1. Ana Sayfa
  2. Gezilecek Yerler
  3. Eskişehir Gezilecek Yerler [EN DETAYLI ESKİŞEHİR GEZİ REHBERİ]

Eskişehir Gezilecek Yerler [EN DETAYLI ESKİŞEHİR GEZİ REHBERİ]

eskişehirde sevgiliyle gidilecek yerler
Yazımızı Puanlayabilirsiniz!
[Total: 1 Average: 5]

Eskişehir gezilecek yerler bakımından yemyeşil doğası ve turistik mekanlarıyla günümüzde popülerleşen şehirlerden bir tanesi. İç Anadolu bölgesinde yer alan Eskişehir huzurlu yapısı gereği popülerliğini uzun süre devam ettirecek gibi görünüyor. Bu nedenle biz de sizlere Eskişehirde gezilecek yerler nereler sizlere anlatacağız.

Eskişehir’in kurtuluş savaşı sırasında birçok bölgesi büyük görevler üstlenmiş, bu yüzden Eskişehir’in her bir karışı tarihi önem taşıyor. Toplam 14 ilçesi bulunan Eskişehir 871bin nüfusa sahip olmakla birlikte bol mekanı ve sosyal insanları sayesinde Eskişehir’i gezmeyi daha eğlenceli kılıyor. Eskişehir gezilecek yerler ve Eskişehirin tarihi yerleri nerelerdir ilçe ilçe ayırarak anlattığım yazıda bütün soruların cevaplarını görebilirsiniz. Eğer Eskişehir’i ziyaret etmeden önce bir Eskişehir gezilecek yerler listesi hazırlamayı düşünüyorsanız, yazıdaki yerleri not alın derim.

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Eskişehir’e gelmeyi düşündüyseniz Eskişehir’de ne yapılır, Eskişehir’de nereye gidilir diye düşünmüşsünüzdür. O halde bu gezi rehberi tam size göre. Arkadaşlarınızla Eskişehir’e geldiğinizde nereye gideceğinize siz yön verin.

Eskişehir’in 14 ilçesinin isimleri: Tepebaşı, Odunpazarı, Sivrihisar, Çifteler, Seyitgazi, Alpu, Mihalıççık, Mahmudiye, Beylikova, İnönü, Günyüzü, Sarıcakaya, Mihalgazi, Han. Bu sırayla da Eskişehir gezilecek yerleri tanıtacağım. O zaman Eskişehir gezi rehberi yazımıza başlayalım.

Eskişehir Merkezde Gezilecek Yerler

Eskişehir’in merkez ilçesi Tepebaşıdır. Aslında merkezi Odunpazarı ve Tepebaşı ilçelerinden oluşuyor. Tepebaşından başlayacağım. Eskişehir Tepebaşı gezilecek yerler nerelermiş gelin beraber bakalım.

Porsuk Çayı ve Adalar

eskişehir gezilecek yerler, eskişehir merkezde gezilecek yerlerPorsuk çayı ve adalar, Eskişehir gezilecek yerler listemizin en yoğun ve hareketli bölgesidir. Porsuk çayı boyunca çevrelenmiş kafe ve restroranlar, bölgenin sabah akşam canlı kalmasında etken.

Üniversite öğrencilerinin ve yerli halkın oldukça fazla uğradığı bu mekanda  porsuk çayının huzurunu ve kafedeki insanların sosyalliğine şahit olursunuz. Bu bölgede sevdiklerinizle oturup beraber bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Şehre özgü kafelerin arasında Starbucks gibi ünlü markalar ve restoranlar bulabilirsiniz.

Tabi herkes kafe ve restoran gibi mekanlarda rahat hissetmeyebilir veya sevmeyebilir. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız üniversiteli gençlerin de yaptığı gibi yanınıza kahvenizi ve atıştırmalık yiyeceklerinizi alıp çimlerde keyif yapabilirsiniz.

Köprübaşı

eskişehir gezilecek yerlerKöprübaşı, üzerinden tramvayların, altından porsuk nehrinin geçtiği bölgedir ve Eskişehir’in çarşısının merkezidir. Eskişehir’e gelirken telefonlarınızı ve kameralarınızın belleklerini kontrol etmeyi unutmayın. bol bol fotoğraf çekileceğiniz ve manzarasına doyum olmayan bu bölgeyi fotoğrafla ölümsüzleştirmemek elde değil. Köprünün bir ucu Doktorlar ve Cengiz Topel Caddesine diğer ucu ise 2 Eylül Caddesine bağlı. Bu caddeler araç trafiğine kapalı olmasıyla birlikte bir sürü alışveriş merkezi ile dolu.

