurma gereği olduğunu hissettirdi. 2016 yılında yıkıldı ve tamamen yeni bir stadyum olmasına rağmen, bir kulüp efsanesi olan Gürsel Aksel’i onurlandırmak için bu adı aldı. Gürsel Aksel 1955-1972 arasında Göztepe’yi 390 kez temsil etti ve ‘büyük kaptan’ onurunu aldı. Türkiye’deki şehir merkezlerinden uzakta birçok stadyum inşa edildi, ancak bu durumda Gürsel Aksel stadının konumu semboliktir.

Stad, istenen tüm kullanımlara uyacak ve herhangi bir branşı kolayca barındıracak şekilde sokak seviyesinden 670 cm yüksekliğe kaldırılmıştır. Bu şekilde zemin seviyesinde önemli bir ticari taban alanı ve 500 araçlık büyük bir yeraltı otoparkı yaratıldı. Gürsel Aksel Stadyumu UEFA’ya Uluslararası Yapı Standartları ve bölgenin çevre ve ekolojik yapısı ile uyumlu olarak inşa edilmiş ve dünyada benzersiz özellikleri ile dikkat çekiyor. Bu özelliklerden bir diğeri, stadyumun üzerindeki 650 metrelik yürüyüş parkurudur. Çatıda yer alan bu parkur, eşsiz bir İzmir Körfezi manzarası sunmaktadır. Yürüyüş parkuru maç günleri hariç tüm İzmir ziyaretçilerine açık olur.

Gürsel Aksel Spor ve Yaşam Merkezi sadece Göztepe’nin oynayacağı maçlara ev sahipliği yapmakla kalmıyor, aynı zamanda İzmir’in tüm sakinlerinin her gün kafe, restoran, fitness merkezi, sosyal alan ve çocuk eğlence merkezleriyle vakit geçirebilecekleri bir yer haline geldi. Göztepe Stadyumu, ticari alanları ile Göztepe Spor Kulübü’nün finansal sürdürülebilirliğine de katkı sağlıyor. Göztepe’nin geçmiş başarılarının sergilendiği Göztepe Spor Kulübü Müzesi, İzmir’in bu yeni spor merkezinde yer alıyor.

14. Susuzdede Parkı

İzmir’in Konak ilçesi Göztepe ilçesinde bulunan Susuzdede Parkı, 46 bin metrekarelik bir alandan oluşuyor. Burada yaşayan bir Ermeni’nin ölümünden ve gömülmesinden sonra Susuz Dede olarak bilinen parkta, bu Ermeninin mezarı var. 1981 yılında Arkeolojik ve Doğal Koruma Alanı olarak ilan edilen park, yedi yıl sonra 1. Derece Doğal Koruma Alanı ve 3. Derece Arkeolojik Koruma Alanı olarak tescil edildi.

Susuz Dede, (Kutsal Aşk) olarak bilinen tepede bulunan ve bugün mezara dönüşen Aya Agapi’ye ait olduğu söylenen kişinin adıdır. Susuz Dede Türbesi, Göztepe ilçesinde adıyla bilinen Susuz Dede Tepesi’ndedir. Susuzluktan ölen bir aziz veya asker olduğu söyleniyor. Bu yüzden mezarına belli zamanlarda su dökülür. Söylentiye göre Susuz Dede, Hafız Nusret Mehmet Efendi adlı Bektaşi bir adamdı. 20. yüzyılın başlarındaki başka bir söylentiye göre, 19. yüzyılda Horasan’dan gelen ve Göztepe’ye yerleşen bu kişi, yakındaki İtalyan Bahçesinin Arnavut bahçıvanıyla arkadaş oluyor. Aralarındaki konuşmalarında tepenin güzelliğinden bahsederken, aynı zamanda “Ama suyun eksikliğinden” den şikayet ediyor.

Arnavut bahçıvan daha sonra sevgili arkadaşı için her gün gecikmeden su taşımaya başlar. Bektaşi bir süre sonra vefat ettiğinde, onu sevdiği tepeye gömdü ve mezarını her gün taşıdığı suyla suladı. Belediye tarafından 2017 yılında yenilenen ve yenilenen park, hafta sonları Susuzdede Türbesi’ni ziyaret eden insanlarla doludur. Hafız Nusret Mehmet Efendi adlı Bektaşi bilge olduğu söylenen Susuzdede Türbesi, özellikle 1960’lı yılların başından beri Cuma günleri su taşıyan insanlarla dolu. Ünlü sanatçılar ve futbolcular mezarın ziyaretçileri arasındadır. Susuzdede Parkında mezarın yanında piknik, ve mangal gibi hafta sonu etkinlikleri için uygun alanlar var. Park İzmir ve mavi denizin manzarasını görenleri de şaşırtıyor.

İzmir Alsancak Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler listemdeki bu bölümde İzmir’in en çok bilinen yerlerinden biri olan Alsancakta gezilecek yerler nereler onları göstereceğim.

15. İzmir Kordon Boyu

izmir kordon
İzmir Kordon Boyu

Başlangıcı Cumhuriyet Meydanı, bitişi ise İzmir Limanı. Aynı zamanda İzmir turistik yerler listelerinin vazgeçilmezi. Yerli yabancı herkesin ruhuna bir yürüyüş borcu olduğu sahil şeridi. Yol boyunca karşılaşacağınız şeyleri bahsetmeye çalışıcam elbette ama kesinlikle kelimeler kifayetsiz kalacaktır. Ayrıca Kordon Boyu, İzmirde ne yapılır sorusuna da en önemli cevapları veriyor.

Güneşi batırıp akşamı geceye bağlamak, mükemmel bir manzara eşliğinde sohbetler, çimenlerde uzanmak, bisikletle gezintiye çıkmak, canlı bir şehrin kalbinin atışı, İzmir aktivite klasiklerinden çiğdem-kola eşliğinde huzurlu bir ortam. Tarif etmek bile çok zor. Bu aktiviteler başlı başına insana huzur veren şeyler. Ekstra olarak da sıcak kanlı İzmir insanının canlı müzikleri, şen şakrak havasıyla ruhunuzun bam teline dokunuşlarına şahit olacaksınız.

Çok fazla da uzatmak istemiyorum. İzmir’e gelip de Kordon Boyu yürüyüşü yapmadan şehirden ayrılırsanız çok şey kaçırmış olacaksınız. Türkiye’de sadece İzmir’e nasip olan bir dünyanın en güzel yeri. Abartmıyorum. Hatta ziyaretiniz sonrasında kuponall.com daha az bile söylemiş diyeceğinizden eminim.

Gündoğdu Meydanı ve Atatürk Müzesi ziyareti yapmadan listenizdeki diğer mekanlara geçmemenizi tavsiye ederim. Zaten oradaki tabelalardan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

16. Kıbrıs Şehitleri Caddesi

kıbrıs şehitleri alsancak
Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Geldik İzmirin gezilecek yerleri arayışlarına son veren harikulade bir caddeye. Öyle bir caddeden bahsediyoruz ki yaşam dolu, canlılık dolu, enerji dolu. İzmir’in en havalı yerlerinden sadece bir tanesi. İstanbul’daki İstiklal Caddesi ile kıyaslanır genellikle. Hangisi daha güzel bilinmez ama Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ni sahip olduğu konum itibariyle bir adım önde görüyorum ben.

Restorantlar, kafeler, canlı müzikler, sokak sanatçıları, alışveriş yerleri. Burada bildiğiniz, gördüğünüz çoğu caddeyi unutacaksınız. İzmir’in gece hayatının en aktif olduğu bölgelerin hemen içinde, Kordon’la yan yana. Kordon maddemizi okuyan okurlarımız bunun ne anlama geldiğini iyi bilirler. Hediyelik ararsanız burada, eğlence ararsanız burda, bir çay içelim dinlenelim diyorsanız da burda huzur içinde dinlenebiliyorsunuz.

Tramvay hemen yanında, vapurla seyehat etmek düşünenlere de müjde. Cadde iskelenin hemen yanında.  Civarında Neşe ve Karikatür Müzesi, Mask Müzesi de var. Oralara da uğramak alternatifine sahipsiniz.

Editörden tavsiye: Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı’na da uğramanızı tavsiye ederim. Cumhuriyetin 50. Yılında yapıldı.

17. Alsancak Sevgi Yolu

alsancak sevgi yolu, alsancak gezilecek yerler
Alsancak Sevgi Yolu

İzmir gezilecek yerler nereler diye düşünürken, size yürümekten en çok zevk alacağınız yollardan birini göstereceğim. Orası neresi? Alsancak Sevgi yolu.

Bu yolda yolun her iki tarafı palmiyelerle örülmüş ve yerler çeşitli desenlerle süslenmiş. Ayrca yerdeki plaklarda Yeşilçam ünlülerinin isimleri yer alıyor. Buraya gittiğinizde sağlı sollu kitapçıların ve takıcıların bulunduğunu göreceksiniz. Hem kültürlenme hem de kendinize hediyelik eşyalar alma konusunda burada tatmin olabilirsiniz.

Buraya ulaşmak için de ister Çankaya Metro durağında inebilir, istersen Kıbrıs Şehitleri caddesinden biraz aşağı inebilirsiniz. Yakınında Hilton Oteli’ni de göreceksiniz.

İzmir Bornova Gezilecek Yerler

İzmir’in en büyük ilçelerinden biri olan Bornova, gezilesi yerleri ile de dikkatleri çekiyor. Burada Bornova da gezilecek yerler nereler onları göreceğiz.

18. Homeros Vadisi

homeros vadisi nerede, bornova gezilecek yerler
Homeros Vadisi

İzmir Bornova gezilecek yerler listemizde yer alan Homeros Vadisi, birçok kişinin uğrak noktası haline gelmiştir. Peki Homeros adı nereden geliyor? Homeros, MÖ 8. Yüzyılda da İzmir civarında yaşamış olan ve İlyada ve Odysseia destanlarını derleyen Yunan şairdir. Vadi ise ismini işte bu Homeros’tan almıştır.

Eğer şehrin stresinden uzak, sakin ve doğa ile içiçe bir yere gitmek istiyorsanız, Homeros Vadisi tam size göre olabilir. Vadinin uzunluğu 7 kilometre civarında ve bu vadide Homeros’un yaşadığı düşünülen bir mağara bulunmakta.

Homeros Vadisi 2008 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen bir projeyle düzenlenmiştir. Proje kapsamında 18 gölet ve yeşilliği artırmak için bitki dikimleri yapılmıştır. Vadide bunların dışında yürüyüş yolları, piknik alanları, bisiklet yolları ve ufak amfi tiyatro da bulunmakta. Ayrıca uzmanların araştırmalarına göre bu bölgede 103 kuş türü ve 182 bitki türü bulunmakta.

Homeros Vadisi Rekreasyon Alanı, özellikle bahar aylarında İzmirliler tarafından ilgi gören bir yerdir. Siz de İzmir’de gezmek istiyorsanız, buraya gelebilirsiniz. Homeros Vadisi’ne nasıl gidilir diye soru sorduğunuzu duyar gibiyim. Buraya gelmek için Bornova Metro istasyonundan 566 nolu ESHOT otobüslerine binebilir ya da EVKA-3’ten 365 nolu otobüse binebilirsiniz.

19. Küçük Park

Küçükparka nasıl gidilir
Küçükpark

Özellikle gençler tarafından merak edilen ve ilgi çeken yerlerden biri de Küçükpark. İzmir sevgiliyle gidilecek yerler arasında da yer alabilir. Öyleyse Küçükpark’ı tanıyalım.

İzmir’in Bornova ilçesinde bulunan bu yer adını, ufak bir parktan alıyor. Fakat birçok kişi Küçükpark dendiğinde aklına parkı getirmez. Daha çok hareketli gece hayatını, gençlerin eğlence merkezlerini gözlerinde canlandırırlar. Bunun nedeni Küçükpark’ın Ege Üniversitesi’ne çok yakın bir konumda bulunmasıdır. Üniversiteye yakın olduğu için gece gündüz öğrencilerin uğrak noktası haline gelmiştir.

Küçükpark’ta kafeler başta olmak üzere, restoranlar, pastaneler, barlar ve gece kulüpleri bulunur. Ve günden güne bunların sayısı da artmaktadır. Yani İzmir mekanlar diyarı gibidir. Buraya geldiğinizde siz de yüzlerce kafeden istediğinizde oturabilir, dizaynlarını inceleyebilir ve üniversite gençlerinin atmosferine kendinizi kaptırabilir dolayısıyla kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz. Ayrıca buraya kadar geldiyseniz, hemen 200-300 metre yukarısında bulunan Büyük Park a da uğrayabilirsiniz.

Büyükpark, Küçükpark’a göre daha çok parka benzeyen, ortasında fışkiye bulunan ve çeşitli spor aktivitelerinizi yapabileceğiniz bir alandır. Çevresi de oldukça ağaçlık olduğu için en azından kendinizi bir nebze doğada gibi hissedebilirsiniz.

Peki Küçük Park nerede ve nasıl gidilir? Küçükpark dediğim gibi Bornova’da. Buraya ulaşmak için metro ile Bornova metro istasyonuna gelebilirsiniz. Bornova metronun hemen dibinde bulunan yere diğer ulaşım araçlarıyla da kolayca ulaşabilirsiniz. İzmir’i bilmiyorsanız, haritaya Bornova metroyu girerseniz çok daha kolay şekilde buraya ulaşabilirsiniz.

İzmir Buca Gezilecek Yerler

20. Kadifekale

kadifekale nerede
Kadifekale

Efsaneye göre Büyük İskender’in gördüğü rüyadan sonra kenti kurduğu tepede bir kale. İçerisinde Osmanlı, Helen, Roma, Bizans gibi imparatorluklardan kültürel miraslar barındıran kale, sakinliği ve eşşiz manzarasıyla benzeri olmayan bir konuma sahip. İzmir’e gelip de surların üzerine çıkıp gün batımını izlemeden İzmir’i tam manasıyla görmüş sayılmazsınız.

Konum itibariyle biraz yüksekte olması nedeniyle ulaşımı biraz yorucu. Ancak surlara ulaştığınızda sıcak kanlı ve yardımsever esnaftan hediyelikler alabilir, körfez manzaralı kahvehaneden çayınızı yudumlarken manzaranın büyüsüne eşlik edebilirsiniz.

İzmir Balçova Gezilecek Yerler

İzmir’in eşsiz ilçelerinden biri olan Balçova’da gezilecek yerleri burada görebileceksiniz. Zaman zaman eklemeler de yapacağız.

21. İnciraltı Engelliler Parkı

Sporun, yürüyüşün, pikniklerin deniz ve yeşilin buluştuğu, günün herhangi bir saatinde kullanılabildiği, oturma alanı olarak kullanılan İzmir’in ilk şehir ormanı İnciraltı Şehir Ormanı’nda, oturma doğal taşlar, kayalar ve tahtalar içeren yerler düzenlenmiştir. Ormanın girişi mermer sütunlar ve heykeller ile donatılmış büyük mermer plaklarla kaplıdır. Kuşların korunduğu ve ürediği ormandaki sulak alan tel örgü ile korunmaktadır, ayrıca bir köprü, yürüyüş ve bisiklet yolu düzenlenmiştir. Yenikale’den başlayan bisiklet ve yürüyüş yolu kıyıdan ormana bağlanmış. Demokrasi Meydanı, eski fotoğraflardan çıkarılan ve Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle İzmir’e geri dönen tekneler için Deniz Müzesi yakınında bir iskele inşa edilerek yeniden düzenlenmiş.

Kent ormanında bin meyveye 20 binden fazla ağaç, 16 binden fazla farklı türde bitki dikilmiş. Ağaçkakan, ev serçesi ve büyük baştankara kuş türlerine kuş yuvaları ve tanıtım panoları yerleştirilmiş. Kent Ormanı’nda, İnciraltı Engelli Eğitim ve Kültür Merkezi Bahçesinde, 7 bin m² alanda, mevcut iklimin yanı sıra toprağın iklimi ve yapısına uygun olan engelli vatandaşlarımızın kullanımı için yeşil alanlar düzenlenmektedir. Zakkum ve karabiber ağaçları dikilmiş, çalı grupları ile görseller sağlanmış ve engelli parkurları yerleştirimiş. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

22. İzmir Balçova Teleferik

izmirde fotoğraf çekilecek yerler, balçova teleferikİzmir’de mükemmel bir anı yaşamak istiyorsanız, gidebileceğiniz yerler listesine Balçova Teleferik’i de koyun. İzmir’in Balçova ilçesinde bulunan teleferikte hem ailenizle hem de sevgilinizle unutulmaz anılar yaşayabilirsiniz. Üstelik giriş ücretleri de pahalı değil. Teleferik ile ilgili tüm bilgiyi aşağıdaki yazımıza giderek bulabilirsiniz.

Önerilen Yazı
İzmir Balçova Teleferik Nerede? Nasıl Gidilir? [Balçova Teleferik Fiyatları]

İzmir Sasalı Gezilecek Yerler

23. İzmir Doğal Yaşam Parkı

izmir gezilecek yerler
İzmir Doğal Yaşam Parkı

Şehrin altını üstüne getirdik. Sıradaki durağımız ise doğaya ve hayvan dostlarımıza. Ailecek keyifli saatler harcayabileceğiniz bir İzmir Doğal Yaşam Parkı gezisi eminiz ki size çok iyi gelecek. İzmir turistik yerler listelerinde de yer alan parkımız Avrupa’da da hatrı sayılır yaşam parklarıyla yarışır seviyede. Türkiye’de de ilk olma özelliğine sahip. Ayrıca İzmirin en güzel yerleri arasında da gösterilir.

Hayvansever okurlarımız merak etmesin. İçerisinde bulunan 130’dan fazla tür ve 1500 den fazla hayvanın hepsi doğal yaşam alanlarına birebir hazırlanan ortam ve koşullarda en iyi besin değerlerine göre yaşıyor. Sadece hayvanlardan ibaret değil bu sebeple de. Onlara uygun yaşam alanı oluşturmak için de 3000 den fazla ağaç ve 250’den fazla türü yaşam parkına dikildi. İçerisindeki belli başlı bazı hayvanlara değinecek olursak; ayılar, aslanlar, yılanlar, kuşlar, su aygırları, timsahlar ve daha fazlası…

İçerisinde iki adet kafeterya ve bir adet hediyelik eşya bölümü de var. Yılın tüm günlerinde ziyarete açık. Kapanışı mevsimine göre değişiyor. Otopark sorunu yok. Herşeyi bir kenara bırakın ve doğal yaşamın heyecanına eşlik edin.

İzmir Kuş Cenneti buradan sadece 2 kilometre uzakta. Uğramadan dönmeyin.

İzmir Selçuk Gezilecek Yerler

Tarih açısından çok zengin olan Selçuk’u incelemeden olmaz. Burada Selçuk ta gezilecek yerler nereler onları göreceğiz.

24. Efes Antik Kenti

izmir selçuk gezilecek yerler
Efes Antik Kenti

Öyle tahmin ediyorum ki daha önceden İzmir tarihi yerler muhabbetlerinden duymaya aşina olduğunuz bir yerdeyiz. Evet, İzmir gezilecek yerler arasındaki Efes Antik Kenti sıradaki durağımız. Sizlere burayı en güzel şekilde tarif etmek için kısa bir bilgisel yapmakta fayda görüyorum. Efes’in tarihi M.Ö 9000’li yıllara dayansa da şu anki gezilen Efes Büyük İskender’in(Bu arada Kadifekale maddemizden hatırlarsanız Büyük İskender orada da vardı.) generallerinden Lysimakhos burayı M.Ö 300 yıllarında inşa etmiş. Efes önemli bir liman kentiydi ve o tarihte 200.000 civarı nüfusa sahipti. İçerisinde bulunan tapınaklarından Artemis Tapınağı bildiğiniz üzere Dünyanın Yedi Harikası arasında gösterilir.

Efes’te göreceklerinizi burada anlatmaya kalkmak biraz zor. M.Ö 9000’lü yıllardan itibaren canlı yaşayan bir kentten bahsediyoruz. Kesinlikle gidilip görülmeli. Yıllık 1.5 milyondan fazla ziyaret gerçekleşiyor bu kente dünyanın dört bir tarafından. Liman Caddesi, Meryem Kilisesi, Celsus Kütüphanesi, Büyük Tiyatro, Belediye Binası, Mermer Cadde, Aşk Evi, Skolastika Hamamı, Odeon, Hadrian Tapınağı ve daha sayamayacağım birçok ziyaret yeri mevcut.

Bu Kent hakkında kitaplarlar yazılmış, paneller düzenlenmiş. Size edebileceğim tek tavsiye paraya kıyıp gitmeniz. Şu anki ziyaret fiyatı kişi başı 40TL. Fiyatı Selçuk Belediyesi belirlemiyor bu arada. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından böyle uygun görülmüş. Biz de ufak bir sitem edelim buradan.

25. Meryem Ana Evi (Meryem Kilisesi)

meryem ana evi, meryem ana kilisesi
Meryem Ana Evi ve Kilisesi

Vatikan tarafından kutsal Hac yeri ilan edilen, Hz Meryem’in Havarilerden St. Jean(Yuhanna) ile Hz İsa’nın çarmıha gerildikten sonra burada yaşadığı İzmir’in meşhur yerleri arasında gösterilen kilise.

Büyük olmaktan ziyade mütevazi bir tapınak. İçerisinde Hz Meryem’in orda kalırken uyuduğu oda mevcut. Her yıl 15 Ağustos’ta Hz Meryem’in cennete kabul edildiği gün farz edilerek ayinler düzenlenir. Hristiyanlar tarafından kutsal olduğu gibi Müslümanlar tarafından da kutsal kabul edilip ziyaretler edilir.