Sazova Parkı

eskişehirde sevgiliyle gidilecek yerlerSazova Parkı, tam adıyla Bilim, Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir’in en büyük ve en güzel parkıdır. Çoğunlukla çocuklu ailelerin keyifli zaman geçirebileceği bu parkta eğlenmek olabildiğince mümkün.

Sazova Parkı içinde çok çeşitli yapılar ve etkinlik alanları bulunuyor bu sayede çocuk-yaşlı, genç-yetişkin gözetmeksizin herkesin ilgisini çekeceği ve mutlu vakit geçirebileceği bir yer olmakta. Özellikle Eskişehir’e ilk kez gelen kişilerin mutlaka Eskişehir gezilecek yerler listesinde ilk üçte olmalı.

Bu fotoğrafta gördüğünüz yapı Sazova Parkının en ünlü yapılarından Masal Şatosu. Şato içinde çocuklar için özel rehberli turlar ve çeşitli gösteriler yapılıyor. Çıkıp Sazova Parkını seyredebileceğiniz bir teras ve Geziden döndüğünüzde sevdiklerinize hatıra için hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanlara sahip. Ek olarak da yorulduğunuzda dinlenebileceğiniz hoş kafeler bulunuyor.

Tasarım açısından Disneyland’e benzeyen Masal Şatosu, Türkiye’deki önemli kulelerin ve tarihi yapıların tasarımlarını taşıyor. İstanbul’daki Kız Kulesi ve Antalya’daki Yivli Minare gibi yapılardan ilham alındığını görebilirsiniz.

Eskişehir Odunpazarı Gezilecek Yerler

Seyahatnamelerde övgü gören Odunpazarı, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de büyük övgü ile söz edilerek yerini almış. Gizemli ve ihtişamlı görüntüsüyle gelen ve görenleri kendilerine doyumsuz bir hayranlık bırakan Odunpazarı ve bütünlüğü tamamlayan eşsiz Odunpazarı Evleri, kültürel ve görsel şölenle gözlerinizi kamaştırıyor. Anlaşıldığı üzere Eskişehir Odunpazarı gezilecek yerler yazıma Odunpazarı Evleri ile başlayacağım.

Odunpazarı Evleri

eskişehirde sevgiliyle gezilecek yerlerOdunpazarı dendiğinde hemen karşınıza çıkacak olan Odunpazarı Evleri tarihi ve turistik bir semt. Odunpazarı’nın dar sokaklarında dolaşırken Osmanlı mimari yapılarının örneklerini göreceksiniz. 2-3 katlı bu evler konaklama için kullanılıyorlar. Bunun yanında yenilenen evler günümüzde otel, müze, butik, kafe, restoran ve ufak dükkanlar olarak gezmeye gelen kişilerin hizmetine açık durumda.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Çoban Paşa tarafından 1525 yılında Mimar Acem Ali’ye yaptırılmış olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Odunpazarı bölgesinin en önemli dini yerlerinden biri. Uzun yılar boyuna cami ve külliye olarak hizmet veren bu yer turistik amaçlar için de günümüzde hizmet vermekte.

Balmumu Müzesi

eskişehir de sevgiliyle gidilecek yerlerBalmumu müzesi, Eskişehir’in en önemli kültürel mekanıdır. Müzede koleksiyonu ile herkesin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Bu çarpıcı koleksiyonda yerli ve yabancı isimlerin büyük özenle hazırlanmış balmumu heykellerini görebilirsiniz.

Resmi adı “Yılmaz Büyükşeren Balmumu Heykeller Müzesi” ‘dir. 160 heykelin bulunduğu müzede Türkiye siyasi tarihinde kilit roller üstlenmiş isimler başta olmak üzere sanat ve televizyon dünyasından ünlülerin gerçek boyutlu heykelleri bulunmakta. Balmumu müzesinin gelirleri kız çocuklarının ve engelli çocuklarının eğitimi için kullanılıyor.