Ziyaretiniz sırasında bolca dilek duvarına dilek asan insanlar, kutsal kabul edilen sudan içen Hristiyanlar ve Hz Meryem için ağıt yakan insanlar göreceksiniz. Dediğimiz gibi kutsal bir yer. Manevi havasının ziyaretiniz boyunca sizleri etkileyeceğine eminim.

26. Şirince

selçukta gezilecek yerler, şirince
Şirince

Eski adı “Kırkınca” olan sonraları “Çirkince” olarak anılan bu köy en sonunda layık olduğu isme yani “Şirince” ismine kavuşmuş. Şu meşhur maya takviminde kıyametten kurtulacak olan yer. Zaten popülaritesinin çoğunu ‘kıyamet koptuğunda kurtulacak yer burasıymış’ denilerek kazandı. Adı gibi şirin, zarif ve sakin bir köy iken şimdilerde keşfedilen güzelliği ile turistlerin gözdesi haline geldi.

İzmir gezilecek köyler listelerinde de rastlayacağınız bu şirin köyümüzün sokaklarını turlayın. Köy merkezinde ev yapımı sabunlar, zeytinyağları, el işleri gibi şeylere de vakit ayırın. Kaldırımları arnavut kaldırımı cinsi olan Rum evlerinin yanından geçin. Köyün bir de Hodri Meydan Kulesi var. Oraya çıkıp manzara keyfi yaşayın. Köydeki kiliseyi ziyaret edin. Kumda kahve içmediyseniz daha once mutlaka deneyimleyin. Ve tabi ki Şirince’ye geldiğinizde mutlaka Şirince Şarapları’nı tadın.

Fotoğraf makinanızın ve telefonlarınızın şarjını doldurup da ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Çünkü köy çok doğal ve şirin olduğu için harika kareler yakalayabilmeniz için profesyonel bir fotoğrafçı olmaya gerek yok.

İzmir Foça Gezilecek Yerler

27. Eski Foça

izmir turistik yerler, eski foça
Eski Foça

Sözün gümüş, sükûtun altın olduğu yer. Güneşin dalgalarla dans ederek yerini Ay’a bıraktığı topraklar. Belki taşı toprağı altın değil ama medeniyetler görmüş geçirmiş bir yer. Dile kolay 3.000 yıldır denizci bir kasabadan bahsediyoruz. Kıyılarındaki kahvehanelerden kahkahası, insanların neşesi eksik olmaz burda. Hatta bir efsanesi de vardır. Kara taş dedikleri bir taş vardır. Hangi taş bilinmez ama o taşa basan buraya yerleşir dedikleri bir efsane. Kendine has mutfağı ve yaşam tarzıyla insanın normalde de buradan ayrılası gelmiyor zaten.

Caddelerini gezin, Rum evlerini inceleyin, yerel halkın içine karışın. Balık ekmek yapan bir yer görürseniz hemen alın bir tane. Midye sevmeyen eşiniz, arkadaşınız varsa mutlaka burada bir midye ikram edin. Kısaca denizci kasabasında turist gibi değil de yerli halktan birisiymiş gibi vakit geçirin. Burası İzmir tatil yerleri listelerinde de olduğu için burada bir hafta bile size yetmeyebilir.

Ancak kısıtlı vaktiniz varsa bu saydıklarımı bir güne sıkıştırmayı deneyebilirsiniz. Dediğim gibi burası yaşanacak bir kasaba. Bazı yerler vardır sadece görülür. Bazı yerlerde ise bir müddet orayı yaşaman, havasını teneffüs etmen gerekir. Oradaki hayata karışman gerekir. Gezgin okurlarımız bu dediklerimi anlayacaklardır ve izmir gezilecek yerler listemde buraya dikkat edecektir.

İzmir Çiğli Gezilecek Yerler

28. Sasalı Doğal Yaşam Parkı

sasalı hayvanat bahçesiİzmir’in dünyaca ünlü olan Sasalı hayvanat bahçesi ve Tabiat Parkı’ndan bahsetmemiz gerekiyor. Burası, İzmir’de yaşayan ve özellikle ilkbaharda şehre gelen çocuklu aileler için ilk tercihtir. Diğer hayvanat bahçelerinin soğuk görünümlerinden farklı olarak filler, zürafalar, kaplanlar, yılanlar veya suaygırları gibi aklınıza gelebilecek tüm hayvanlar bu parkta neredeyse doğal ortamlarındaymış gibi harika alanlarda görülebilir. İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan Sasalı Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı, 2008 yılından beri ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 425 bin metrekarelik bir arazide bulunan parkta 125 türden 1.500 hayvan bulunuyor. Hayvanların doğal ortamlarındaymış gibi yaşamaları için titizlikle yaratan alanlardaki bu parkı yılda 1 milyondan fazla kişi ziyaret ediyor.

Parkta Afrika savana, Çocukler için hayvanat bahçesi, Kümes hayvanları barınağı, Yırtıcı kuşlar, Maymun adaları, Tropik Merkez, ördek ve kuğuları da içeren bir gölet vardır. Ayrıca, Asya fillerine ayrılan 14.500 metrekarelik bir alan da ziyaretçilere açık alanlar arasında.

29. İzmir Kuş Cenneti

izmir kuş cenneti nerede
İzmir Kuş Cenneti

İzmir de gezilecek yerler listesi yaparken yer vermeyi düşündüğüm muazzam yerlerden biri de İzmir Kuş cenneti.

İzmir Kuş Cenneti nerede? Kuş Cenneti İzmir’in Çiğli ilçesinde yer alan Çamaltı Tuzlası’ndadır. İzmirin doğal güzellikleri arasında yer alan bu yer, Orman Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmıştır. Bölgenin en büyük özelliği sulak bir alan olması. Bunun da etkisiyle birçok kuş türü burada yer almakta. Kuş Cenneti’ne gittiğinizde karşınıza gri leylekler, siyah leylekler, pembe kanatlı flamingolar, kum kuşları, tepeli pelikanlar ve kırlangıçlar çıkabilir.

Verilere göre bu bölgede yaklaşık 205 kuş türü hayatlarını devam ettirmekte. Bölgenin de 8000 hektarlık bir alan olduğunu da göz önüne alırsak, oldukça geniş bir bölge olduğunu ve hepsinin rahatça yaşamlarını sürdürebildiklerini söyleyebiliriz. Bölge ayrıca kuşların göç yolları üzerinde bulunur. Bunun da etkisiyle her yıl yaklaşık 50.000 kuş bu bölgeyi ziyaret eder ve göçlerini sürdürür.

Kuş Cenneti’ne gittiğinizde bölgeyi ziyaret ederken kuş seyir kulelerine ve gezi bisikletlerine rastlayacaksınız. Eğer siz de isterseniz burdaki imkanları kullanıp, güzel doğanın keyfini doruklanıza kadar yaşayabilirsiniz.

İzmir Kuş Cenneti’ne nasıl gidilir? Buraya gidebilmek için ister özel aracınızı isterse toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Özel aracınızla gidiyorsanız; Karşıyaka sahil yolunu takip edip, Çiğli’ye yaklaşınca Çiğli Organize sanayi kavşağından Kipa istikametine doğru döneceksiniz. Ardından karşınıza tabelalar çıkacak ve onları takip ederek Kuş Cenneti’ne varacaksınız. Toplu taşıma araçlarıyla gidecekseniz; Konak – Mavişehir otobüslerini kullanabilir, ayrıca Koza Sitesinden ESHOT 751 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz.

30. Çiğli Leukai Antik Kenti

izmir çiğli gezilecek yerlerLeukai Çamaltı Tuzlas’ta Üçtepeler denilen bölgededir. Sasalı Köyü’ne, Üçtepeler’in kuzeydeki Hermos (Gediz) Nehri arasında bulunduğu İzmir’in Çiğli İlçesi’nden ulaşabilirsiniz. Leukai şehrinin yer aldığı Üçtepeler Mevkii 2. Derece Arkeolojik Alan, 1998 yılında Ramsar Sözleşmesi’ne uygun olarak 1. Gediz Deltası olarak Gediz Deltası olarak koruma altına alınmıştır. Leukai şehrinin MÖ 383’te Pers Kralı’na karşı bağımsızlık ilan eden Takhos adlı bir Farsça komutan tarafından kurulduğu söyleniyor. Takhos’un başı Leukai sikkelerinin ön yüzlerinde açıkça görülebilir. Takhos’un ölümünden sonraki kaynaklara göre Urla, Leağai şehrini ele geçirmek için Aliağa’daki Klazomenai şehrini ve Kyuka şehrini ele geçirmek istiyor. Bunu kabul etmeyen diğer taraflar Delphoi’deki Apollon merkezine hakem olarak atanırlar. Apollo rahipleri tanrının emrini onlara şöyle aktardılar, Leukai orada ilk kurbanı verecek olana ait.

Her iki tarafta da sadece güneş doğarken önceden belirlenmiş tarihte kendi şehirlerinden yola çıkacaklar. Ancak kuş uçuşu körfezin karşı kıyısında bulunan Leukai, Klazomenai’ye daha yakın olmasına rağmen, karayolu ulaşımı daha uzundu. Klazomenai halkı yarışma gününde, bu zorluğun üstesinden gelmek için son tarihten önce Leukai yakınlarında yeni bir koloni kurarak yola çıktı. Klazomenai, Leukai’ye ilk ulaşan ve Tanrı’ya kurban veren ilk şehir oldu.

İzmir Urla Gezilecek Yerler

Tatil yerlerinden ve turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Urla, pek çok doğal güzelliğiyle herkese ev sahipliği yapıyor. Bu başlık altında Urlada gezilecek yerler nereler onları görebilirsiniz.

31. Urla Karantina Adası

izmir karantina adası nerede
İzmir Karantina Adası

İzmirde gezilecek yerler listesinde yer alan ilginç konumlardan biri de Karantina adası. Neden ilginç diyorum? Çünkü benzerine rastlamanın zor olduğu adalardan biri. Dünyada da tescilli olarak bu gibi 3 ada var. Onlardan biri de bizdeki Karantina adası. Peki buranın özelliği ne?

Karantina adası, 1865 yılında ölümcül hastalıkların yayılmasını engellemek için yapıldı. İnşasını Fransızlar üstlendi. Bildiğiniz üzere o dönemlerde kolera, tifo, çiçek, veba gibi salgın hastalıklar yaygındı ve diğer ülkelere seyahat edenler bu hastalıkları Osmanlı’ya taşımamaları için burada karantina altına alınıyordu. Özellikle Anadolı, Rumeli, Bosna ve Rusya’ya gelip giden hacılar için düşünülüp, işleve getirilmiş olan adanın asıl adı Klazomen Tahaffuzhanesi’dir.

Siz de eğer bu adayı gezmek istiyorsanız İzmir’in Urla ilçesine gelip, gezebilirsiniz. Urla da gezilecek yerler listemi daha sonra genişleteceğim.

32. Urla Çeşmealtı

izmir urla gezilecek yerlerBuraya yaz aylarında gelirseniz, mükemmel denizde yüzmekten daha iyi bir şey olmadığına şüphe yoktur. Buranın en turistik yeri Çeşmealtı olup İçmeler’de bulunan kaplıcaları ile şifa merkezidir. Klizman Plajları, Urla’da mavi ve yeşil kucaklamanın görebileceği doğaüstü bir güzelliğe sahiptir. Tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Urla, bir liman kenti ve görülmeye değer. Türkiye’de altı kazı yapabileceğiniz ilk araştırma ve Liman Tepe Höyüğü ve Klazomenai’yi antik kent listenize dahil etmelisiniz. Karantina Adası, Osmanlı Dönemi camileri, hamamları ve kervansaraylarıyla sizleri bekliyor. Ben asla dalga rastlamak bu adada plaj keyfini söylüyorlar. Ayrıca Anadolu’daki ilk zeytinyağı üretim tesisi, Klazomenai, Gazhane Binası, Necati Cumalı Anıt ve Kültür Evi ve Urla Sualtı Müzesi’nde görülmesi gereken diğer yerlerdir. Tarihi Arasta Çarşısı ve Malgaca Pazarı’na uğrayın ve dükkanları ziyaret edin ve bir şeyler yudumlarken hemen yanındaki Urla Sanat Caddesi’ndeki tatlı kafelerden birinin etrafında oturun.

33. Urla Yassıca Ada 

İzmir ilinin Urla ilçesinde bulunan ve “Günlük Tatil Cenneti” olarak bilinen Yassıcaada, İzmirliler arasında 400 metrelik güzel kumlu plajı ve parlak masmavi denizi ile ekonomik olmanın yanı sıra konforlu bir tatil yapmak isteyenlerin de favorisidir. Keyifli bir gün garantisi olan Yassıcaada’nın 400 metrelik plaj ve mavi denizi, küçük bir tatil kaçamağı yapmak isteyen adanın konukları, kendi yemeklerini ve Büyükşehir Belediyesi Grand Plaza A.Ş. Ayrıca işlettiği kafeteryadan sağlıklı ürünler de alabiliyorlar. Tüm tesislerini konuklar için keyifli bir gün geçirmeleri adına düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, tatilcilerin sağlığı ve güvenliği için hazır bir cankurtaranın yanı sıra doktor ve hemşire içeren bir sağlık ekibine de sahiptir.

İzmir Bergama Gezilecek Yerler

34. Allianoi Antik Kenti

bergama gezilecek yerler
Allianoi Antik Kenti

İzmir’in Bergama ilçesinde yer alan Antik kent, 30 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Bu bölge Helenistik, Prehistorik, Roma ve Bizans dönemlerinde hep yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bundan dolayı o döneme ait önemli bilgiler vermektedir.

Allianoi Antik Kenti, termal bir bölgede kurulmuş olduğu için çeşitli sıcak su kaynaklarının ve ılıcaların burada bulunduğunu görebiliyoruz. Burada Üç katlı Ilıca ve Ilıca’daki mozaikler dikkatinizi çekebilir.

35. Bergama Permagon Antik Kenti

bergama gezilecek yerlerBergama’daki antik kentler bazen karışabilir ve en önemlilerinden biri olan Asklepion Antik Kenti, şehir merkezinde yer almaktadır. Daha çok bilinen ve turist değeri yüksek olan Pergamon Antik Kenti, şehrin tepesinde yer almaktadır. Bu nedenle Akropolis, Akropolis, Bergama Akropolü olarak da adlandırılır. Kazılar burada ilk kez 1877’de başladı. MÖ 280 yılına kadar bilinmeyen Bergama, bu tarihten sonra bir medeniyet ve kültür / sanat merkezi olarak dikkat çekiyor. Lysimakhos, hazinesini Alexander’ın ölümünden sonra Bergama’ya bıraktı. Lysimakhos öldükten sonra, hazinenin bulunduğu kale komutanı Philateiros tarafından özel bir kültür kompleksi inşa ediliyor. Pergamon, oldukça ilginç mimar yapılara ve şehrin tepesinde oyuk üzerine yerleştirilmiş büyüleyici bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Seyahat ederken diğer antik şehirlerden farklı hissedeceksiniz.

Kısaca Akropolis, Bergama şehir merkezinin en ucunda yer almaktadır. Böylece şehre girdikten hemen sonra, işaretler size yol gösterecektir. Bergama’ya girmeden Kınık – Manisa yolundan sola dönerek de daha hızlı ulaşabilirsiniz. Akropolis, şehir merkezine göre 300 metre yükseklikte. Şehir merkezinden geldiğinizde, Kızıl Avlu’yu geçtikten sonra, hemen soldaki eski evler arasında Akropolis’e tırmanmaya başlıyorsunuz. Yaklaştıkça, aşağıdaki gibi bir ayrımla karşılaşacaksınız. Sağ taraf teleferiğe, sol taraf doğrudan akrobasiye gider.

İzmir Çeşme Gezilecek Yerler

İzmir denince akla gelen yerlerden biri de Çeşme. Özellikle yaz aylarında Çeşme’ye gidelim sözünü çok duyabilirsiniz. Bunun başlıca sebebi son yıllarda gelişmesi ve tatilcilere iyi hizmet vermesidir. Siz de eğer İzmir’e gelirseniz Çeşme’ye mutlaka gitmelisiniz. Çünkü Çeşme, güzel denizin yanında tarihi yerleri, termal kaynakları ve doğal güzellikleri içerisinde barındırır. Biz de yazımızın bu bölümünde size İzmir Çeşme Gezilecek Yerler listesi vererek işinizi kolaylaştırmayı amaçladık.

36. Çeşme Kalesi

izmir çeşme gezilecek yerler

Çeşme’ye ayak bastığınızda ziyaret edebileceğiniz ilk yer Çeşme Kalesi. Çeşme Kalesi, 1508 yılında II. Bayezid’in tahta olduğu tarihte inşa edilmiştir. Bu kale Çeşme merkezde bulunan Cumhuriyet Meydanı’na yakın bir konumdadır. Kale Osmanlı mimarisine göre dizayn edilmiş ve Osmanlı’dan izler taşımaktadır. Kaleye geldiğinizde kapıda sizi Kaptan-ı Derya Hasan Paşa heykeli karşılayacak. Daha sonra içeri girdiğinizde çeşitli müzelerin olduğunu göreceksiniz. Bunların arasında 1965 yılında Topkapı Sarayı’ndan getirilen silahların serglendiği Çeşme Müzesi göze çarpıyor. Fakat artık günümüzde bu silahların yerine Erthrai Antik Kenti bölgesinden getirilen eserler burada sergileniyor.

Çeşme kalesini ziyaret ettikten sonra Çeşme gezilecek yerler listesinin kalanına bakabilirsiniz.

37. Altınkum Plajı

çeşme plajları, izmir plajları

Çeşme’ye geldiğinizde elbette denize girmek isteyeceksiniz. Biz de Çeşme’de denize girebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan  Altınkum Plajı’nı size öneriyoruz. Bu plaj adını altın rengi kumsalından almış. Buraya geldiğinizde siz de kumun rengine bayılacaksınız. Ayrıca Altınkum Plajı’nda deniz dalgasız ve deniz suyu diğer Çeşme Plajlarına göre soğuk. Buraya gelirseniz temiz, sakin denizin tadını doyasıya çıkarabilir ve güneşlenebilirsiniz. Altınkum Plajı Çeşme merkeze 10 kilometre uzaklıkta. Ulaşım nasıl diye soracak olursanız, ulaşım için Çeşme’nin birçok yerinden kalkan toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Diğer Çeşme plajlarını görmek için Çeşme Plajları yazımıza göz atabilirsiniz.

38. Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti, çeşme gezilecek yerler

Erythrai Antik Kenti, Çeşme merkeze yaklaşık 26 kilometre uzaklıkta. Ildırı Köyü içerisinde yer alan antik kent, 12 Ion kentinden biri ve ismini Giritli Rhadamanthes’in oğlu Erythro’dan aldığı tahmin ediliyor. Ayrıca toprağı da kırmızı renkli. Bunun da ismine etki ettiği yönünde varsayımlar mevcut.

Antik kent, 1963-1966 yılları arasında yapılan çalışmalar sonucunda günyüzüne çıkartılmış. Bu çalışmalara Prof. Ekrem Akurgal ve Prof. Hakkı Gültekin öncülük etmiş. Kazıdan çıkarılan bazı eserler de hala Çeşme Kalesi müzesinde sergilenmekte.

39. Ilıca Plajı

çeşme ılıca plajı, izmir plajları

İzmir plajları yazımızda da genişçe bahsettiğimiz Ilıca Plajı, Çeşme’de ençok tercih edilen plajlardan biri. Çeşme’de denize girilecek yer arıyorsanız burayı tercih edebileceksiniz. Ilıca plajı, adını plajda bulunan sıcak yeraltı sularından alıyor. Burada deniz gayet ılık. Hatta ilkbahar ve sonbaharda da deniz sıcak olduğu için yüzülebiliyor. Dolayısıyla çocuklu aileler için de ideal bir plaj.

Plaj, 3 kilometre uzunluğunda ve deniz fazla derin değil. Fakat biraz dalgalı. Aslında bu sayede sörf yapmak da mümkün oluyor. Plaja geldiğinizde şemsiye ve şezlong kiralayabileceğiniz işletmeler ve günlük ihtiyacınızı giderebileceğiniz yerler bulunmakta. Çeşme’de gezilecek yerler yazımızdaki ençok dikkat çeken yer olan Ilıca Plajı’nı da anlattığımıza göre diğer yerlere göz atabiliriz.

40. Aya Yorgi Koyu

çeşme aya yorgi koyu

Çeşme plajları içerisinde yer alan yerlerden biri de Aya Yorgi Koyu. Koy, Çeşme merkeze 1 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Dolayısıyla ulaşım basit. Burada daha çok beach clublar bulunuyor. Bu clublar yaz sezonu boyunca konserler ve DJ performanslarıyla ziyaretçilere eğlenceli anlar sunuyorlar. Denizine bakacak olursak da denizin durgun ve berrak renkte olduğunu söyleyebiliriz. Yani denize girmemek için kendinizi zor tutacaksınız. Tabi buradaki clublar biraz pahalı olabiliyor. Bütçeniz uygun değilse, halk plajlarını tercih edebilirsiniz.

41. Dalyan

çeşmede gezilecek yerler

Çeşme gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz yerlerden bir diğeri Dalyan. Şehir merkezinden biraz uzakta olsa da sakin bir yere gitmek isteyenlerin tercih edebileceği yerlerden. Buraya geldiğinizde denize girmek için birkaç seçeneğiniz bulunmakta. İster beach clubları tercih edebilir, isterse halk plajlarını tercih edebilirsiniz.