Şelale Park

Eskişehir manzarasını doyasıya seyredebileceğiniz, Odunpazarı’nın üst kısımlarında kalan Şelale Park görüntüsüyle hayran bırakıyor. Park içinde olan bu yapay şelale sayesinde Şelale Park adını almış. Bunun yanında şelalenin dışında ufak bir yel değirmeni, çocuklar için oyun grupları, kafe, restoran ve Don Kişot Heykeli bulunmakta. böylece Şelale Parkı çocuklarınızla veya sevdiklerinizle manzaraya karşı mutlu ve kaliteli zaman geçirebileceğiniz bir ortam sunuyor.

Eskişehir Sivrihisar Gezilecek Yerler

Yüzölçümü olarak Eskişehir’in en büyük ilçesidir. Nasreddin Hoca, Yunus Emre, Aziz Mahmut Hüdai, Hızır Bey gibi büyük Türk isimlerinin Sivrihisar’dan çıktığı bilinir. Anadoluda bakanlar kurulunun ilk toplandığı yer olma unvanına sahip olmakla birlikte, 1926 yılından önce Eskişehir Ankara’ya bağlıydı.

Sivrihisar köyleri, gezilecek yerleri, tarihi mekanları, yöresel yemekleri ile turistlerin ve gezmeye gelenlerin büyük ilgisini ve beğenisini topluyor. Gelin bakalım bu Eskişehir Sivrihisar gezilecek yerler arasından nereye gitmeyi daha çok isteyeceksiniz.

Ermeni Kilisesi

sivrihisar gezilecek yerler1881 yılında inşa edilen kilisenin iki tarafında Çan kuleleri bulunmaktadır. Kızıl kilise de denilen bu yapı kesme taştan yapıldığı için bu ad verilmiştir ve belli belirsiz fresklerle bezelidir. Arka kısmında vaftiz odası bulunan bu kilisenin Güney kısmında papaz odası da bulunuyor.

Ulu Camii

sivrihisarda gezilecek yerlerUlu Camii, büyük ahşap direkleriyle birlikte Anadolu’nun en büyük ahşap direkli camisi olarak bilinir. Mevlana Celaleddin Rumi’nin müritlerinden ve II.Gıyaseddin keyhüsrev’in sahiplerinden Emineddin Mikail tarafından 1274 yılında yaptırılmıştır.  1440 yılında onarılan bu Cami Fatih Sultan Mehmet dönemi kadınlarından İstanbul’un ilk Kadısı Hızır Bey tarafından onarılmıştır.  Çatısını 67 tane ahşap direk taşımaktadır. Motiflerle bezeli olan 6 direğin üzerlerinde rozet, palmet, geometrik ve bitkisel motiflerle bezendiklerini görebilirsiniz.

Eskişehir Çifteler Gezilecek Yerler

Antik dönemlerden bu yana yerleşimler bulunduğu bilinen bu yörede pek çok sayıda höyük görülmektedir. Osmanlı döneminde iken çok önemli bir tahıl üretim merkeziymiş. Bu yörenin ismi  1795 yılında “Çifteli” yani “Çiftlik-ü Hümayun” olur. 19. yüzyılın başında “Çifte Evler” olarak kullanılan isim daha sonra “Çifteler” olarak kullanılmaya başlanır. Şimdi gelin sizinle beraber Eskişehir Çifteler gezilecek yerler nerelermiş ve tarihi izlerini nerelerinde taşıyormuş görelim.

Sakaryabaşı

çifteler gezilecek yelerİlçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta olan Sakaryabaşı, Sakarya Nehri’nin doğduğu yer olarak bilinir. Burada gerek balıkları ve gerekse rengarenk bitkileri ile capcanlı bir akvaryum gibi olan bir göl oluşmuştur. Mutlaka gelmeniz gereken bir yer olan Sakaryabaşı balık lokantaları, çay bahçeleri, piknik ve mesire alanları ile eğlenceli vakit geçirebileceğinizi garantiler durumda.

Hamamkaya

Çifteler ilçesinde bulunan Frigler döneminden kalan Hamamkaya, kapalı ve açık havuza sahip bir hamamın kalıntılarını bulundurmaktadır. Günümüzde ise sadece geriye temelleri kalmıştır.

Eskişehir Seyitgazi Gezilecek Yerler

Eskişehir İl merkezine 43 kilometre uzaklıkta yer alan Seyitgazi ilçesi çok sayıda tarihi yapı bulundurması ile bilinmektedir. Adını Arapların İslamiyet’i yaymak için Bizans İmparatorluğu’na karşı verdiği mücadele sonucunda şehit düşen Battal Gazi’den almıştır. Şimdi Eskişehir Seyitgazi gezilecek yerler nerelermiş bir bakalım.