Dalyan’da Kocakarı Plajı yer alıyor. Burada hem denize girebilir hem de çevresinde bulunan mekanlarda uygun fiyata deniz ürünlerini tadabilir ve diğer ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

42. Delikli Koy

izmirde fotoğraf çekilecek yerler

Alaçatı’ya yakın konumda yer alan Delikli Koy, özellikle yazın ziyaretçilerin ilgi gösterdiği yerlerden biri. Delikli Koy adını, burada bulunan iki plajı birbirinden ayıran bir delikten alıyor. Önceden burası pek bilinmese de bir fotoğrafçı tarafından fotoğraflarının çekilmesi ve internette yaygınlaşması sonucunda oldukça popüler hale gelmiştir. Siz de eğer giderseniz yazın sıcağında birçok çiftin evlilik fotoğrafı çekilmek için buraya geldiğini göreceksiniz.

Delik Koy’da deniz turkuaz renginde ve deniz durgun. Bu sebeple birçok kişi tarafından tercih edilmekte ve kampçılar burada sakinliğin tadını çıkarmak ve güneşin batışını izlemek için kamp atmakta.

Delikli Koy’a gitmek için toplu taşıma aracı bulunmuyor. Bu yüzden kendi imkanlarınızla gitmek zorundasınız. Eğer giderseniz, gittiğinize pişman olmayacağınızı söyleyebilirim.

43. Germiyan Köyü

germiyan köyü çeşme

Çeşme gezilecek yerler listesinde yer vermek istediğim yerlerden bir diğeri de Germiyan Köyü. Bu köy, Çeşme’de bulunan tek Türkmen yerleşiminin olduğu bir köy. Köy, Çeşme merkezine 23 kilometre uzaklıkta ve Çeşme’nin doğusunda yer alıyor. Buraya neden gitmelisiniz? Çünkü köy, ülkemizdeki Slow food hareketine katılan il köy ve doğal ürünlerin yaşatılmasında öncü olan köylerden.

Germiyan Köyü’ne geldiğinizde, Hurma Zeytini, Şekeriçi Damat Lokumu, Bazina, Kopanisti Peyniri, Pirinçli Mantı gibi oraya özgü lezzetleri tadabilme imkanına sahip olacaksınız. Ayrıca köyde bulunan doğal ve yapay güzellikleri de görebileceksiniz.

44. Eşek Adası

çeşme eşek adası, çeşme gezilecek yerler

İzmir Çeşme gezilecek yerler listesinde yer alan ilginç bir yer Eşek Adası. Eşek Adası ismini zamanında buraya salınan ve zaman içerisinde çoğalan eşeklerden alıyor. Ada koruma altında ve dolayısıyla yerleşime izin verilmiyor. Adada yer alan eşeklerin dışında ilginizi çekebilecek şeyler de var. Burada temiz koylar ve sualtı sporlarına uygun yerler bulunuyor. Tatilciler arasında sualtı sporu yapmak isteyenler burayı tercih etmekte.

Eşek Adası, Yunanistan ile yapılan anlaşma ile ziyarete açılmış fakat yukarıda da belirtildiği üzere insan yerleşimine izin verilmemiştir.

45. Kervansaray

çeşme kervansaray oteli

Çeşme Kalesi’ne yakın bir konumda bulunan Kervansaray, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1529 yılında yaptırılmış bir inşa. Kervansaray günümüzde otel olarak kullanılmakta. Geçen yıllar içerisinde hasar görse de yakın geçmişte, aslına uygun olarak restore edilmiş, süslenmiş ve günümüze getirilmiş.

Kervansaray 2 katlı ve içerisinde hem alışveriş mağazaları hem de konaklamak için otel bulunuyor.

46. Ildırı Köyü

çeşme ıldırı köyüIldırı Köyü, Ege’nin incisi İzmir’in Çeşme ilçesindeki en popüler köylerinden biridir. Eski bir balıkçı köyü olan Ildırı, Alaçatı ve Çeşme ilçe merkezinin kalabalığına teğet bir noktadır. Çeşme, antik çağdan günümüze hayatın kesintisiz devam ettiği doğası ve dost canlısı insanlarıyla Ege’nin en keyifli yerlerinden biri olarak öne çıkıyor. Özellikle yaz ve bahar aylarında çok daha güzel olan Ildırı’da sakin bir tatil geçirebilir, balık lokantalarında deniz ürünlerinin ve Ege mezelerinin tadına bakabilir, temiz suyla denize girebilirsiniz. Dahası, tüm bunları yaparken, tıpkı sizin gibi sakin ve huzur arayanlarla birlikte yapacaksınız.

Çeşme’den Ildırı Köyü’ne gitmek biraz zor çünkü yollar çok virajlı. Ildırı, Çeşme ilçe merkezine 26 km, Ilıca’ya yaklaşık 15 km ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na 80 km uzaklıktadır. Bu mesafeyi kendi özel aracınızla ya da Ildırı’ndan Çeşme merkezine ve Ilıca plajlarına direkt minibüslerle ulaşabilirsiniz. Ya da hava yoluyla gidecekseniz havalimanından araba alabilir ya da yaz ve kış aylarında İzmir’in Üçkuyular garajına düzenli otobüs seferlerinden faydalanabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Gezilecek Yerler

Karşıyaka, İzmir’in en önemli ilçelerinden biridir. Burada birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Ayrıca yemek kültürü de gelişmiş bir yerdir. Karşıyaka’da ne yenir yazısından da detayları öğrenebilirsiniz. Fakat önce Karşıyakada gezilecek yerler neler onlara bakalım.

47. Karşıyaka Çarşısı

karşıyaka gezilecek yerler

Karşıyaka Çarşısı birçok ilimizin ana çarşılarından daha kalabalık. Burada ihtiyacınız olabilecek herşey mevcut. Trafiğe kapalı olması ve çok canlı bir bölgede yer alması sebebiyle de günün her saatine kalabalık. Kendi bünyelerinde satış yapan esnafların dışında birçok mağaza var. Aklınıza gelebilecek tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek kadar çok çeşitliliğe sahip.

Marka tutkunları için büyük markaların ve işletmelerin şubeleri çarşıda yer alıyor. Onların yanı sıra ise irili ufaklı her türden işletme mevcut. Yemek yiyebileceğiniz güzel ve temiz işletmeler var. Dinlenmek istediğinizde ise kafeler ve restoranlar sizleri bekliyor olacak. Gezinizden evinize bir hatıra götürmek isterseniz buradan rahatlıkla temin edebilirsiniz.

İzmirde gezilecek yerler içerisinde olmakla kalmayan çarşıyı eğer mümkünse Karşıyaka Spor Kulübü’nün maçlarının olduğu günlerde gezmeyi tercih edin. Kırmızı yeşil atkıların ve formaların içerisindeki birçok spor severin yürüyüşüne ve son ses söyledikleri marşlarına şahit olun. Türkiye’nin en aktif taraftar grubunu yakından izleme şansınız varsa kesinlikle değerlendirin.

48. Bostanlı Günbatımı İskelesi

bostanlı gezilecek yerlerTanıdık izleme teraslarından çok farklı bir formda olan Bostanlı Yaya Köprüsü ve Günbatımı İskelesi, İzmir’in Karşıyaka ilçesinin Bostanlı ilçesinde yer almaktadır. D İzmirDeniz ‘projesi kapsamında 2016 yılında halka açılan Bostanlı Sunset Terrace, Bostanlı Deresi’nin körfeze aktığı noktada, İzmir sakinlerinin binalardan uzak durmalarını ve denizle birleşmelerini sağlıyor. Yapay bir tepeden başlayıp denize uzanan bir dizi ahşap platformdan oluşan Günbatımı iskele, son zamanlarda İzmir’de nereye gidileceği sorusunun en popüler cevaplarından biridir.

Ayrıca Türkiye’nin en mükemmel gün batımı mekanlarından biri olan Bostanlı Günbatımı iskele, Türkiye’nin belirli bir açısında izlenebilir. Körfez manzarasın da oturarak ya da uzanarak keyifli ve huzurlu bir zaman geçirebileceğiniz İzmir’deki gezilecek yerler listenize Bostanlı Yaya Köprüsü ve Günbatımı iskelesini mutlaka eklemelisiniz. Tabii ki, güneşin kavurucu etkisi nedeniyle öğle saatlerinde gün batımını izlemek için oluşturulan Bostanlı Günbatımı iskelesine gitmeniz tavsiye edilmez. Akşamları yemeğe çıkıp Bostanlı Günbatımı iskeleye giderek gün batımı manzarası ve dalga sesleri ile kafanızı dinleyebilirsiniz. İlkbahar kendini gösterirken, en güzel dönemlerini geçiren Günbatımı iskelesine 24 saat ücretsiz olarak gidebilirsiniz.

49. Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

karşıyaka gezilecek yerler

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi İzmir’in en eski fotoğraf evidir. Günümüzde stüdyo olarak nitelendirilen dükkan ve işletmelerin eskideki hali olarak düşünebilirsiniz. Yapının içerisinde eskiden kalma birçok fotoğraflar var. Ve bu fotoğrafların çekildiği fotoğraf makinelerinin yıllar içindeki değişimlerini de görebiliyorsunuz. Ekstra olarak Hamza Rüstem beyin bazı özel eşyaları da sergileniyor.

Tarihi fotoğrafların ve fotoğraf makinelerinin gerçekten etkileyici bir havası var. İçerisini gezerken fark edeceksiniz ki o dönemdeki fotoğraf makineleri çağın en üst ve doruk noktası olarak nitelendirilen eşyalar. Şimdi ise cep telefonlarımızda bile bulunan sıradan bir özellik. Kim bilir, belki ileride elimizdeki son model telefonları da böyle incelerler.

50. Zübeyde Hanım Anıt Mezarı

izmir gezilecek yerler

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün sevgili annesi Zübeyde Hanım’ın mezarına ziyaret etmelisiniz. Anıt olarak yapılan mezar Zübeyde Hanım Caddesi içerisinde yer alıyor. Mezar tüm günlerde ve saatlerde ziyarete açık. Karşıyakada gezilecek yerler açısından değil de tarihi bir şahsiyeti ziyaret etme açısından burayı tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

51. Latife Hanım Anı Evi

Latife Hanım Anı Evi içerisinde biraz dramatik bir hatıra barındırıyor. Kısaca hikayesinden bahsetmek gerekir ise Zübeyde Hanım hastalandığı zaman doktorlar tarafından İzmir’de istirahat etmesi için gitmesi istenir. Mustafa Kemal ise sevgili annesinin istirahat etmesi için İzmir’den yaveri aracılığı ile ev arar. Bu esnada olayları duyan Latife Hanım ise kendi evini Zübeyde Hanım’a tahsis etmek ister. Evin içerisi Zübeyde Hanım’ın tekerlekli iskemlesinin takılmaması için küçük değişikliklere uğradı. Ancak maalesef felç hastası olan Zübeyde Hanım aradan çok bir süre geçmeden burada vefat etmiştir.