Doğanlı Kalesi

eskişehir seyitgazi gezilecek yerlerSeyitgazi’de Çukurca Köyü’nün yakınlarında yer alan  Frig döneminde yapılan Doğanlı Kalesi, Roma ve Bizans döneminde de kullanılmıştır. Bu sebeple Kale içinde Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar bulunmaktadır. Dışarıdan görülen efsanevi yapısıyla görülmeye değer bir hava katıyor.

Seyyid Battal Gazi Külliyesi

Seyit Battal Gazi Külliyesi için söylenenlere göre Seyit Battal Gazi’nin kabri Bir Rüya sonucunda bulunur. 1. Alaeddin Keykubat’ın annesi Ümmühan Hatun buraya önce bir türbe ardından da cami yaptırmıştır. Günümüzde külliye türbe etrafında şekillenmiştir. Külliye, medresesi ile İslami ilimlerin öğretildiği Merkez haline gelmiş olur. Önce Kalenderi dervişlerinin sonra Bektaşiliğin merkezi haline gelmiştir. Rivayetlere göre Hacı Bektaş-i Veli Külliyesi ziyaret edip Orhangazi’den burayı imar etmesini ister. Orhangazi bin adet ev halkı oturtarak bu ilçeyi büyütür. Böylelikle bu külliye Bektaşilerin en önemli ziyaretgahı halini alır. Ve mezhep farketmeksizin Bütün Müslümanların oldukça değer verdiği ve toplayıcı bir isim olur.

Eskişehir Alpu Gezilecek Yerler

Frigya olarak anılan Alpu bölgesini2000 yıllarında Hititler, Hitit topraklarına dahil ederler. Uzun zaman geçmeden Frigler Hitit egemenliğine son vererek yayılırlar. En sonunda Alpu ilçesinde Eskişehir ovasına yerleşerek bir Krallık kurarlar. Bütün Frigya M.Ö.116 yıllarında Roma İmparatorluğu’nun idaresine geçer ve bu bölgede Roma-Frig halkı kaynaştırılarak iskan ettirilir. Eskişehir Alpu Gezilecek yerler listemizde Tarihi yerler çoğunlukta olacak gibi gözüküyor. Gelin bakalım.

Deredop Kanyonu (Saklı Kanyon)

eskişehir alpu gezilecek yerlerKaracaören Köyü’nün kuzeydoğusunundan başlayıp Yaklaşık 5km uzunluğunda devam eden aralarında 40 metreyi aşkın muhteşem 28 şelale ve şelalelerden oluşan minik göletler bulunur. Doğa harikası olan Deredop Kanyonuna ulaşmak sadece orman yolu ile sağlanmaktadır. Çok geniş bir alanı kaplayan Deredop Kanyonu dağcılık ve ekstrem su sporları için kullanılmaktadır. Eskişehir gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmamanız gereken Deredop Kanyonuna dışarıdan bakıldığında zor görülen bu yer kesinlikle görülmeye değer.

Uyuz Hamam Kaplıcası

İlçe merkezinin 16 kilometre güneydoğusunda kalan Uyuz Hamam Kaplıcası, 29 derecelik termal su, 1.5  metre derinlikten küçük bir Havuzun içine çıkar havuza doğru taşarak doldurur. Özellikle deri hastalıklarına çok iyi gelen kaplıca suyundan içme ve banyo şeklinde yararlanılıyor. Ayriyeten su yatağındaki çamur şifa niyetine kullanılır ve cilde sürülür. Bu nedenle turist-yerli farketmeksizin bu hamamlar çok uğrak yerler olmakta.

Ulubük Mağarası

Ulubük Mağarası ilçe merkezinin 30 kilometre kuzeyinde Ulubük yaylasındadır. Sakarya Nehri’nin karşısında ormanlık bir alanda bulunan mağaranın içi zengin damlataşları ile kaplı olduğundan görsel bir şölen sunuyor. Fakat buraya ziyarete gelecekseniz mağaranın içinin çok küçük ve basık olduğunu bilmelisiniz.  Bu yüzden mağara içinde yürümekte zorlanabilirsiniz.

Eskişehir Mihalıççık Gezilecek Yerler

Mihalıççık ilçesinde gezip görülmeye değer birçok yer bulunmaktadır. Doğal güzelliklere sahip Mihalıççık ilçemizde sizin için Eskişehir Mihalıççık Gezilecek yerler listesini hazırlıyorum.