İçerisinde bulunan Zübeyde Hanım’ın ve Latife Hanım’ın balmumu heykelleri Eskişehir BB Başkanı Yılmaz BÜYÜKERŞEN tarafından yaptırılmıştır. Buradan kendilerine ülkemizin değerleri adına yaptıkları güzel katkılarından ötürü teşekkür ediyoruz.

52. Tarihi Alibey Hamamı

 

karşıyakada gidilecek yerlerTarihi Alibey Hamamı özel bir durak. İzmirde gezilecek yerler gezinizi bitirdikten sonra yorgunluğunuzu atmak istiyorsanız ve de geziden kopmak istemiyorsanız hem gezi niyetine, hem de yorgunluk atma niyetine tercih edebilirsiniz. Karşıyaka ilçesinin ilk ve tek hamamı olma ünvanını taşıyan Alibey Hamamı misafirlerini tarihi mimarisi ve dokuları ile mükemmel bir şekilde ağırlıyor.

53. CKC Divers Dalış Merkezi

CKC Divers Dalış Merkezi isteyen herkesin kullanabileceği bir dalış merkezi. Özellikle deniz aşığı olan ve dalış meraklısı olan insanların eğitim almak için gittikleri uğrak bir mekan diyebiliriz. Hiçbir donanım ya da malzeme sahibi olmasanız dahi buradan temin edebilirsiniz. Ayrıca dalış eğitmenleri ile beraber dalış yapacağınız için rahat olun ve adrenalinin keyfini çıkarın.

54. Karşıyaka Sahili

karşıyaka sahili

Harika bir manzara eşliğinde İzmir’i karşıdan izlemek… Özellikle de geceleri çok güzel bir görüntü sunan İzmir’i bir de Karşıyaka Sahilinden izleyin. Karşıyakada gezilecek yerler arasındaki en uzun süre kalabileceğiniz yer burası. Sahil kenarında birçok işletme mevcut. Karşıyaka’dan dönmeden önce sevdikleriniz ile beraber oturup kolanızı çiğdeminizi aldıktan sonra burada uzun süre boyunca kalabilirsiniz. Huzurun bir diğer adı Karşıyaka Sahili olsa gerek.

İzmir Karaburun Gezilecek Yerler

İzmir’in en şirin ilçelerinden birine geldi sıra. Aşağıda Karaburun’da gezilecek yerler nereler oraları göreceksiniz.

55. Karaburun İskelesi

karaburun gezilecek yerler

Karaburun iskelesi Karaburun’un kalbi diyebiliriz. Buranın ilk önce manzarasından ve atmosferinden bahsedelim. Manzarası Büyük Ada manzaralı ve iskelede birçok işletme mevcut. Bu işletmelerden geziniz esnasında gerekli olan su ve benzeri ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bunun yanı sıra birçok otel de bu civarda olduğu için muhtemelen en çok uğradığınız nokta burası olacak. Güzel bir atmosfere sahip ve imkanları da mevcut diyebiliriz.

Bizce burayı özel kılan imkanlarına gelecek olursak ise tekne turlarının buradan başlamasının yanı sıra dalış okulları ve kurslarının da burada olmasını söyleyebiliriz. Bu sebeple de Karaburunda gezilecek yerler arasında en popüler nokta burası.

56. Ayşe Kadın Camii

karaburun ayşe kadın camii

Ayşe Kadın Camii bir rivayete göre ölmek üzere olan bir genç kızın vasiyeti üzerine 1300’lü yıllarda yaptırılmıştır. Kimin yaptırdığı ya da vesile olduğu çok net bilinmemekle beraber çok tarihi bir yapıdır. Mimari olarak ise Erken Osmanlı denilen stile sahiptir. Kutsal mekanları ziyaret edilirken (camii,kilise vb.) alınan o ruhani hissi burada iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Gerçekten camiinin çok güzel ve hoş bir havası var.

Camiinin özelliklerine gelecek olursak merkezi tek kubbeli ve rivayete göre Mekke’deki bir camiden esinlenerek yapılmış. Kesme taş ile inşa edilen camii hala daha ihtişamını ve güzelliğini koruyor. Zaten Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altında ve dileriz ki daha uzun yıllar bu güzelliğini ve ihtişamını korur. Ziyaret edilmesi gereken bir yer.

57. Sazak Köyü

karaburunda gezilecek yerler

Sazak Köyü tam olarak çok uluslu köy diyebiliriz. Yani öyleydi. Karaburun’un terkedilmiş tarihi bir köyü olan Sazak Köyü, Rumların ve Türklerin bir arada yaşadığı güzel bir köydü. Şu an harabe olan köyün bir kilisesi ve gayrimüslim mezarlığı var. Birçok yapının rüzgara ve bakımsızlığa dayanmaya çalıştığı köyün öyle bir havası var ki anlatılmaz yaşanır cinsinden.

Köye geldiğinizde fark edeceksiniz ki rüzgar ve kuş sesleri haricinde çıt yok. Ama oradaki eski evlerin arasında gezerken insanın acaba buralarda neler yaşandı diye de aklına sorular gelmiyor değil. Hatta bazı noktalarda sessizlik insanı ürpertiyor. Manzarası çok güzel olan köy İzmirde gezilecek yerler açısından çok uzak. Karaburunda gezilecek yerler açısından ise 25 kilometre uzaklıkta olduğu için şahsi aracınız yoksa gelmeniz de zor.

58. Sarpıncık Deniz Feneri

Sarpıncık Deniz Feneri kamp yapabileceğiniz güzel bir ortama sahip. Ancak yakınında ve civarında yerleşke yok, yolu ise biraz bakımsız olduğu için bazı araçlar için uygun değil. Tabelalar ise sizi belli bir noktaya kadar götürüyor gerisi GPS’ e kalan bir durum. Dezavantajları çok gibi gözükse de gözü pek olan insanlar biraz zorluk çekmenin harika bir manzara için değeceğini düşünüyorlar.

Biz gözü pek olarak buraya gitmedik, yolun son 100 metresinde aracımızla artık gidemeyeceğimizi fark edince yürüyerek devam ettik. Ulaşımı gerçekten zordu ancak akşam güneşinin batışını izlemek harika bir deneyimdi. Fotoğraf çekilmek için de mükemmel bir ortama sahip. Kamp yapmak isterseniz yapabilirsiniz de ancak yerleşim yerlerine çok uzak olduğunu ve herhangi bir acil durumda ulaşımın çok zor olduğunu değerlendirmenizde fayda var. İzmirde gezilecek yerler arasında kamp yapılacak en son yer demek yanlış olmaz ama gezilebilir.

İzmir Menderes Gezilecek Yerler

Menderes’te gezilecek yerler kısmına geldik.

59. Claros Antik Kenti

mendereste gezilecek yerler

Claros Antik Kenti Yunan mitolojisinde önemli yer tutan Kahin Tanrı Apollon’un kehanet merkezlerinden biridir. Bu sebeple de çağlar boyunca önemini ve değerini korumuştur. Yapılan çalışmalar ve kazıların sonucunda birçok tapınak ve mahzen de günümüzde ortaya çıkartılmıştır. Sizler için hem tarihi, hem de kültürel bir gezi durağı olabilir.

Mendereste gezilecek yerler arasında hayranlıkla etrafı inceleyebileceğiniz en güzel yer Claros Antik Kenti diyebiliriz. Birçok tapınak ve sütunlar var. Ortaçağda bu işçiliklerin nasıl yapıldığını insan merak ediyor açıkçası. Ayrıca mimari olarak estetiğin de bu yüzyılda bile insanlara hitap edecek şekilde dizayn edilmesi de ayrı bir araştırma konusu. Ne çok sade, ne de çok karmaşık yapılar.

60. Kalemlik Plajı

menderes gezilecek yerler

Kalemlik Plajı aslında bu yazının konusu değil. Çünkü İzmir plajları ve koylarını ayriyeten tanıtmıştık. Buradan İzmir plajları ve koyları yazımıza da geçebilirsiniz. Gelelim neden gezilecek yerler arasında gösterdiğimize.

İzmir’de gezilecek yerler arasında göstermemizin sebebi kamp alanı olması ve bu kamp alanının içerisindeki çadırların kiralanabilmesi. Birçok gezgin ve tatilci tarafından tercih edilen kamp aynı zamanda plajla iç içe olduğu için mükemmel bir durak. Eğer gezinizde farklı bir macera için ayırabileceğiniz bir gününüz varsa tercih edebilirsiniz.

61. Roma Hamamı

Roma Hamamı MÖ 3. Yüzyılda yapılan bir hamamdır. Hamamı bir kayayı oyarak yapan Romalılar hamamı 2 oda halinde tasarlamışlar. Şifa merkezi olarak kullanılan hamamı günümüzün termal merkezlerine ve kaplıcalarına benzetebiliriz. Gayet güzel ve şık bir yapıya sahip olan alanı gezerken milattan önce bile insanların nasıl modern bir anlayış ile estetik mimariye önem verdiğini görebilirsiniz.

İzmir Güzelbahçe Gezilecek Yerler

İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Güzelbahçe ilçesinde sıra.

62. İnkaya Mağarası

güzelbahçede gezilecek yerler

İnkaya Mağarası Yeşil Köy’de bulunuyor. Belli bir yere kadar aracınızla gidiyorsunuz sonrasında yürüyerek mağaraya ulaşıyorsunuz. Yolu biraz yorucu ve meşakkatli olsa da mağaraya vardığınızda hayran kalacağınıza emin olabilirsiniz.

İzmir’de gezilecek yerler arasında bir mağaranın olması, hem de bu mağaranın eski zamanlarda yerleşim yeri olması sizlere şaşırtıcı gelmiş olabilir ama durum bu şekilde. Mağara eskiden yerleşim yeri olarak kullanılıyormuş. Geniş salonlara ve sarkıtlara sahip mağaranın ışıklandırmaları ve görevlileri var. Güzelbahçe’ye gelip de buraya uğramadan dönmeyin.

63. Yaka Otantik Pazarı

güzelbahçe gezilecek yerler

Pazar günleri kurulan Yaka Otantik Pazarı organik alışveriş yapabileceğiniz bir üretici pazarı. Buradaki kişiler tamamen üretici ve aracısız bir şekilde burada organik olarak kendi yetiştirdikleri ürünleri satıyorlar. Ev yapımı pekmezler, turşular ve daha niceleri daha bu pazarda. Pazar yerinde Güzelbahçe’de ikamet etmeyen kimsenin satış yapamaması ve İzmir’in her yerinden buraya alışveriş yapmaya gelen insanların olması burayı daha da elit bir pazar haline getiriyor. Anlaşılacağı üzere Güzelbahçede gezilecek yerler arasında önemli bir konuma sahip. Sadece gezmekle kalmayıp alışveriş de yapmanızı tavsiye ederiz.

İzmir Bayraklı Gezilecek Yerler

64. Smyrna Antik Kenti

bayraklı gezilecek yerler

Smyrna Antik Kenti İzmir’in antik zamanda kurulduğu yer olarak bilinir. İzmir’de gezilecek yerler listemizin en önemli ve tarihi yerlerinden biridir. MÖ 3000’li yıllara dayanan parçalar bulunan kentte kendinizi büyülü bir kentin kalbinde hissedeceksiniz. Eğer tarihi yapılara ve geçmişe yönelik merakınız varsa kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Mimari olarak da bu eserlerin o zamanın imkanları ile bu günlere kadar gelebilmiş olması şaşırtıcı derecede başarılı.

Burası hakkında ayriyeten belirtmek istediğimiz bir nokta var. Sadece Türkiye’nin değil Dünya Tarihi’nin de önemli yerlerinde Smyrna Antik Kenti’nin daha çok korunması ve bakımlarının yapılması gerekirdi. Ayriyeten hala daha dünya trendleri arasına girmemesinin reklamının tam olarak güzel bir şekilde yapılmadığından kaynaklandığını düşünüyoruz. Umarız Smyrna hak ettiği ilgiye ve bakıma kavuşur.

65. Dünya Barışı Anıtı

bayraklıda gezilecek yerler

Dünya Barışı Anıtı ülkemizin kara olaylarından olan Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden 33 aydın vatandaşımızın adına yaptırılan bir anıttır. Bayraklıda gezilecek yerler içerisinde göstermemizin sebebi ise hem derin anlamı, hem de İzmir’e hakim bir tepede bulunduğu için sahip olduğu manzara sebebiyledir. Anıtın içerisinde kafeler ve restoranlar mevcut. Özellikle gece ziyaret edilmesini tavsiye ederiz.

İzmir Dikili Gezilecek Yerler

Sahil kenarında yer alan ilçelerden biri de Dikili. O zaman gelin Dikilide gezilecek yerler nereler onlara bakalım.

66. Nebiler Köyü

dikili gezilecek yerler

Nebiler Köyü Dikili’ye 18 kilometre uzaklıkta bulunan bir köy. Köyün hemen civarlarında ise şelaleler ve su kaynakları mevcut. Aileniz ve sevdiklerinizle beraber piknik yapmak isterseniz harika bir nokta. Dikilide gezilecek yerler arasında sabahtan akşama kadar vakit geçirebileceğiniz harika yerlerden sadece bir tanesi olan köyde sizleri karşılayacak olan çok sıcakkanlı insanlar var. Güzel bir köy havası sizlere iyi gelecektir.

67. Kalem Adası

dikilide gezilecek yerler

Kalem Adası tam olarak Midilli Adası’nın karşısında yer alıyor. Adanın içerisinde otel mevcut. Özellikle balayı ve özel gün ve zamanlar için tercih edilen adaya rezervasyon yaptığınızda tekneler ile otel görevlileri gelip sizleri kıyıdan alıyorlar. Dönüşünüzde de sizleri kıyıya kadar getiriyorlar. Eşsiz güzellikte ve akvaryum gibi denizi var ve ayriyeten bu denizi mavi bayrak sahibi. Gözlerden uzak, sakin bir yer. İzmir’de gezilecek yerler içerisinde özel gün ve zamanlarda tercih edilmesini tavsiye ediyoruz.

68. Atatürk Botanik Bahçesi

izmir gezilecek yerler

Atatürk Botanik Bahçesi içerisinde barındırdığı 3000’in üzerinde bitki çeşidiyle uluslararası bir botanik bahçesi. Tropikal bölgelerden ve dünyanın birçok dağından özel olarak getirilen bitkiler burada 30 hektarlık bir alanda sergileniyor. Ayrıca kurutulmuş bitki örneklerinin de korunduğu ve araştırıldığı bir Herbaryum Merkezi de bu alanın içerisinde. Geziniz esnasında çok renkli bir gün geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

69. Atarneus Antik Kenti

izmirde gidilecek yerler

Atarneus Antik Kenti Akhanlıların MÖ 4000’li yıllarda kurduğu ve kutsal kaynak anlamına gelen Atarneus ismi verdikleri bir kent. Salgın ve ölümcül hastalıklar nedeni ile terk edilen kentin kalıntıları çok az. Yeterince korunamayan ve çok tahrip olan kenti boş vaktiniz varsa incelemenizi ve gezmenizi tavsiye ederiz. Kısa bir vakte sıkıştırıp buraya gelip çok bir şey göremeden dönmek sizlere vakit kaybı hissiyatı verebiliriz.

70. Çandarlı

dikili çandarlı

Çandarlı bir sahil kasabası. Dikilide gezilecek yerler arasında en popüler kasabalardan diyebiliriz. Çünkü hem sahil kenarı olması, hem de içerisinde tarihi bölgeler olması eğlenceden ve yaşam alanlarından uzaklaşmadan sizlere minik bir gezi yapma fırsatı sunuyor. Buradaki efsaneye göre Çandarlı eskiden kadın savaşçıların işgal edip hükmettiği bir yermiş.

Çandarlı Kalesi gibi birçok tarihi yapısı günümüze kadar özenle korunmuş ve restorasyonları eksiksiz bir şekilde tamamlanmış. Hem gezilebilecek yer, hem de tatil yapılabilecek bir yer. Eğer ailecek bir tatile çıkma planlarınız varsa değerlendirebilirsiniz.

71. Dikili Tekne Turları

dikili gezlecek yerlerİlk yüzme molası, ince beyaz kumu, berraklığı, sakinlik, doğallığı ve mavinin her tonuyla Ege’yi etkileyen Bademli Zindencık Koyu’nda veriliyor. Daha sonra kilin mucizevi etkisi ile daha da güzelleşen Hanımın Koyu’na hareket ediyoruz ve sıcak suyundan çıkmak istemeyeceksiniz, teknede yemek molası veriliyor (tur ücretine dahil). Kil ile peeling yapabileceğiniz bu koydan ayrılmanızdan sonra Kalem Adası ve Ege’nin tüm özelliklerine sahip Garip Adası arasındaki Akvaryum Koyu’na hareket ediyorsunuz. Son durağınız, Kalem Adası’nın karşısında yer alan sakinliği ve ılık suyuyla ünlü Ilıca’ya uğrayarak 18.30’da Dikili’ye varmak. Teknede keyifli zaman geçirdikten sonra bir dönüş yolculuğuna çıkıyorsunuz.

İzmir Ödemiş Gezilecek Yerler

İzmir’in önemli ilçelerinden biri olan Ödemiş’teki gezilecek yerler neler bakalım.

72. Ödemiş Yıldız Kent Müzesi

ödemiş gezilecek yerlerBugün müze olarak kullanılan bina, 1926 yılında eski Keçecizade Hanının kuzey cephesinin ve avlusunun bir kısmına inşa edilmiştir. 1927 yılında Yıldız Oteli olarak açıldığında “Hacı Sadık Çarşısı” olarak bilinen bölgeye “Yıldız Çarşısı” Keçecizade Hanı “Yıldız Han” olarak bilinmeye başladı. Necip Fazıl Kısakürek, Safiye Ayla ve Zeki Müren gibi ünlüler bu otelde kaldı. 2009 yılında restore edilerek Ödemiş ve Küçük Menderes Havzası kültürünü tanıtmak için Kent Arşivi ve Müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. İki katlı binada, alt kattaki odalarda, berber odası, tütün odası sergilenmektedir.

Yukarıda, 11 oda ve 3 koridor, salon, çeyiz odası, efeler odası, otel odası, mutfak, Şükrü Saraçoğlu anıt odası, Dr. Mustafa Şevket Bengisu anıt odası, Ödemiş tarihi odası ve görsel tanıtım odası ziyaret edilmeyi bekliyor. Öykam’da, mutfak eşyaları, gaz sobaları, caminetos, semaverler, barbeküler, ütüler, tartı aletleri ve ağırlıkları, halılar, kilimler, seccade, çeyiz sandıkları, beşikler, dikiş makineleri, dönen tekerlekler, giyim, mücevher, banyo setleri, eyer, eyer, seramik ürünler, lambalar, fenerler, kapı ve dolap kolları, kilitler ve anahtarlar, eczacılık ürünleri, makyaj malzemeleri, duvar saatleri, cep saatleri, madeni paralar, madalyalar ve rozetler, ateşli silahlar ve kesme silahları, yerel dokuma kumaşlar, danteller, kanaviçe, efe ve krep dantel, çemberler, keçe yastıklar ve birçok eski fotoğraf ve belge sergileniyor.

73. Ödemiş Birgi Köyü 

ödemişte gezilecek yerlerÖdemiş’in Birgi Kasabası, Osmanlı tarihinin ve Ege’nin doğasının mükemmel bir birleşimidir. Çakırağa Konağı ve Büyük Camii ile ünlü Birgi’de eski ahşap Türk evlerinden İmam-i Birgivi Medresesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Doğa severlerden fotoğrafçılara, Birgi herkesi mutlu edecek bir Ege şehridir. Ege tatilini planladıysanız ve henüz otobüs biletinizi almadıysanız, rotanızın buradan geçtiğinden emin olun. Birgi; Ulu Cami ve Çakırağa Konağı gibi tarihi binalara ev sahipliği yapar. 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine eklenmiştir. Göreceğiniz yan sokaklarda güzel evlerin önünde oturan hoş konuşkan teyzeleriyle çok sevimli bir yer. Hem fotoğraf hem de tarihi evlerle iyi vakit geçirmek için ideal bir yerdir. Aydınoğulları döneminden kalma mezarlar ve medreseler, camiler, taş konaklar, sokak çeşmeleri; her biri ayrı bir hikayeye sahip olan bütün bir yaşamla, nostalji ve barış isteyenler için neredeyse bir sığınak gibidir. Zamanın durduğunu hissedeceğiniz Birgi, ayrılırken insana geri dönme hissi veren yerlerden biridir.

İzmir Seferihisar Gezilecek Yerler

İzmir Seferihisar’da gezilecek yerleri bu başlık altında görebiliriz.

74. Seferihisar Merkez 

seferihisar gezilecek yerlerSeferihisar, kelimenin tam anlamıyla barışı ifade ederek Türkiye’nin en sakin şehirlerinden biri olarak biliniyor. Temiz plajları ile sadece bununla değil, aynı zamanda antik kenti ve eşsiz mimarisi ile evleri ile denizin tadını çıkarabileceğiniz bir bölgedir. Antik Teos’un limanı olan Sığacık, Ekmeksiz ve Akkum Plajları ile dünyaca ünlü noktalar arasında. Konaklama seçeneklerinin yoğunlaştığı bölgede aynı adı taşıyan kaleyi ziyaret etmenizi öneririz. Kıyı boyunca uzanan balıkçılardan en güzel ve taze balıkları yiyebilir, haftada bir kez kurulan yerel pazarı ziyaret ederek keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Bölgenin en eski ve en önemli tarihi yapısı 5 kilometre uzaklıktaki Teos Antik Kenti’dir. Helenistik Dönemin en büyük ve en ünlü mimarı Hermogenes’in kurucusu Dionysos için inşa ettiği Dionysos Tapınağı’dır.