Yunus Emre Külliyesi

yunus emre türbesi eskişehirYunus Emre Külliyesi, ilçe Merkezine bağlı olan Yunus Emre Köyünde yer alıyor. Külliye; kültür evi, çeşme, türbe, müze, camii, şadırvan ve Yunus Emre Heykelinden oluşuyor. Söylenenlere göre 13.yy’dan kalma Yunus Emre’ye ait olan mezar, Yunan işgalinde Yunanlılar tarafından yıkılması üzerine Yunus Emre’nin naaşı 1949 yılında ikinci mezarına taşınmış.

Burada Bulunan müzede Yunus Emre’ye ait şiirler, onu tanıtan kitaplar, çeşitli fotoğraflar bulunmakta. Yunus Emre’nin ilk mezarına ait olan Selçuklu Dönemine ait mimari parçalar da bu müzede sergilenmektedir. Eskişehir gezilecek yerler listenizde bulunmalı. Buraya geldiğinizde müzeye uğramanızı kesinlikle öneririm.

Koçakkıran Mağarası

Oltuk köyünde Yer alan Koçakkıran Mağarası, içinde bulunan damlataşları, sarkıtlar, dikitler, sütunlar, damlataşı havuzları ve farklı şekillerdeki damlataşları ile ilgiyi üzerine çekiyor. Mağaranın karşısında bulunan Sakarya Nehri ve Gökçekaya Baraj Gölü Mağaranın gizemli görüntüsüne Farklı bir güzellik katıyor.

Çatacık Orman İçi Dinlenme Yeri

Doğa ile iç içe olmak ve güzel vakit geçirmek için en iyi seçeneklerden birisi de piknik yapabileceğiniz bir omandır elbette. Diğer bir Eskişehir gezilecek yerler listenizde olması gereken Eskişehir’e gelirseniz Çatacık’a uğramayı unutmayın.

Eskişehir Mahmudiye Gezilecek Yerler

Cumhuriyetin ilanından sonra ilçe olan Mahmudiye, Eskişehir-Afyonkarahisar karayolu üzerinde kurulmuştur. Turistik özelliklere sahip olmayan bu ilçe Osmanlı döneminden günümüze kadar uzanan süreçte haralar önem kazanmıştır. Bunun sonucunda at yetiştiriciliği, haraları ve Arap atları ile öne çıkıyor.

Üzülerek söylemeliyim ki bu şirin ilçenin turistik mekanları olmadığı gibi tarihi yapılar da bulunmamakta. Belki Arap atlarına ilginiz varsa uğrayabilirsiniz.

Eskişehir Beylikova Gezilecek Yerler

Ankara-Eskişehir demiryolu hattı Beylikova’nın içinden geçmekte. Bundan dolayı ulaşım problemi yoktur. Beylikova, Porsuk Nehri’nin kıyısına kurulmuştur. Tarım ve hayvancılıkla ekonomisini sağlayan Beylikovada süt üretimi özellikle önemlidir.

Ne yazık ki burada da tarihi ve turistik yapılar mekanlar bulunmadığı için liste dışında kalıyor.

Eskişehir İnönü Gezilecek Yerler

Soyadını buradan alan İsmet İnönü, Bizans döneminden kalma “inler” nedeniyle İnönü olarak adlandırılmıştır. Buranın en büyük özelliği ise Türk Hava Kurumu tesisleridir.

İnönü Mağarası

inönü gezilecek yerlerİlçe merkezine yakın olan İnönü Mağarası İnönü ovasında bir tepede yer alıyor. Mağaranın yapısı basamaklar şeklinde yükseliyor ve mağaranın girişi geniş ağızlı bir yarım ay şeklinde gözüküyor. Mağaranın önünde yatan Sarısu Deresi muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Mutlaka Eskişehir gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

İnönü Savaşları Karargah Müzesi

eskişehirde gezilecek yerlerGarp Cephesi Komutanı İsmet İnönü tarafından Kurtuluş Savaşı’nda karargah olarak kullanılmıştır. Kurtuluş Savaşı günlerini anlatan karargah Müzesi 1987 yılında hizmete açılmıştır. Kesinlikle görülmeye değer bir müzedir.

Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası

Hamamkarahisar Köyü yakınlarında yer alan bu kaplıcanın suları hafif eğimli bir tepenin yamacındaki tek kaynaktan çıkmaktadır. İçme ve banyo olarak kullanılan kaplıcanın suyu 35 derece sıcaklığa sahiptir. Bununla beraber romatizmalı hastalıklara, kalp ve damar rahatsızlıklarına, kan dolaşım bozukluğu, eklem rahatsızlıkları, beslenme bozukluğu, kireçlenme ve deri hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Eğer Eskişehir’e uğrayacak olursanız ve bu tür rahatsızlıklarınız varsa mutlaka Çardak Kaplıcası‘na uğramanızı öneririm.

Eskişehir Günyüzü Gezilecek Yerler

Şirin ve küçük bir İlçe olan Günyüzü ilçesi, Eskişehir İl merkezine 135 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Mağaraları ile  görülmeye değer olan Günyüzü ilçesine gelin bakalım neler varmış beraber görelim.

Yelinüstü Mağarası

günyüzü gezilecek yerlerMağaranın girişinden itibaren 2 bölümden oluşan Yelinüstü Mağarasının toplam uzunluğu 420 metredir. Mağaranın içerisi Eski tarihlerde kullanıldığına dair bazı tarihi kalıntılar barındırmaktadır.

Yelinini Mağarası

Yelinüstü Mağarası‘nın güneyinde yer alan mağara 271 metre uzunluğuna sahiptir. Damla taşları ile dikkat çeken mağara Yelinüstü Mağarası gibi yerleşim yeri olarak kullanıldığına dair tarihi kalıntılar bulunmaktadır.

Eskişehir Sarıcakaya Gezilecek Yerler

Yarısı ormanlık olan Sarıcakaya ilçesinin tam ortasından geçmektedir. Sarıcakaya şirin bir ilçe olup doğal güzelliğe sahiptir. İlçede Tarım yaygındır. Tarihi yapıları bulundurmayan Sarıcakaya ilçesinde en dikkat çeken şifalı sulara sahip bölgedir. Gelin beraber o bölgeyi görelim.

Laçin Maden Suyu

Laçin köyünde yer alan ve burada bulunan doğal maden suyunun şişelenip satılması ile bilinir. Fakat günümüzde işletilme durdurulmuştur. Laçin köyüne geldiğinizde Laçin Maden Suyunu içmenizi tavsiye ederim. Bu yüzden Eskişehir gezilecek yerler listenizde bulunmayı hak ediyor.

Eskişehir Mihalgazi Gezilecek Yerler

Eski ismi “Gümele” olan yöre insanı Kurtuluş mücadelesinde Yunan işgal kuvvetlerine karşı muhteşem bir direniş gösterip Gümele’nin Yunanlılar tarafından işgal edilmesinin engellemişlerdir. Bu olaydan sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından “gazi” unvanı verilmiştir. Gazi unvanının önüne gelen “Mihal” ise Köse Mihal neden gelir. Köse Mihal 1292 yılında müslüman olduktan sonra Osman Gazi ile birlikte seferlere katılır ve başarılar elde eder. Bunun üzerine Osmangazi orta Sakarya bölümünde Karaağaçtan başlayan ve Gümeli’nin yanı günümüzdeki Mihalgazi‘nin doğusuna kadar uzanan bölümü kılıç hakkı olarak kendisine verir. Hayvancılık için uygun yayınlar bulunan bu bölgede Türkler hızla çoğalırlar. Böylece ilk Türk köyleri yani Gümeleri kurulmaya başlanır.Yunan işgalinin gümeleye karşı başarısız olması sonucu Atatürk tarafından Mihalgazi ismi uygun görülmüştür. 1991 yılında ilçe olmuştur.

Sakarıılıca kaplıcaları

mihalgazi gezilecek yerlerSakarılıca köyünde bulunan kaplıca ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Termal sular yerden 55 derece sıcaklıkta çıkmaktadır romatizmaya iyi gelen bu kaplıca sularının daha birçok rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Banyo ve içme suyu olarak da kullanılmaktadır.

Birçok ziyaretçi tarafından yoğun olarak ziyaret edilen bu kaplıcada yemek yemek için uygun yerler çadır kurma alanları ormanlık alan ve lokantalar bulunmakta. Ayriyeten konaklamak için apart oteller bulunmakta.

Eskişehir Han Gezilecek Yerler

Han ilçesinin ismi IV.Murat’ın vezirlerinden Hüsrev Paşa’nın burada yaptırdığı külliyenin parçası olan “Menzil Han”‘dan gelir. Eski önemini kaybeden Han ilçesi Osmanlı döneminde çok yoğun bir güzergah üzerindeymiş. Tarihi meraklılarını muhteşem güzellikler bekleyen Frig dönemine ait Vadisi gerekse Midas Yazılıkaya Anıtı gibi görülmesi gereken antik döneme ait kalıntılar bulunmaktadır. Eskişehir’e geldiğinizde mutlaka ama mutlaka zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

Yazılıkaya Antik Şehri

han gezilecek yerlerFrigler tarafından dini merkez olarak belirlenen yerdir. Yazılıkaya köyünde bulunan anıt kayalık bir platform üzerindedir ve tunç çağından sonra yerleşim bulunduğu bilinmektedir. Bu antik şehirde Hititlerden kaya kabartmaları ve Friglerden kale duvarları, yerleşim yerleri, kaya anıtları, kaya kabartmaları, su sarnıçları, sunak yerleri, kaya mezarları, anıtlar, nişler ve antik yollar görülmektedir. Bu yapılar günümüze kadar yıpranmış olsa da ayakta kalmayı başarabilmişlerdir.

Yazılıkaya Midas Anıtı

Yazılıkaya köyünde bulunan ilk olarak 19 yüzyılda buradan geçen bir İngiliz subayı olan M.Leake tarafından görülmüştür. M.Leake hatıralarında kayaya oyulmuş üstü yazılı anıtlar gördüğünü yazmıştır. Sonrasında tekrar bu bölgeye gelerek anıtların üzerindeki yazıları inceler yazıtlarda “Midas” adını gördüğü için anıta “Midas Mezarı” ismini verir. Anıtın doğuya bakan bölümünde yazılar bulunmaktadır Bu yüzden Yazılıkaya Midas Anıtı olarak adlandırılmıştır. Anıt yaklaşık 400 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır ve dikdörtgen şeklindedir.Mutlaka gelmeniz gereken Yazılıkaya Midas Anıtını bol bol fotoğraflamak isteyeceksiniz. Bir nokta var Anıt Doğu Cephesi’ne baktığı için sabah saatlerinde gitmeniz gerekiyor.

Yazılıkaya Frig Vadisi

Seyitgazi ve Han ilçeleri arasında bulunan Yazılıkaya Frig Vadisi doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. 1800 metre uzunluğunda olan vadinin kuzeydoğudan girişi 1250 metre genişliğindedir.

Çok eski dönemlerden bu yana yerleşim bulunduğu bilinen bölgede Hitit yerleşiminin kalıntıları halen mevcuttur. Roma Bizans Selçuklu Osmanlı dönemlerinde de yerleşim görülen ve bu dönemlere ait günümüze kadar ulaşabilen birçok kalıntı mevcuttur.

Hüsrev Paşa Külliyesi

Osmanlı’nın yakın dönemine ait 17.yüzyılda inşa edilen bir han, cami ve hamam bulunmakta. 1631 yılında hizmete açılan Bu yapılar Sultan IV.Murat’ın vezirlerinden Hüsrev Paşa tarafından yaptırılmıştır ve “Hüsrev Paşa Külliyesi” ismini almıştır. Devletin doğudaki topraklarını merkeze bağlayan 3 ana yol üzerinde bulunması sebebiyle Osmanlı döneminde önem kazanmıştır.

Eskişehirde gezilecek yerler nereler detaylı şekilde anlattık. Eskişehir’de sevgiliyle gidilecek yerler adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Eskişehir Gezilecek Yerler Nereler?

Porsuk Çayı, Odun Pazarı Evleri, Sazova Parkı ve Balmumu Müzesi gibi yerler Eskişehir’de gezilecek yerler arasında yer alıyor. Detaylı rehber için yazımıza göz atabilirsiniz.

Eskişehir’de Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Odun Pazarı Evleri, Yazılıkaya Antik Kenti, Yunus Emre Türbesi gibi yerler tarihi yerler arasında yer alıyor.

Eskişehir’de Nereye Gidilir?

Sazova Parkı, Denizaltı Müzesi, Barlar Sokağı gibi yerlere ve yazımda yer alan diğer yerlere gidebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezmeyi ve içerik üretmeyi seven bir kişi, geleceğe dair umut dolu hayalelleri var. İçeriklerimde eklenmesi gereken, güncellenmesi gereken yerler varsa yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yap