Ayrıca diğer önemli yapılar arasında yerini alan, 15. yüzyılda yapıldığı düşünülen Kasım Çelebi Medresesi ile Kent Hafıza Müzesi ve Hafıza Evi dikkatinizi çekecek. Toplam 49 kilometre uzunluğundaki Büyük Akkum Plajı ve Akarca Plajı öne çıkan yerler arasındadır ve mavi bayrakla ödüllendirilmiş birçok plaj bulunmaktadır. Sığacık’tan hareket ederek, çevredeki koyları günlük tekne turları ile keşfedebilirsiniz. Mandarin Festivali her yıl Kasım ayında mandalina ile ünlü ilçede düzenlenir ve oldukça eğlencelidir.

75. Sığacık Kalesi 

sığacık gezilecek yerlerTarih, doğa ve teknolojinin aşındıramadığı kalenin tarihi Selçuklu dönemine kadar uzanıyor. Şiddetli depremlerle harap edildiğinde, Aydın oğulları, daha sonra Osmanlılar tarafından onarıldı. Ege Denizi’ndeki önemli stratejik konumu Kaptan Piri Reis tarafından fark edildikten sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın Palak Mustafa Paşa tarafından Teos harabelerinden getirilen taşlar ile yaptırılmıştır. Mevcut hali 1521-1522 arasındadır. Eskiden “Sweetgum” olarak bilinen kale, savunma amaçlı bir deniz üssü olarak kabul edildi.

Deniz tabanında, koğuş denilen askerlerin günlük yaşamlarını ve eğitimlerini geçirdikleri bir dış kale ve bir iç kale vardır ve denizde bu iç kalenin bir kısmına bakan iki burç ve iki kapı vardır. Bazı evlerin ikinci katı kale duvarlarında yükselirken, duvarlar arasında Teos’tan bazı ev duvarları, pencereleri ve taşları görülebilir. Çalıların duvarlarına kuzeye bakan, 1.20 x 50cm. 3 metre arayla siperler var, ama bazıları kapalı. Kaledeki evler bitişik sırada, bazıları tek, bazıları iki katlıdır. Evlerin çoğunluğu kerpiç, çoğunun iç avlusu, iki katlı evlerin cumbalı pencereleri ve ahşap kepenkleri vardır. Evlerin içindeki merdiven ve kapılar tamamen ahşaptır.

76. Sığacık Değirmen 

izmir seferihisar gezilecek yerlerBüyük bir ilgi gören Ata Demirer’in filmini izlediyseniz, Sığacık’ın simgesi haline gelen değirmeni görmüş olmalısınız. Sığacık’a gelirken değirmeni ziyaret edilecek yerler listenize eklemelisiniz. Akkum Plajı’nın yanındaki otelde bulunan değirmen, Sığacık manzarasını seyredebileceğiniz en güzel yerlerden biri olduğu için buradaki gün batımını kaçırmamanız gerektiğini hatırlatalım. Üstelik Sığacık’ın en fotojenik görüntüsü burada olduğundan, tatiliniz boyunca mutlu bir şekilde bakacağınız harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

77. Sığacık Güneşköy Plajı 

İzmir’den 50 kilometre uzakte, sevimli ve arkadaş canlısı eski bir balıkçı köyü. Sığacık, sahildeki limanı çevreleyen bir kalede inşa edilmiştir. Sığacık’ın geçmişi, her türlü meyve ve sebzenin bolca yetiştirildiği doğal bir durumda. Salatalık, domates, patlıcan, biber, karpuz her türlü meyve.

Oteller ve pansiyonlar diğer tatil köylerinden çok daha ucuzdur. Oteller ve pansiyonlar çoğunlukla Sığacık Kalesi’ne yakındır. Plajlar yaklaşık bir kilometre uzaklıktadır. Plajlarda minibüs ve şehir içi otobüs vardır. Önemli not: Sığacık limanında denize girilmesinie izin verilmez.

78. Cittaslow Botanik Park 

İzmir’in güneyinde bulunan Seferihisar’ın Etrüskler veya İyonyalılar tarafından kurulduğu ile ilgili iki teori vardır. Özellikle Teos ve Lebedos Antik Kentleri, Myonnesos Adası, medreseler Aka, Karia, İyon, Farsça, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin izleri ve hamamlarda görülebilir. Seferihisar’da mandalina bahçeleri, zeytinlikler, üzüm bağları, enginar tarlaları ve verimli topraklarla tarım, geçim kaynağıdır. Turizm 49 kilometrelik sahil şeridi, Sığacık Kalesi ve Ürkmez bölgesinde etkilidir. Seferihisar, 2009 yılında kentlerin küreselleşmesine karşı çıkan Cittaslow hareketine katılıyor. 28 ülkede 182 üyesi bulunan bu birliğe üye olan şehirler, belirtilen kriterler çerçevesinde proje geliştirmek ve uygulamak zorundadır. Seferihisar’ın küreselleşme kenti ve sendikaya tekdüze bir bakış açısı getiren kriterleri yerine getirmesi, Türkiye’nin ilk Cittaslow’un özelliklerini taşıyor.

İzmir Aliağa Gezilecek Yerler

İzmir Aliağa’da gezilecek yerler aşağıda.

79. Aliağa Aigai Antik Kenti 

aliağa gezilecek yerlerİ.Ö. 1100’den Ege’nin kuzeyine yerleşen Aioller tarafından Yunt Dağı eteklerinde kurulan şehir, günümüze kadar sağlam kalabilen eserleriyle ulaşmıştır. Köseler Köyü sınırları içinde yer alan yerleşim Nemrut Kalesi olarak da bilinir ve tarihi Helen uygarlığına kadar uzanır. Heredot’un hatırladığı 12 Aiol şehrinden biri olan Aigai, şehri çevreleyen surları ve muhteşem taş işçiliği ile dönemin muhteşem mimarisini gözler önüne seriyor. Şehrin en parlak dönemi Bergama Krallığı dönemidir. Ancak Aigai, MS 17’de tüm Ege Bölgesi’ni sarsan depremde de yıkıldı. Aigai şehrinin en büyüleyici yapısı şüphesiz Agora’dır.

Yamaç üzerine kurulan kentin çarşısının orta katı depo, alt katı ise dükkan olarak düzenlenmiş ve bugüne kadar kendini koruyabilmiştir. Yaz aylarında 09:00 ile 19:00 arasında ve kış aylarında 08:00 ile 17:00 arasında ziyaretçilere açıktır ve giriş için herhangi bir ücret talep edilmez. Antik Kente Ulaşım için Aliağa Yeni Şakran ana yolundan ayrıldıktan ve 13 km geçtikten sonra Köseler Köyü’ne gidebilirsiniz. Kendi arabanızla şehre gidebilir veya taksiyle 100 TL’ye ulaşabilirsiniz.

İzmir’deki gezilecek yerler ve İzmir çevresi gezilecek yerler nereler, tüm detaylarıyla verdim. Yazıya eklemeler de yapacağım. Böylece İzmir’de görülecek yerler nereler onları görebileceksiniz. Sizlerin de bu yerler hakkındaki yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı beklerim.

Sık Sorulan Sorular

Sık sorulan sorular bölümünde, ayrıntı istemeyenler için sorulara kısa kısa cevap vereceğim.

İzmir Gezilecek Yerler Nereler?

Alsancak, Efes, Şirince, Teleferik, Tarihi Asansör, Homeros Vadisi, Çeşme sahilleri ve Saat Kulesi gibi yerler İzmir’de gezilecek yerler listesinin başında yer alıyor. Tüm bu yerleri gezmenizi mutlaka tavsiye ederim.

İzmir’de Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Efes Antik Kenti, Selçuk Kalesi, Saat Kulesi, Kemeraltı Çarşısı, Kızlarağası Hanı gibi yerler İzmir tarihi yerleri arasında yer alıyor.

İzmir’de Nereye Gidilir?

Tarihi Asansör, Teleferik, Bostanlı, Alaçatı, Eski Foça ve Kıbrıs Şehitleri caddesi, İzmir’de gidilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

İzmir’in En Güzel Yerleri Nereler?

İzmir’de birçok güzel yer bulunmaktadır. Bostanlı, Alaçatı, Eski Foça, Göztepe ve Alsancak gibi yerler en çok ilgi gören yerler arasında yer alıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezmeyi ve içerik üretmeyi seven bir kişi, geleceğe dair umut dolu hayalelleri var. İçeriklerimde eklenmesi gereken, güncellenmesi gereken yerler varsa yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (11)

 1. admin_avatar
  10 ay önce

  İzmir’in en güzel gezilecek yeri Bostanlı Alaçatı Foça yerleri kaçırılmayacak turistik yerler olarak görüyorum. Herkesin görmesini tavsiye ediyorum.

 2. admin_avatar

  İzmiri böyle bilmiyorum gerçekten Türkiye de gezilecek yerler başında geliyor çok güzel ve değişik manzaraları var insan bu şehir de gezerken kendini çok mutlu ve huzurlu hissediyor

 3. admin_avatar
  9 ay önce

  bu yaziyi ariyordum, izmir’de gezilecek harika yerler varmis biz bilmiyormuşuz!

 4. admin_avatar

  Izmirde gezilecek bu kadar çok yer olduğunu bilmiyordum bir dahaki gelişimde mutlaka diger yerleri de gezeceğim teşekkürler:)

 5. admin_avatar
  6 ay önce

  Selçuk kalesi, kızlarağasını gezmiştim. Gerçekten mükemmel yerler. Keyifli aldığım. İyi zaman geçirdiğim. Bir geziydi izmir başka bu yerleri herkese tavsiye ederim. Harika yerler. 👍

 6. admin_avatar
  6 ay önce

  İzmirde bu kadar çok gezilecek yer olduğunu bilmiyordum çok iyi oldu keşfettiğim

 7. admin_avatar
  5 ay önce

  İzmir’de okadar yer varmiski gezilcek birdahaki geleceğinde çok yer gezicem yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim 🙏

 8. admin_avatar

  İzmir’de gezilecek yerleri çok güzel anlatmissiniz. Buraya bakarak gezdik çok güzel oldu. Teşekkürler.

 9. admin_avatar

  İzmir de sadece Bornova ve sahili var sanıyordum gezilecek yer. Fakat çok güzel yerler varmış . Yeni öğrendiğim için mutluyum.

 10. admin_avatar

  Izmirde gezilecek yerler olarak sadece saat kulesi kordon var sanıyorduk meğerse ne kadar çok ve güzel yerler varmış

 11. admin_avatar
  1 ay önce

  İzmir’in en güzel yerlerini yazmışsınız teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir